Tophit



vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 81.81 (?)
9.10.2011 19:17

Po třech úrodách Tophitu mohu říci tyto postřehy z chladnější polohy: plodnost je velmi dobrá, plody velké, monilií trpí méně, ale chuť ani v letošním teplém podzimu není lepší než průměrná. Jíst se dají, na sušení, povidla a pálení to není ideální odrůda.   Skladovatelnost Tophitu, ani jiných švestek jsem nezkoumal, švestky neskladuji. Modré peckoviny zrají od poloviny července, jestli budou čerstvé k jídlu o další dva týdny již nehraje roli.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
Stránky: 1,  2,  3,  4   
host - 151.38 (?), 9.10.2011 15:38, zobrazeno: 43671x

Ano o této odrudě se vedou čím dál tím zasvěcenější diskuze, v závislosti, jak přibývá u malopěstitelu.Přibývá taky jakési vystřizlivění z euforie, která nabývala v dobách, kdy tyto odrudy nebyly na trhu.

Letošní rok oproti loňskému nabídl větší sumu teplot pro zdárnější, lepší úrody čehokoli(i když červenec propršel).Hlavně podzim se vydařil.Proto si myslím, že v dalších letech, pokud globální oteplování nenabyde větších rozměru, těžko lepší kvalita ovoce příjde.

Tophit letos dozrával, a stále dozrává na stromech, ale už toho moc nepobere.Bude to ale dobrá odruda na uskladnění, jak bylo uvedeno v jednom časopise.Je málo šťavnatá, pevné konzistence, proto taky méně trpí monilii.Mám dva recepty na uskladnění bez zavařování, bez zmrazení-v dalších létech, až bude více ovoce vyzkouším.Je to opravdu jen sladce navinulá, málo aromatická odruda s velkými plody, velmi vhodná na uskladnění, kde snad může dojít k lepšímu aroma.

rostislavik

Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10031) - 70.216 (?), 9.10.2011 17:43

Tahle odpověď se nabízí. Přesto kvalita odrůd byla různá. Myslím, že tam hraje roli více faktorů. S tím počasím to asi nebude tak jednoduché. Kdybych nepoznal u Tophitu lepší chuť, tak bych se tím vůbec nezabýval, ale před dvěma lety byl opravdu celkově lepší, i přes letošní ideální září.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10031) - 70.216 (?), 9.10.2011 18:13

Já Tophitu docela fandím, takže stále věřím v jeho kvality. Je to proto, že mě tenkrát druhý rok po výsadbě překvapila jeho chuť. Jiná, než u ostatních pozdních odrůd. Prostě vím, co je schopen poskytnout. Tak uvidíme. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
rosti&slavik - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1017) - 151.38 (?), 9.10.2011 18:21

Mě taky loňi překvapil, a to byl špatný rok, ale byly to první tři plody, a očekávání velká.




Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10031) - 70.216 (?), 9.10.2011 18:48

Oku lahodící fotografie. Jsem rád, že mluvíme o stejné odrůdě. Mám zase podezření, že mě podvedli s odrůdou Tuleu Gras. Letos naprostý propadák, ale co by to mohlo být za odrůdu nevím, nic mi nepřipomíná. Přitom Tuleu Gras by měla být kvalitní švestka. No nic, jen chci ještě říct, že daleko raději chodím na Tophit, než třeba na Presentu. Presenta je letos výrazná, aromatická, ale opět zůstala tužší. Nevím, kde je zakopaný pes.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
rosti&slavik - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1017) - 151.38 (?), 9.10.2011 20:32

Ano Prezenta je tuhá, ale Tophit i v tuto dobu taky, navíc je u mne méně aromatický.Loni se u mně Prezenta nevydařila, až jsem se zhrozil jak byla fádní, bez chuti, bez cukru.To kvůli počasí.Letos je to krapet lepší, je sladší, i když tuhá.No já raději letos sahal po ní, a Tophit nechával jiným.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 81.81 (?), 9.10.2011 19:17

Po třech úrodách Tophitu mohu říci tyto postřehy z chladnější polohy: plodnost je velmi dobrá, plody velké, monilií trpí méně, ale chuť ani v letošním teplém podzimu není lepší než průměrná. Jíst se dají, na sušení, povidla a pálení to není ideální odrůda.   Skladovatelnost Tophitu, ani jiných švestek jsem nezkoumal, švestky neskladuji. Modré peckoviny zrají od poloviny července, jestli budou čerstvé k jídlu o další dva týdny již nehraje roli.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
rosti&slavik - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1017) - 151.38 (?), 9.10.2011 21:31

Nemyslel jsem zkladovat letní švestky, kdy je ovoce dost, a další dozrává.Myslel jsem skladovatelnost pozdních švestek, kdy lze uchovat plody do vánoc, a někdy i víc-až půl roku.Jsou takové recepty, ještě jsem je nezkoušel, ale při nejbližší příležitosti je vyzkouším.Jen si zkuste přectavit, jak jíte o vánocích vlastní švestky ze své, nebo jiné zahrádky, sice zcvrklé, ale nemražené, nezavařované,nesušené, ani jinak znehodnocené plody.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
rosti&slavik - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1017) - 151.38 (?), 26.11.2011 21:29

Moje hodnocení Tophitu nebude objektivní, jednoduše proto, protože to byla teprve druhá sklizeň.Loňi bylo mizerné, deštivé počasí, a můj stromek dal první tři plody.Na konci září se mi plody zdály sladké, částečně aromatické, řek jsem si-to bude kuň,taky z jakési euforie prvních plodů, možná že i byly.

Letos stromek vygeneroval jakoustakous úrodu asi 80-100 ks.Bylo nepoměrně více slunečních paprsků, méně deštivých dní.Přesto se mi plody zdály méně sladké, méně aromatické.Zdůvodňuju si to taky tím, že je stromek relativně mladý, a nedá odpovídající výživu plodům, co by dal stromek starší, s více kořenovou, listovou plochou.Taky je stromek nakažen šarkou.Hnojil jsem, zavlažoval jsem.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10031) - 70.216 (?), 28.11.2011 21:56

Moje zkušenosti s Tophitem jsou obdobné. U prvních plodů jsem měl radost ze zajímavé alternativní chuti této odrůdy, ale po dalších dvou úrodách moje nadšení jaksi opadlo, ať už bylo plodů méně nebo více. Po příspěvku pana Vlastimila o staré švestce, se mi trochu zastesklo po takových starých švestkách, které byly prakticky každý rok stejně dobré a napsal jsem o topech, že mě zklamaly, načež se ozval pan Vysloužil, že u těchto odrůd nejde o chuť, ale o odolnost vůči šárce. Po Tophitu mě zklamal i Toptaste, což docela dobře nechápu, když například pan Vysloužil tvrdí, že by z Německa nikdy nepustili odrůdu, jejíž dužnina je takto neodlučitelná od pecky. Řekl bych, dobře, mám možná úplně jinou odrůdu, ale stejnou zkušenost popsal u Toptaste i pan Boštička. Neříkám, že se těmto odrůdám budu vyhýbat, to rozhodně ne, zkouším Topgigant, Topstar a mám např. i Topper, který možná ale žádný Topper není, protože v publikaci Pěstujeme slivoně má na fotografii jiný tvar plodu. Mám podezření na záměnu s Valjevkou, ale stoprocentně to tvrdit nemůžu. Co ale říct můžu je to, že daleko více vkládám naděje například do polského klonu Domácí švestky s názvem Tolar, než do těchto německých topů, ale všechno může být jinak, tak už to v životě chodí.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika