Jak a jestli střihnout tuto třešeň



bunny - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (813) - 67.176 (?)
20.3.2017 9:14

trochu sa zveziem. korunku som plánoval tak, že spodné poschodie bude tak ako je (60 cm nad zemou) a druhé urobím ako je to zastrihnuté. tie moje úvahy sú nesprávne a mám tie spodné vetvy neskôr odstrihnúť a korunku formovať až vyššie? mňa to stále ťahá na dve poschodia, ale strom živiny asi dáva vyššie a to spodné bude zababčené, že? 


Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
Stránky: 1,  2   
host - 138.136 (?), 19.3.2017 13:56, zobrazeno: 8245x

Dobrý den,

prosím o radu jak a jestli střihnout tuto mladou třešeň. Sadil jsem ji loni, kupoval jsem ji celkem pozdě, už nebylo moc na výběr. Chtěl jsem VAN k mojí Kordii.

Loni neměla akorát ten dlouhý špičák vlevo. Ten vyrazil a za rok takhle narostl. Původní členění prakticky zůstalo, nebo popojelo jen lehce. Jsou na něm, ale pěkné velké květní pupeny.

Prosím o radu, jak a jestli ji střihnout, zvažuji, jestli ji nechat být a z toho špičáku pak postupně zapěstovat terminál. Předpokládám k jeho výšce, že by se tak přirozeně stalo. Co myslíte?

BTW. ten polystyren tam je na tvarování, měla kmínek do vrtule do boku, takto se mi ji podařilo zafixovat. ;-)

Díky moc za názor, michal


Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 160.15 (?), 19.3.2017 14:06

peckoviny se stříhají až v létě, ten švihák bych ohnula do boku, v létě buď úplně ustřihla nebo o 2/3 zkrátila.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 250.122 (?), 19.3.2017 15:25

To je zajimavy, kolik temrinu pro strihani tresni je na netu, az to vytvari dojem, ze je to uplne jedno. Ja mel podobneho svihaka, ufik jsem ho a udelal jsem dobre. Strom je krasny a i tak dost zahusteny

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 234.243 (?), 19.3.2017 19:00
Predovšetkým Ste tam nemali pred rokom nechať ten silný výhonok vľavo, vzhľadom na jeho hrúbku nebol vhodný na založenie koruny. Vidíte to sám - je hrubý ako kmienok a hrubší než terminál. Teraz vidím 3 možnosti, ani jedna nie je ideálna. Prvá (foto 1): odstrániť celý terajší terminál a ponechať ten silný ľavý výhonok, z neho spraviť nový terminál a na ňom zapestovať korunku. Strom bude nepekný, s krivým kmeňom. Druhá (foto 2): silný ľavý výhonok odstrániť, ponechať terajší terminál, tie 2 "véčkové" konáriky ponechať, len ich zakrátiť za rastovým púčikom. Z následne vyrašených výhonkov potom 1 až 2 vhodne smerujúce použiť na doplnenie kostrových konárov korunky, keďže dva sú málo. Tretia (foto 3): silný ľavý výhonok odstrániť, ponechať terajší terminál, obetovať aj tie "véčkové" konáriky a zastrihnúť to až pod nimi - teda spraviť zo stromčeka špičiak a korunku zapestovať úplne nanovo. Každá z možností má svoje mínusy, ktoré tu nechcem rozvádzať. Z estetického hľadiska by som volil medzi 2. a 3. možnosťou, ich nevýhodou je že na kmeni vznikne veľká rana, ktorá hrozí glejotokom a komplikáciami. Preto rez vľavo dolu musí byť precízne spravený na konárový krúžok a zatretý balzamom alebo voskom. Rezať by Ste mali najskôr v čase kvetu, prípadne neskôr (teda nie teraz, ale až v čase vegetácie). IH



Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 67.66 (?), 19.3.2017 22:38

Já se přiznám, že bych volil asi první variantu. Stromek z nějakého důvodu vytvořil nejmohutnější cévní svazky a posílá nejvíc živin do toho silného výhonu vlevo.  Z něj se korunka zapěstuje nejlíp.
    Pokud bych volil 2. nebo 3. možnost, neřezal bych na větevní kroužek, nýbrž bych pár let ponechal Zahnův pahýl.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Standa_HK_ - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1484) - 248.71 (?), 20.3.2017 7:19

Souhlas, podle obrázku vlevo. Kmínek se srovná v průběhu tloustnutí a vše se urychlí úvazkem ke kůlu/dlaze - viz polystyrém = pěstitel s tím má zkušenost.

Ostatní způsoby zababčí se zmlazovacím vlkem v neočekávaných místech - je zbytečné opakovat stejnou chybu na novém "náhradním terminálu".

SfK

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 114.80 (?), 20.3.2017 7:39

Veľmi by ma v tomto prípade zaujímal názor ing.Fidlu a pána Přasličáka, a to nielen na postup ktorý by zvolili, ale aj na event.použitie Zahnovho rezu (viď príspevok dr.Vysloužila) a prognózu zababčenia (viď príspevok SfK). Samozrejme, len ak sa budú chcieť vyjadriť.

A samozrejme aj názor ďalších pestovateľov, ktorí (na rozdiel odo mňa) majú s čerešňami bohaté skúsenosti.

Je to kazuistika pri ktorej sa dá diskutovať, a názory sa môžu (a zrejme aj budú) rôzniť.       IH

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 11.188 (?), 20.3.2017 8:01

Konkrétně s třešněmi mám zkušenost, že tento druh nejlépe snáší úplné vynechání řezu. Občas chodím naroubovat odkopky a semenáčky planých ptáčnic u polních cest. Pak na ně zapomenu a po pár letech najdu docela slušnou korunku, kde stačí jen pár opravných řezů a stromek vypadá jako kdyby o něj bylo pečováno. Je možné, že kdybychom u zadavatelovy třešně neudělali vůbec nic,  stromek by si možná sám řekl, co chce vytvořit.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Standa_HK_ - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1484) - 248.71 (?), 20.3.2017 8:40

Zbabčení závisí na výživě. Bude-li výživa dobrá, pak se probudí některý z adventivních pupenů, převezme dominanci a později při tloušťce kmínku nad 15 cm, nepoznáte, že to byl původně laterální výhon (místo terminálního).

Jak již v názvu příspěvku zaznělo "a jestli střihnout" tak já bych osobně v případě, že by to bylo na mé zahradě řez v tomto roce neprováděl.  Výhon je dostatečně dominantní, aby z terminální skupiny pupenů utvořil pravidelné patro. Spodek je plodný a po zastínění stejně zbytní = vytvoří se stromek s patrem nad úrovní ramen.  Když prohledáte v mých starších příspěvcích, zjistíte, že třešně znásilňuji vnucením korunky dvoupatrové. Spodní patro se musí dát sklízet ze země a druhé patro z tříschůdkových štaflí pro domácnost.

SfK.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
bunny - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (813) - 67.176 (?), 20.3.2017 9:14

trochu sa zveziem. korunku som plánoval tak, že spodné poschodie bude tak ako je (60 cm nad zemou) a druhé urobím ako je to zastrihnuté. tie moje úvahy sú nesprávne a mám tie spodné vetvy neskôr odstrihnúť a korunku formovať až vyššie? mňa to stále ťahá na dve poschodia, ale strom živiny asi dáva vyššie a to spodné bude zababčené, že? 


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Cesta z litého betonu18.4.2024
Husqvarna 36. - zapalování17.4.2024
Ako očistiť zalakované časti?14.4.2024
Cesta z litého betonu13.4.2024
Motorova pila stihl 02813.4.2024
Kouří do místnosti12.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika