Tipala



host - 81.42 (?)
25.3.2014 18:56

Tipala

Omlouvám se za nepřesnost, stále posuzuji zralost podle svého stanoviště. U Vás na Frýdecko-Místecku doba zrání bude asi posunutá- předpokládám o týden až deset dnů.

Wendy

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
                     
host - 171.155 (?), 1.9.2013 18:53

Tak mi letos poprvé dozrála Tipala-asi 8 plodů. Nevím co si o tom mám myslet. Chuť nic moc, téměř není sladká.Mám ji nechat přezrát? Chápu, že letošní rok byl podivný, navíc je to první úroda. Tak uvidím za rok.

Lucas

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 35.236 (?), 25.3.2014 14:06

Už dlouho hledám žlutou švestku, takovou, jaká rostla na zahradě mých prarodičů na Místecku. Byla vynikající a nikde už jsem je víckrát neviděla. Sice mi mí příbuzní slibují odkopky této švestky, ale jaksi už o tom nemluví, třeba si ji spletli se špendlíkem. Ale byla to opravdu žlutá švestka a my jako děti jsme ji měly moc rády a to už mám šestý křížek. Objednala jsem si Tipalu a jsem moc zvědavá, jestli to bude něco podobného švestkám na zahradě médo dědy.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
galloway pippin - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1408) - 179.38 (?), 25.3.2014 14:13

Tu co jste v mládí, jako děti jedli by mohl být právě výborný špendlík, nebo nějaké plody žlutoplodého myrobalánu, popřípadě by to mohla být Nancyská mirabelka.Tipala je novošlechtění posledních let-udajně dobrá.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 81.42 (?), 25.3.2014 18:51

Tipala

Pokud mi pomůžete, pokusím se Vám tu "švestku" určit. Záleží na tom, kdy byla zralá. Pokud to byla 3 dekáda července, tak by to mohl být Katalonský špendlík, který má švestkový tvar(synonymum-Katalonischer Spilling, London Plum, Jaune précoce atd). Vcelku byla v republice dosti rozšířená, ale klučením starých porostů vzala za své. Snad kdo by ji mohl mít, tak pan Radim Pešek v Bojkovicích.

Wendy

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 81.42 (?), 25.3.2014 18:56

Tipala

Omlouvám se za nepřesnost, stále posuzuji zralost podle svého stanoviště. U Vás na Frýdecko-Místecku doba zrání bude asi posunutá- předpokládám o týden až deset dnů.

Wendy

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 35.128 (?), 26.3.2014 12:19

Dokonce ani jako dítě si nepamatuji, že bych ji viděla na jiné zahradě, než v zahradě mého dědy. Vůbec nikde jsem ji neviděla, než právě u něj. Prarodiče bydleli pod Štandlem, pokud je někdo z Místku, já už bohužel bydlím dávno jinde, ale stále tam mám příbuzné. Co se týká špendlíků, můj otec měl na zahradě vedle ryngle zasazený i žlutý špendlík, kulaté žluté šťavnaté plody s chutí podobnou rynglím. aspoň si myslím, že to byl špendlík, nevyznám se v tom, čemu se botanicky říká mirabelka nebo myrobalán. Vím jen, že zde ve stř.Čechách říkají špendlíky asi myrobalánu, který zde roste planě a není moc dobrý. My jako děti jsem říkávaly malým kulatým odrůdám slivoní kulovačky, pamatují modré, daleko větší než trnka, sladkokyselé,  a tak jsem říkali i tomu žlutému špendlíku. Ty modré jsem už taky nikde neviděla a dodnes nemám ponětí, co to vlastně bylo.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 243.162 (?), 26.3.2014 17:05

Pokud bydleli prarodiče pod Štandlem, je velká pravděpodobnost, že by to mohla být stejná žlutá švestka u té cesty Pod Štandlem)), můžu vám v létě poslat pecky, jestli tam něco bude a já to trefím. Anebo ti vaši příbuzní, jestli tam jsou doteď.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 243.162 (?), 25.3.2014 19:44

Zdravím, žlutá stará švestka je v aleji na ulici Pod Štandlem, po pravé straně směrem k lesu, před zatáčkou.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
jezibaba9 - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (51) - 243.162 (?), 25.3.2014 19:51

Nebyla jsem přihlášená, jestli neznáte F-M, tak vám asi moc nepomůžu, ta švestka je výborná. Brala jsem si vloni odkopky, ale kdoví, co z nich bude, ostatní švestky v aleji jsou modré.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 32.80 (?), 25.11.2016 21:29

Mám na zahradě mirabelku i Tipalu, mirabelka má chuť víc po medu, Tipala chutná spíš po slivoni. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika