Vlaška končí



Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10026) - 196.17 (?)
3.7.2020 18:48

Vlaška se kvůli PPV nedá všude pěstovat. V Pardubicích to opravdu nešlo. V Sudetech (Hornosvratecká vrchovina 600 m) to ale neplatí. Roste si volně bez zásahu člověka, tudíž bez jakýchkoliv chemických postřiků, ani proti pilatce, naprosto v pohodě. Dozrává vždy, v plodnosti předčí sousedovic Gabrovskou, prostě zírám. V jisté literatuře se ale uváděla její vhodnost pro pěstování ve vyšších polohách, takže to zas takové překvapení není. Mám takový dojem, že tu Hanitu tady naprosto převálcuje. Hanita tady sice má tu svoji výraznou a pro mě nejlepší švestkovou chuť, ale ne každý takovou chuť ocení, jak jsem se mohl přesvědčit při degustaci místních občanů. Vlaška je přece jen v chuti (pro místní) švestkově klasičtější. 

Vlaška
Vlaška
Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  <  6,  7,  8,  9,  10  >   
                     
Mikeš13 - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1994) - 57.92 (?), 22.9.2016 22:25

Pane Petře, letos jsem Vlašku narouboval na odkopek spolu s Wangenheimovou.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 227.97 (?), 23.9.2016 5:56

Letos nás překvapil Tophit - bez postřiků v madmořské výšce cca 500 m. Lepší švestky jsme snad nikdy nejedli. Nejhorší byl Valor, ale strom je pěkný. Dá se přeroubovat? Na jaké je podnoži nemáme napsáno.  Vůbec nám nejde Stanley. Ten to má spočítané. Jaká by byla nejlepší náhrada?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 236.1 (?), 23.9.2016 9:57

Jaká by byla nejlepší náhrada?

Tak asi ten Tophit, když jste nejedl nic lepšího. Každý rok je jiný a některé odrůdy se vyvedou líp než jiné a další rok to může být naopak. Ovšem Tophit je u mě špatný každoročně.
   Švestka se jistě přeroubovat dá, ale hojení větších řezných ploch může být problematické.
   Stanley je hodně plodný a horší ovoce může dát tam, kde nemá dostatek živin.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10026) - 70.240 (?), 9.10.2016 19:12

A jaká byla kvalita Vlašek poslední teplý den 1.10. 2016? Myslím tím poslední den roku s letní teplotou. Velmi dobré sladce aromatické byly jen menší dříve uzrálé plody, mírně se u stopky scvrkávající. Ty větší a pevnější měly tuto chuť jen v náznaku. Tak nízkou kvalitu, o které psal Honza z Vysočiny jsem zatím nikdy nezažil a to ani v nepříznivých podmínkách Českomoravské vrchoviny (Žďárské vrchy 600 m.n.m.) - Poličsko.

Vlaška
Vlaška
Vlaška
Vlaška
Vlaška
Vlaška
Vlaška
Vlaška
Vlaška
Vlaška
Vlaška
Vlaška
Vlaška
Vlaška
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10026) - 70.240 (?), 21.12.2018 17:15

Na Vysočině (600 m.) "zahrála" letos Vlaška velmi dobrou "muziku". V souvislosti s globálním oteplováním likvidace určitě nehrozí. Kdyby přidala ještě krapet toho cukru, byla by to snad opravdu nejchutnější švestka, jak se o ní kdysi psávalo. Kvalitní pravá švestka prozatím bet PPV. Lépe řečeno prozatím bez projevů PPV na plodech.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10026) - 196.17 (?), 3.7.2020 18:48

Vlaška se kvůli PPV nedá všude pěstovat. V Pardubicích to opravdu nešlo. V Sudetech (Hornosvratecká vrchovina 600 m) to ale neplatí. Roste si volně bez zásahu člověka, tudíž bez jakýchkoliv chemických postřiků, ani proti pilatce, naprosto v pohodě. Dozrává vždy, v plodnosti předčí sousedovic Gabrovskou, prostě zírám. V jisté literatuře se ale uváděla její vhodnost pro pěstování ve vyšších polohách, takže to zas takové překvapení není. Mám takový dojem, že tu Hanitu tady naprosto převálcuje. Hanita tady sice má tu svoji výraznou a pro mě nejlepší švestkovou chuť, ale ne každý takovou chuť ocení, jak jsem se mohl přesvědčit při degustaci místních občanů. Vlaška je přece jen v chuti (pro místní) švestkově klasičtější. 

Vlaška
Vlaška
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10026) - 70.240 (?), 6.10.2020 11:32

Starobylá slivoň VLAŠKA - pravá švestka (dopřejte si požitek při konzumaci pravých švestek) smiley na Vysočině nejen neskončila, ale naopak neustále překvapuje svými kvalitními plody.  Stále jen zírám na tyhle zdejší bezkonkurenční švestky.  yes

Vlaška
Vlaška
Vlaška
Vlaška
Vlaška
Vlaška
Vlaška
Vlaška
Vlaška
Vlaška
Vlaška
Vlaška
Vlaška
Vlaška
Vlaška
Vlaška
Vlaška
Vlaška
Vlaška
Vlaška
Vlaška
Vlaška
Vlaška
Vlaška
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Geronimo - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (388) - 1.200 (?), 6.10.2020 15:51

Pořád je považováná za nejkvalitnější odrůdu ze všech slivoní, mi letos bohužel Vlašky vymrzly v květu.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10026) - 70.240 (?), 6.10.2020 19:00

Je vidět, že se VLAŠKA před 20 až 30 lety prodávala i ve vesnických zahradnictvích. Dnes ji seženete jen stěží. Zajímavé je, že za ty dlouhé roky nechytla šarku. Lokalita - Hornosvratecká vrchovina, Poličsko, 600 metrů nad mořem, jižní svah, prakticky celodenní slunce. Letos v květu nevymrzla, ale ani jiné ovoce v této lokalitě. Citlivost na šarku vysoká, za těch 20 až 30 let ale žádné projevy nebyly pozorovány. 

Vlaška (uprostřed) a Domácí švestky
Vlaška (uprostřed) a Domácí švestky
Vlaška a Domácí švestka (dole)
Vlaška a Domácí švestka (dole)
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10026) - 70.240 (?), 16.10.2020 11:23

A je po švestkách. sad Poslední Vlašky snědeny a toť z letošní sezóny vše. cryingJedině Standa von Könnigrätz by mohl ještě zazářit se svojí dušičkovou. Pokračuje ponurá podzimní slota a fotka je ze včerejška, kdy alespoň na 5 minut vysvitlo slunce. Kdo by si chtěl pořídit stromek Vlašky, tak jsem koukal, že ji nabízí Uherský Ostroh ve starých odrůdách. Skúsite?

Vlaška
Vlaška
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  <  6,  7,  8,  9,  10  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika