TopTaste?



Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10093) - 196.17 (?)
30.3.2019 21:41

Posázaví dávám jednoznačně palec nahoru.yes Kdo by to tam neměl rád. Zruč nádherná. Nedávno jsme si s pánem měnili rouby, který je z Kácova. Z pěstitelského hlediska nemůžu posoudit. Prubněte na podzim ty jabka od silnice ze zatopených Dolních Kralovic. Máte to kousek. Schválně, co myslíte, že to je za sortu. Jestli si nějakou typnete. Na Hagantu jsem taky vsadil. Haganta lepší Tophitu. Toptásta bych si hned dal. Bohužel tak leda v povidlech.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  <  16,  17,  18,  19,  20  >   
                     
Mart - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (294) - 5.212 (?), 30.3.2019 9:00

Já mám Toptaste ze dvou zdrojů, asi od Fytosu na myrobalánu a pak z Holovous na St.Julien, ty druhé se mi zdají taky pozdnější, bylo tam ale loni jen pár plodů.Letos jsou obsypané květovými pupeny tak při dozrávání si to zdokumentuji. A vysadil jsem na podzim jeden Toptaste z Fytosu také na St.Julien.Martin

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10093) - 70.240 (?), 30.3.2019 9:48

Byly doby, kdy se Toptasty na myrobalánech přestaly prodávat z důvodu velmi silného vzrůstu na této podnoži. Dnes jsem rád, že mám oba právě na myrobalánu, jelikož na této podnoži dobře odolávají suchu. I při větší násadě jsou plody standartně velké, nezcvrkávají se, zachovávají si šťavnatost. A že sucho bude, na to se zřejmě můžeme spolehnout. 

Toptaste
Toptaste
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
karelka - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (72) - 215.40 (?), 30.3.2019 12:24

Zdravím Petře, já Topa kupoval loni zároveň s Hagantou, a právě že byl na podnoži myrobalánu se mi líbil, jinak jsem další údaje o této švestce nevěděl, až doma jsem se dočetl o té špatné odlučitelnosti.Jinak za ty roky jsem vystřídal nejméně 10 různých, ale vždycky se mi něco nelíbilo, mám jen omezený prostor na 11 stromků, ze švestek momentálně pravá švestka domácí z odkopku, čačanská lepotica, Toptasta, Hagantu a tříletou zelenou renklodu která je momentálně jak vánoční stromeček co na ní mám různých druhů na zkoušku...

Zruč nad Sázavou je skoro vrchovina a půda špatná, zkrátka bramborářský kraj, otec měl na zahradě všechno na vzrůstných podnožích, i jabloně na A-2, M-1a podobně.Já jsem začínal před 20 roky u jabloňí na J-TE-E a na podobných piďi podnožích přes M-9, pak MM 106, M-7, po veškerém laborování začínám, kde otec skončil, akorát jsem o 25 let starší, ale ta M-7 mi už u některých druhů stačí...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10093) - 196.17 (?), 30.3.2019 21:41

Posázaví dávám jednoznačně palec nahoru.yes Kdo by to tam neměl rád. Zruč nádherná. Nedávno jsme si s pánem měnili rouby, který je z Kácova. Z pěstitelského hlediska nemůžu posoudit. Prubněte na podzim ty jabka od silnice ze zatopených Dolních Kralovic. Máte to kousek. Schválně, co myslíte, že to je za sortu. Jestli si nějakou typnete. Na Hagantu jsem taky vsadil. Haganta lepší Tophitu. Toptásta bych si hned dal. Bohužel tak leda v povidlech.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
karelka - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (72) - 215.40 (?), 31.3.2019 10:58

Posázaví má jistě své úrodné oblasti, tady v úrovni řeky maji lidé kolem domků meruňky i broskve, je tam závětří a naplavená zemina, jenže výš, kde je svah už to je horší.Otec celý život litoval, že si nevybral místo k obývání někde na Kolínsku, ale tady...

Pětiletý Tophit mi loni poprvé pořádně zarodil až jsem musel slabé kmínky podpírad, ale nenadchl tak musel právě udělat místo jiným...

Kolem Dolních Královic jezdím desítky let, rodiče pocházeli ze Sněta, tam jsem právě loni narazil na pozdnější hrušku kterou jsem zde nabízel k identifikaci, letos jsem si dojel pro roub a už ji mám přidanou na stromku s Konferencí.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10093) - 196.17 (?), 31.3.2019 15:07

Do Sněta a dál se chystám už dlouho, dobře, že jste ho zmínil. Na kvalitní Tophity si musíme zřejmě zajet do Holovous. Co se týče vyšších poloh, tak najdou se i výhody. Tedy jak pro koho. Kupříkladu já vzpomínám na první minuloroční úrodu Topazu z 600 metrů nad mořem, a i když byl zpočátku ostřeji kyselý, tak později jsem byl hodně spokojený. Možná více než z Pardubic. Ale záleží, co komu chutná. Co se týče meruněk, tak například pilířová Leskora je pravděpodobně odolná jen v teplých oblastech. Ze středních poloh si na žádnou zvláštní chválu nevzpomínám. U těch zatopených Dolních Kralovic jsou to jabka vyfocená ve vlákně určení jablka dle fota. Poznat hrušku podle fotky taky nebude nic snadného. Ještě tak z nějakým typickým tvarem, jako má třeba Amfora. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 157.7 (?), 25.6.2019 15:28

Mám 2ks Toptaste starší -kmen asi 8cm a 4ks mladší - kmeny od 2 do 4cm. Onehdy teďka se prohnala bouřka kdy za 25 minut napršelo 6 cm vody a poryvy větru nebyly z jedné strany, ale točilo se to opakovaně ze všech stran. Po bouřce zůstal jeden ze starších stromů nakloněný asi o 20 stupňů. Nezlomil se, jenom se naklonil a vedle kmene zůstala v hlíně mezera asi 5cm. Po důkladné kontrole zahrady jsem zjistil, že podobné mezery mezi kmenem a hlínou jsou téměř u všech Toptaste, i když zůstaly stát rovně. Žádné jiné stromy (celkem 37ks) neměly žádný náznak takového jevu. Vypadá to, že Toptaste má mechanicky slabší kořeny. Projevilo se to až v těchto extrémních podmínkách.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 237.162 (?), 25.6.2019 15:49

Korenova sustava u stromov zavisi od podnoze, ak to mate na wavite tak urcite bude slaba, inal liga by bol myrobalan.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
TomNR - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (356) - 177.207 (?), 16.7.2019 9:43
Toptaste zacina modrat


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 234.85 (?), 16.7.2019 20:03

Zdravím TomNR, máte peknú úrodu na tak mladom stromku. Postrekoval ste na jar proti pilarke a obalovačovi? Na akom podpníku ho máte zasadený? Michal

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  <  16,  17,  18,  19,  20  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Podklad dlažby na terasu22.4.2024
Výběr hliníkové pergoly od A do Z22.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika