Výchovný řez stromů Mirabelka Nancyská a švestka Hanita



host - 43.70 (?)
2.6.2013 8:08

Díky za odpovědi, byly to loňské výhony. Stromek to doufám přežije.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
Stránky: 1,  2   
renka - (2) - 222.251 (?), 30.3.2013 19:23, zobrazeno: 32502x

Dobrý den,
prosím o rady při chystaném řezu 2 stromů. Nechci si ulehčit práci, ale jsem začátečník. A tohle bude první řez. Snažím se studovat různé materiály (knihy, internet), ale přeci jen, když se pak člověk postaví před strom, není jednoduché všechny ty informace spojit a aplikovat. Proto budu vděčná za připomínky a postřehy od zkušenějších.


Mirabelka Nancyska, podnož Myrobalán
Zakoupena a vysazena na podzim 2012, po vysazení u nás bez řezu.
Kometář k navrženému řezu
-snažila jsem se vybrat silnější větve
-řezat na vnější pupen, pouze terminál jsem řezala na opačný pupen než byl řez předchozí rok
-aby byly kosterní větve rozmístěny co možná nejvíce rovnoměrně (při pohledu shora)
-aby ve výsledku byly kosterní větve v jedné rovině, s přesahem terminálu
-nechala jsem 5 kosterních větví, dle toho co jsem četla je to na horní hranici, ale je mi líto stříhat:)
-nevím zda nechat větev č3 (silnější, ale má trnce a méně pupenů) nebo 2 (slabší, ale má více pupenů)

Švestka Hanita, podnož Zelená renklóda
Zakoupena a vysazena na jaře 2012, řez provedli v našem místním zahradnictví, těsně před výsadbou.Mám pocit, že to není úplně to pravé, ale nevím si rady, kde letos začít. Loňské přírustky jsou slabé a jedna ze tří kosterních větví č.3 nemá téměř žádný. A největší přírustky tvoří druhé patro. Takže první mě napadl opravný řez "na patku". Ale je takový radikalní řez opravdu nutný? (krom toho, že mám strach zda to stromek přežije, tak se také vracím v pěstovaní o rok zpět. Pak jsem zkusila druhý řez. Vystřihla jsem drobný obrost kosterních větví, zkrátila prodloužení kosterních větví a odstranila větve co tvoří druhé patro. Nakonec jsem hodně zastřihla terminál, aby přibližně odpovídal doporučenému převýšení kosterních větví. Ale spokojená s tím moc nejsem:)

Řezy jsou zatím jen uložené v PC. Jako termín řezu jsem zvolila někdy po vyrašení pupenů, je to tak správně?

Mirabelka - navrh rezu
Mirabelka - navrh rezu
Mirabelka - Po rezu
Mirabelka - Po rezu
Svestka hanita - rez radikalni na patku
Svestka hanita - rez radikalni na patku
Svestka Hanita -po radikalnim rezu na patku
Svestka Hanita -po radikalnim rezu na patku
Svestka Hanita - druhy rez
Svestka Hanita - druhy rez
Svestka Hanita - po druhem rezu
Svestka Hanita - po druhem rezu
Mirabelka - cely stromek
Mirabelka - cely stromek
Svestka Hanita - cely stromek
Svestka Hanita - cely stromek
Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
rosti&slavik - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1017) - 88.38 (?), 30.3.2013 20:56

Wau, všechna čest.Máte to paní renato krásně nastudované, a i po odborné stránce jste zvládla výchovný řez zdatně.Tady mnoho vytknout netřeba.Jen bych se snažil ponechat krátký plodonosný obrost na kmínku.



Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 102.201 (?), 30.3.2013 21:30

Myslím, že 6 ramen u mirabelky je příliš mnoho,  ponechal bych jen čtyři.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
renka - (2) - 222.251 (?), 12.4.2013 15:54

Moc děkuji za odpovědi. Jaro už se u nás konečně letos ukázalo, tak budu brzy moci přejít od teorie k praxi:)  Pana Vysloužila bych se ráda ještě zeptala k počtu ramen - při navrhovaném řezu jsem počítala ponechat pouze 5 ramen. Vy doporučujete pouze 4 ramena - jaké důsledky bude mít případné ponechání 5tého ramene. Těžko se mi vybírá, které rameno ještě ubrat, jsou pěkně rovnoměrně rozmístěna.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 25.2 (?), 13.4.2013 18:07

Máte pravdu - jaro se už konečně hlásí. Ale doporučuji ve studování i nadále pokračovat. Řez jádrovin i peckovin se liší v době provádění. U peckovin totiž neplatí zimní i letní řez jako u jádrovin.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 43.70 (?), 31.5.2013 18:59

Dneska jsem zastřihnul dlouhé letorosty sedmileté Durancie, myslíte, že je to bylo vhodné.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
PP. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (6461) - 9.2 (?), 31.5.2013 20:28

Jen jaksi mimochodem, zpátky už ty větvičky nedáte. Neměl jste se zeptat před tím, než jste ty nůžky popad?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 102.201 (?), 1.6.2013 10:37

Letorostem se rozumí dřevo narostlé v celém posledním roce, tedy výhon, který ukončí růst. To, co jste zastřihl byly zřejmě čerstvé ještě rostoucí výhony. Jejich zastřižení není chybou, omezíte růst do výšky, podpoříte předčasný obrost i násadu květů. U meruněk se tomu říká Šittův řez.
    Jestli jste zastřihl loňské letorosty, lepší bylo učinit tak o něco dřív (v květu).

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 43.70 (?), 2.6.2013 8:08

Díky za odpovědi, byly to loňské výhony. Stromek to doufám přežije.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Wimpi - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2112) - 44.75 (?), 3.6.2013 12:45

Přiznám se, že svou definicí "letorostu" a "výhonu" jste mne pane Miloši trochu rozhodil. Dřevo narostlé v posledním roce... co je to vlastně "poslední rok"? Letošní anebo loňský? Já to chápu tak, že čerstvě rostoucí výhony jsou právě letorosty (= rostou letos). Ale protože jsem po vašem vysvětlení jaksi znejistěl, tak jsem pro jistotu nahlédl do wikipedie a zde jsem si potvrdil, že pojem "letorost" a "výhon" chápu dobře:

"Letorost jsou bylinné přírůstky větví, které do podzimu vyzrávají (zdřevnatějí). Zdřevnatělý letorost z něhož opadaly listy se jmenují výhony."

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika