Usychání slivoní



Rony - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1084) - 192.99 (?)
20.7.2014 16:11

Více by napověděla fotka nějakého obrostu při rozkvétání stromů.

Pupeny
Pupeny
Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
Stránky: 1,  2   
zz2012 - (23) - 149.167 (?), 19.7.2014 20:32, zobrazeno: 11612x

Ahoj, loni jsem si pořídil zahrádku na které jsou také slivoně. 10 stromků cca 15 let starých. Loni mi jeden zežloutl a uschnul. Tipoval jsem to na hryzce nebo něco takového, protože zahrada jich byla plná. Do konce roku a letos jsem je dle mého téměř vyhubil (víc než stovka je po smrti). Ale před cca 14 ti dny jsem si všimnul, že žloutne další strom a dnes začalo pár lísků na třetím... Přikládám 4 fotografie od celkového pohledu po detail. Umíte mi prosím někdo poradit? Děkuji.

Celkový pohled na usychající část koruny.
Celkový pohled na usychající část koruny.
Větvička
Větvička
Zblizka
Zblizka
Detail listu
Detail listu
Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Rony - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1084) - 192.99 (?), 19.7.2014 21:09

Hryzec žere kořeny obvykle na jaře a to je nakouskuje na 7 až 10 cm a navleče do zásobárny ke hnízdu. Strom, který napadá musí být mlady a kořeny do tloušťky tak 1 cm. Lístky mladého stromu vadnou. Strom jde rukou vytáhnout ze země. Tolik mé zkušenosti s hryzci. Ještě poznámka, přednost dával jabloním na podnoži M9.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
zz2012 - (23) - 149.167 (?), 19.7.2014 22:19

Proto jsem to viděl i já na hryzce. První uschlý strom se kýval a když se do něj opřel můj 9ti letý syn, tak ho vyvrátil. Průměr kmenu mají cca 8-15cm. Zítra zkusím namátkou kus kolem odkopat, jestli tam něco nebydlí.

Dík ZZ

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Rony - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1084) - 192.99 (?), 19.7.2014 23:34

Kolem toho stromu musí být mnoho podpovrchových chodeb. Obvykle se rozkopávaním některé  (nikdy nejdou do hloubky jako u krtka) ve vzdálenosti 3 až 5 m nachází 3 komory vedle sebe. Hnízdo, zásobárna nasekaných kořenů a "záchod". Hryzce jsem likvidoval kovovou nastavenou pastí s větší nášlapnou ploškou přistavenou k odkopnuté chodbě. Past nelze obejít. Past zahrnutá hlínou znamená, že tam byl krtek. Někdy se tam chytí předátor hryzců - lasička. Chytil jsem takto asi 15 kusů a zbytek otrávil zplynovacími tabletami myslím PH3 (nějaký bojový plyn), kterými se tráví vzteklé lišky a podobně.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 236.1 (?), 20.7.2014 8:56

Nevěřím, že tak v elké stromy - obzvlášť slivoně - může zlikvidovat hryzec. Jednak skutečně preferuje jabloně a do silných kořenů se mu nechce.Já to vidím na kombinaci šarky, monilie, dírkovitosti a svilušky, k tomu nedostatečná výčiva.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Rony - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1084) - 192.99 (?), 20.7.2014 10:29

Jsem téhož názoru a přidal bych jeětě tu novou chorobu "pseudonomas syringae". Hryzec na místě kořeny nekonzumuje ale odnáší kousky a ty musí protáhnout otvorem. Škoda, že jsem neměl po ruce foťák aby bylo vidět jak sofistikovaně má udělanou spižírnu kořenů.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
zz2012 - (23) - 149.167 (?), 20.7.2014 14:04

Děkuji za reakce.

Asi 10m daleko začíná jabloňový sádeček (cca 15 vzrostlých stromů) takže hryzec by si opravdu mohl vybrat.

Zkusím na internetu najít projevy uvedených nemocí. Je možná nějaká lepší identifikace třeba při nějaké detailnější fotografii? Mohu ihned vložit.

Hnojil jsem loni po koupi pozemku. Letos ne, ale je tady pěkná černozem. Na jaře jsem 2x stříkal (kuprikol, reldan, magus).

A to hlavní - můžete mi poradit co mám zkusit jako první? Nechci se dívat jak mi hynou krásné slivoně...

Děkuji

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
Rony - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1084) - 192.99 (?), 20.7.2014 16:11

Více by napověděla fotka nějakého obrostu při rozkvétání stromů.

Pupeny
Pupeny
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 252.217 (?), 20.7.2014 23:38

Odhrňte hlínu u paty stromu.Prohlédněte jestli tam není narušená kůra - hniloba kořenového krčku. Stejně tak prohlédněte i kořeny v místě kde se rozvětvují. Dále důkladně prozkoumejte kůru na kmenu a i část hlavních větví. Může se jednat o některé choroby kůry. Po případě když najdete na kůře dírky a pod nimi dutiny tak by mohlo jít o obaleče meruňkového. Slováci mají lepší název - obaleč korový. Pokud je někde kůra narušená a jsou pod ní ve dřevě vyžhrané chodbičky, tak by se mohlo jednat o drtníka ovocného, po případě nějakého lýkožhrouta.  

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Mikeš13 - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1994) - 224.39 (?), 21.7.2014 6:58

Podle mne dost možná Pseudomonas syringae.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika