Toptaste



Škůrek Miroslav - (30) - 157.242 (?)
3.3.2011 3:29

Já Toptasty vysadil v době, kdy ještě nebyly k mání a prodávaly se po pár kusech na osobu. Taky jsem vyčet, že to bude nejlepší odrůda na pálení kvůli vysoké sladkosti. Na podzim min.roku jsem posbíral na chuť z každého stromu cca po 5ti švestičkách a musím říct, že byly strašně dobré, šťavnaté,sladké. Zajímavostí je, že zůstali na stromě viset strašně dlouho, všechny švestky v okolí již byly na zemi, nebo ve škopcích a já ty moje musel doslova urvat ze stromu, proto si myslím, že jsou vyšlechtěny tak, aby uzrávali co nejvíce, nejdéle-můj názor, nejsem sadař.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
Stránky: 1,  2,  3   
koprad - (1) - 60.142 (?), 1.3.2011 16:10, zobrazeno: 23390x

Dobry den vsem pestitelum :) Jsem s Jizni moravy presne od Hodonina a chtel bych vysadit asi tak 15 trnecek :) Toptaste a zajimala by me nazory lidi kteri tuto odrudu maji a jestli me to v teto lokalite schvaluji nebo by me doporucili neco lepsiho durancie momentalne nejsou k sehnania potrebuji nejakou dobrou trnecku na paleni a co ctu tak Toptaste se mi zda asi tak nejlepsi i skrz odolnost ale klidne si necham poradit i jine odrudy hlavne odplne proti nemocem.Diky za vsechny rady a doporuceni.A vsem pestitelum krasnou urodu.

Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 178.235 (?), 1.3.2011 18:57

Jsem také ze Slovácka a kdybych dnes zakládal "trnkosad",volil bych smíšený porost s převahou durancií.Toptaste má být tou nejvyvolenější, necháme se překvapit.Pokud lokalitu nemáte silně zamořenou šarkou, nemusíte se obávat i jiných odrůd(Haganta, President).Mezi odolné se řadí i tzv.kulovačky, resp.Babůvky.Odkopky Durancie ale určitě seženete.Slivovice ze samých švestek není to nejlepší.  AB

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 182.227 (?), 1.3.2011 19:26
Odkopky mají jednu nevýhodu a to, že nevíte v jakém zdravotním stavu je.Pravděpodobnost, že odkopek je nakažený šarkou může být velká.Znám jeden případ, že majitel nově založeného sadu švestek v množství 80 stromů si nasadil tři odkopky durancií, samozřejmě nakažené šarkou.Z těch 80-ti stromků mají po několika málo letech příznaky šarky 2/3 stromků.P
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 65.50 (?), 1.3.2011 19:35

    Kdybych zakládal švestkový sad, taky bych volil směs odrůd, včetně osvědčených. Jednak proto, abych měl po celou sezónu co jíst, taky proto, že když některá odrůda ten rok (třeba mrazem, deštěm v květu) selže, zůstanou jiné.
    Je pravda, že u odkopků je jejich zdravotní stav nejistý. Jestli byly ale právě tyto odkopky viníkem nákazy celého sadu šarkou,  nelze s jistotou  říci.
  Co se týče slivovice,  myslím si , že nejlepší  je ta ze samých švestek.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 129.74 (?), 1.3.2011 20:54
Loni jsem několik plodů toptaste sklidil, ale slupky měly popálené od moniliozy, tak se na odolnost k houbovým chorobám nedá spoléhat. Fleky na listech jsem na jednom stromku viděl taky, ale nevím zda šlo o šárku nebo nějakou chlorozu. Letos se uvidí... Slivovice jedině z durancií, pár švestek v kvasu ale neublíží. Honzík:)
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Škůrek Miroslav - (30) - 157.242 (?), 3.3.2011 3:29

Já Toptasty vysadil v době, kdy ještě nebyly k mání a prodávaly se po pár kusech na osobu. Taky jsem vyčet, že to bude nejlepší odrůda na pálení kvůli vysoké sladkosti. Na podzim min.roku jsem posbíral na chuť z každého stromu cca po 5ti švestičkách a musím říct, že byly strašně dobré, šťavnaté,sladké. Zajímavostí je, že zůstali na stromě viset strašně dlouho, všechny švestky v okolí již byly na zemi, nebo ve škopcích a já ty moje musel doslova urvat ze stromu, proto si myslím, že jsou vyšlechtěny tak, aby uzrávali co nejvíce, nejdéle-můj názor, nejsem sadař.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 178.235 (?), 3.3.2011 7:14

Loni "visely" všechny moje švestky na stromech neobvykle dlouho.Potěšil jste mě dobrou jakostí plodů Toptaste, snad se dožiji také úrody.Téma odkopky: pokud je mateřský strom zdravý, je i odkopek svázán "pupeční šňůrou "kořenů a není důvod k onemocnění šarkou.V zamořeném prostředí je nebezpečí, že šarku bude sdílet všechno peckovité.Totéž pozoruji i u strupovitosti např.hrušní.Šarka je obecný strašák, dobrými podmínkami , spodním hnojením včetně dostatku vláhy jsou stromy odolnější.Kdo nevěří, ať to zkusí.Hodně švestkových sadů je zanedbáváno.Nejsem zastáncem radikálů- všechno vykopat a spálit.  AB

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 25.96 (?), 3.3.2011 9:39

Já jsem po různých pokusech s moderníma odrůdama švestek vysadil předloni léty osvědčené, nenáročné, úrodné a na slivovici ideální durancie, které v mém okolí (Slovácko) jsou rozšířené a bez problémů a hlavně nemají problém s šarkou a puchrovitostí jako švestky, takže není třeba postřiky.

Jirka

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 43.70 (?), 8.3.2011 15:51
Také si myslím, že jsou běžně ke koupení. Já mám před 5-ti lety vysazených 15 ks. Loni na podzim jich dva známí(na mé doporučeni) sázeli po 10-ti kusech. Jukka s. r. o., stare odrůdy Radim Pešek, Roštín a nebo naroubovat.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 43.70 (?), 8.3.2011 16:00
Omlouvám se, spletl jsem si odrůdu.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Úprava vody magnetickým polem29.4.2024
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?29.4.2024
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?28.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika