Určení staré odrůdy



Stránky: 1,  2,  3   
duran - (41) - 125.72 (?) 
24.8.2009 8:11, zobrazeno: 18249x

Prosím o identifikaci odrůdy.

Jedná se o švěstku velikost cca 6cm.  Na fotu společně s domácí.

Chuťově srovnatelná dozrává ve stejný čas ale ta velikost.

Původní strom uř neexistuje, ale žije jedna větev naroubovaná na šv. domácí která má šárku, ale velešvestka jí netrpí.

Strom měl kmen jakoby srostlý ze čtyř stromů, byl prostě hranatý.

Přikádám i foto Děkuji

velešvestka x domácí
velešvestka x domácí
pecky
pecky
Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
host - 231.226 (?), 24.8.2009 10:19

u nás to bolo pred 40 rokmi volské oko... správny názov neviem ale asi 30 rokov som to nevidel... každý to vyrúbal ako starý strom, a nikoho nenapadlo naštepiť nové... mala to asi každá 10 záhrada... Juraj

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 212.100 (?), 24.8.2009 10:37
Je pecka snadno oddělitelná? Přidejte ještě foto dužniny a listu. Honza
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
duran - (41) - 125.72 (?), 24.8.2009 11:15

od pecky jde ale není to na 100%

večer to nafotím foťákem tyto fotky jsou mobilem, takže kvalita nic moc

Bez názvu
Bez názvu
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 41.192 (?), 25.8.2009 14:15
Myslel jsem na Zimmrovu, ale ta nemá tak načervenalou dužninu, takže Vám neporadím. Honza
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
duran - (41) - 125.72 (?), 26.8.2009 7:51

Další fotky budou až za rok, protože ji někdo očesal.

jsem rád že mám aspoň lidový název "volské oko".

Rozmnožit se ji nepodařilo ještě nikomu, asi špatná afinita s myrobalánem a domácí. zkusím ještě zelenou ryngli.

Ta větev na domácí je jediný úspěch asi ze sta pokusů x lidí.

možná i proto z našich zahrad mizí.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 153.57 (?), 26.8.2009 11:59
Očesali Vám jen tu větev nebo všechny stromy co jste měl, tak jak se to stává i v mém odlehlém sadu a nejlépe jestě za zelena, nevím co stím ti lidi dělají. Tlučou po těch trnkách snad kladivem? Mimochodem zkuste jako podnož durancii, ta se mi osvěčila jak u švestek tak u meruněk. Honza
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 231.226 (?), 26.8.2009 12:59

to " volské oko" v okolí nepozná nikto iný názov, ani si nikto nespomína žeby niekto tú odrodu ešte mal... štepilo sa to na divú "durangu".../mám to od otca, má80/...ale tento druh slivky dorastá do obrovskej koruny... ani niektore jablone nemajú tk velkú korunu... nikdy sme neobrali všetky slivky, lebo nebol tak velký rebrík... koruna u suseda /spred 40 rokov / mala v priemere cez 10 metrov a výšku snáď aj 12m ...iba jediná stará čerešňa bola asi o 2m vyššia... bol to strom snáď 70ročný... jedina nevýhoda-velmi veľa sršňov počas dozrievania... inak odolné snáď aj voči ľudskej hlúposti... čím viac konárov sme olámali / ako puberťáci / tým hustejšie zarastala a sused sa o rok hneval že sa mu lámu konáre od váhy úrody... aj by som ju skúsil naštepiť, len ako dopraviť použitelný konárik poštou na východ /okolie Košíc/...Juraj

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
duran - (41) - 125.72 (?), 26.8.2009 14:41

Zkusím tedy duranci.

Mám jich šest nově vysazených na myrobalánu a ty je mi líto přeroubovávat.

V mém okolí sice o žádné prostokořenné nevím,  ale na podzim si nechám dovézt odkopky z Horňácka a v létě to naočkuji. snad se chytí.

Pokud se chytí a poroste určitě bude roubů vice než z jedné staré větvi a určitě by to šlo poslat ve vlhkém hadru kdekoliv.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 61.6 (?), 26.8.2009 16:50

Vhodnějšíí je poslat roub v zimě jednoduše v obálce jako dopis. Roubu se nic nestane, ani kdyby zůstal týden na poště. Navíc si můžete část roubu schovat a pokud vám naroubovaná část nevyraší, můžete štěpováníí zbytkem roubu zopakovat, třeba za mízy

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Úprava vody magnetickým polem12:13
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?10:37
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?28.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika