Jaké odrůdy ovocných stromů?



jarda7 - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (641) - 6.248 (?)
6.1.2014 16:31

Mrazová kotlina je vždycky problém, já jsem v "mrazové rovině", od mé zahrady se terén zvyšuje na 3 strany o 5m na 1 km.

Z těžké jílovité půdy bych obavy neměl, stačí vykopat trochu větší jámu a naplnit ji dobrým uzrálým kompostem (ne hnůj). Pro první léta budou mít třešinky dobrou výživu a pak už si s jílem poradí.

Zkuste některé z 3, které jsem doporučil, vyplní vám větší část června, pak vám úrodu doplní višně a následují meruňky (pokud mráz dovolí). Já jsem vysadil stromy tak, abych měl ovoce po celý rok, nakonec uskladním jablka a hrušky, ty pěstuji z vlastních šlechtěných semenáčů, aby mi nebylo líto drahých nakoupených stromků. 

Staré stromy v sadu se dají zmladit a přeroubovat novými odolnými odrůdami (spec. jabloně a hrušně). Zdravím - J.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
Stránky: 1,  2   
mičurinec - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (3092) - 93.3 (?), 7.5.2013 20:59, zobrazeno: 13083x

Postupně plánuji vysazovat ovocné stromy a keře a tak bych chtěl poprosit o tipy jaké odrůdy ovocných stromů by tam mohly být doporučeníhodné. Vyjíma hrušní, ty již jsou... Favority mám, ale je dobré si nechat poradit, třeba to bude lepší než můj prvotní nápad...

Rád bych tedy jabloně, švestky, třešně, višně, meruňky, broskvoně, případně renklody a slívy a angrešty s rybízy, podmínkou je, aby byly stromky menších rozměrů (to ale závisí spíše na podnoži), ale hlavně, aby byly odolné či rezistentní na dané patogeny. (strupovitost, pilatka, vrtule aj.)

Podmínky jsou jednoduché: 340m.n.m., jižní svah, kryto od S, SV,SZ obcí a kopcem, zem 40-60cm, pak je prachovec+břidlice, půda je hlinitoštěrkovitá, možnost kapkové závlahy-prozatím nepočítám.

Díky za tipy. Mirek

Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 41.143 (?), 7.5.2013 21:22

Jakou rozlohu má pozemek.  Podle rozlohy se určí kolik můžete mít odrůd z každého druhu ovoce.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
mičurinec - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (3092) - 93.3 (?), 7.5.2013 21:38

zorávaný pozemek má 0.95ha, z toho ale odhaduji pro ovoce nechám tak 0.5

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Ferda Mravenec - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2064) - 247.50 (?), 7.5.2013 22:38

No jestli budete mít takovou plochu, tak to dělejte jako já. Vemte od každého druhu ve školce jeden. Stejně nevíte co vám bude chutnat a ptát se druhých co vám bude chutnat není moc účelné, stejně neví co bude pro vás dobré.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
mičurinec - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (3092) - 93.3 (?), 8.5.2013 15:25

no hl.aby to tam rostlo, přece jen ne všechny stromy zvládnou nízkou vrstvu půdy

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 227.39 (?), 5.1.2014 8:46

Zdravim, potrebujem vysadiť 2 čerešne, pôda ťažká, ilovitá,LC kotlina.Poradíte odrody?Co máte a čo Vám chutí?Dik.N.K.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
jarda7 - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (641) - 20.35 (?), 5.1.2014 15:50

Kdybych věděl, co je LC kotlina, tak bych radil.

Mně chutná a osvědčila se mi Karešova (2.třešňový týden), Rivan (1.t.t.) a Burlat (2.t.t.). Pozdnější nechci, masité plody mně nechutnají, červíci na jazyku mě lechtají. J.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 227.45 (?), 6.1.2014 8:42

Lučenecká kotlina, je to len cca 260 m nad morom, ale je to mrazová dolina, v zime veľmi zima, v lete subsaharská Afrika.Zrejme sme v oblasti, kde meteorologovia do buducna prorokuju step.Snažim sa nasadiť ovocné stromy aby som nahradila starý sad ale je to nesmierne ťažké.Metoda pokus omyl je hodne drahá.N.K.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
jarda7 - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (641) - 6.248 (?), 6.1.2014 16:31

Mrazová kotlina je vždycky problém, já jsem v "mrazové rovině", od mé zahrady se terén zvyšuje na 3 strany o 5m na 1 km.

Z těžké jílovité půdy bych obavy neměl, stačí vykopat trochu větší jámu a naplnit ji dobrým uzrálým kompostem (ne hnůj). Pro první léta budou mít třešinky dobrou výživu a pak už si s jílem poradí.

Zkuste některé z 3, které jsem doporučil, vyplní vám větší část června, pak vám úrodu doplní višně a následují meruňky (pokud mráz dovolí). Já jsem vysadil stromy tak, abych měl ovoce po celý rok, nakonec uskladním jablka a hrušky, ty pěstuji z vlastních šlechtěných semenáčů, aby mi nebylo líto drahých nakoupených stromků. 

Staré stromy v sadu se dají zmladit a přeroubovat novými odolnými odrůdami (spec. jabloně a hrušně). Zdravím - J.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 92.38 (?), 6.1.2014 17:53

Váhal bych s výsadbou dvou třešní zrajících ve stejnou dobu (Karešova, Burlat). Jak stromy vyrostou, nesníte úrodu ani z jednoho..

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika