Gisela 6



šampus - (4) - 246.62 (?) 
8.4.2023 16:47, zobrazeno: 1267x

Dobrý den, sháním třešeň Kaštánku (evt. Kasandru, Karešovu) na podnoži Gisela 6 (evt. P-HL-B). Colt je pro mne moc velká, Gisela 5 malá. Může mi někdo zasvěcený říct proč u nás i všeobecně u jiných odrůd nejsou třešně na těchto ponožích k sehnání?. Díky za odpovědi.

Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
Geronimo - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (388) - 1.200 (?), 9.4.2023 8:50

Školkaři množí jen to co nasmlouvali s velkopěstiteli a prodejci ovocných stromků.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Mike Dundee - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (206) - 243.158 (?), 9.4.2023 14:49

Bohužel jsem také žádnou třešni na Gisela 6 nesehnal. Zakoupil jsem proto na podzim 2 třešně Gisela 6 (ze zahr. Kruh) a k tomu zakoupil třešeň Helgu a Kasandru, (víceméně pouze na rouby a zasadil na okraj zahrady, kde se ale časem stejně budou muset skácet). Na začátku března jsem rouboval obě odrůdy na obě Gisely. Doufám, že se budou obě třešně vzájemně opylovat (sběr pak je v 2. a 3. třešňovém týdnu). Obě odrůdy by měly mít střední růst. Přemýšlel jsem i o Karešově či Kaštánce,  ale ty mají bujný růst (nevím nakolik jej Gisela bude krotit), takže jsem raději vybral jiné, méně bujnější...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Biegler - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (210) - 81.144 (?), 9.4.2023 15:36
Pane Miku, dělám to také tak, že stromky třeba ve školce kupuju pouze na rouby a pak si je doma štěpuju podle vlastních představ. Ne proto že bych chtěl obcházet autorská práva, ale když už něco pěstuju, chci aby to rostlo tak jak mi to vyhovuje.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 248.75 (?), 9.4.2023 19:38

Třešně na Gisele 6 má v nabídce fruto.cz (Ostrava), ale ne ty požadované.    Lída

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 246.62 (?), 10.4.2023 9:52

Ano, plán B mám, že koupím podnože (našel jsem na netu) a už i koncem léta zkusím poprvé naroubovat, naočkovat. Hodně jsem zjišťoval tak to snad klapne na více pokusných stromcích. Fruto u nás v Karviné opravdu má na Gisele 6, ale jsou to pozdnější odrůdy a bujnější Burlat.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 247.60 (?), 10.4.2023 20:29

Proč nejsou, nebo je slabý výběr třešní na Gisele 5.6? Důvod jako u všeho je jednoduchý. Jde o peníze. 

Není to tím, co mají prodejci nasmlouvané, Takto to nefunguje. Podnože Gisela jsou drahé a dosti prodražují hotový stromek. Zájem ze strany zákazníků je pak podstatně menší. A jestli prodejce na jeden stromek na Gisele prodá třicet stromků na Coltu, je situace jasná.

I zde platí zásada zlatníků. Drahé klenoty tvoří prestiž, ale obrat tvoří levné zboží. A obchodníci jsou živi z obratu a ne z prestiže.

Časem se to však, věřím, zlepší. Před třiceti lety byla situace obdobná s podnoží Colt. Stromky na Coltu byly taktéž dražší, dnes je to zcela běžná podnož. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?30.4.2024
Úprava vody magnetickým polem29.4.2024
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?29.4.2024
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?28.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika