Tipala



host - 81.42 (?)
25.3.2014 18:51

Tipala

Pokud mi pomůžete, pokusím se Vám tu "švestku" určit. Záleží na tom, kdy byla zralá. Pokud to byla 3 dekáda července, tak by to mohl být Katalonský špendlík, který má švestkový tvar(synonymum-Katalonischer Spilling, London Plum, Jaune précoce atd). Vcelku byla v republice dosti rozšířená, ale klučením starých porostů vzala za své. Snad kdo by ji mohl mít, tak pan Radim Pešek v Bojkovicích.

Wendy

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
                     
host - 171.155 (?), 1.9.2013 18:53

Tak mi letos poprvé dozrála Tipala-asi 8 plodů. Nevím co si o tom mám myslet. Chuť nic moc, téměř není sladká.Mám ji nechat přezrát? Chápu, že letošní rok byl podivný, navíc je to první úroda. Tak uvidím za rok.

Lucas

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 35.236 (?), 25.3.2014 14:06

Už dlouho hledám žlutou švestku, takovou, jaká rostla na zahradě mých prarodičů na Místecku. Byla vynikající a nikde už jsem je víckrát neviděla. Sice mi mí příbuzní slibují odkopky této švestky, ale jaksi už o tom nemluví, třeba si ji spletli se špendlíkem. Ale byla to opravdu žlutá švestka a my jako děti jsme ji měly moc rády a to už mám šestý křížek. Objednala jsem si Tipalu a jsem moc zvědavá, jestli to bude něco podobného švestkám na zahradě médo dědy.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
galloway pippin - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1406) - 179.38 (?), 25.3.2014 14:13

Tu co jste v mládí, jako děti jedli by mohl být právě výborný špendlík, nebo nějaké plody žlutoplodého myrobalánu, popřípadě by to mohla být Nancyská mirabelka.Tipala je novošlechtění posledních let-udajně dobrá.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 81.42 (?), 25.3.2014 18:51

Tipala

Pokud mi pomůžete, pokusím se Vám tu "švestku" určit. Záleží na tom, kdy byla zralá. Pokud to byla 3 dekáda července, tak by to mohl být Katalonský špendlík, který má švestkový tvar(synonymum-Katalonischer Spilling, London Plum, Jaune précoce atd). Vcelku byla v republice dosti rozšířená, ale klučením starých porostů vzala za své. Snad kdo by ji mohl mít, tak pan Radim Pešek v Bojkovicích.

Wendy

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 81.42 (?), 25.3.2014 18:56

Tipala

Omlouvám se za nepřesnost, stále posuzuji zralost podle svého stanoviště. U Vás na Frýdecko-Místecku doba zrání bude asi posunutá- předpokládám o týden až deset dnů.

Wendy

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 35.128 (?), 26.3.2014 12:19

Dokonce ani jako dítě si nepamatuji, že bych ji viděla na jiné zahradě, než v zahradě mého dědy. Vůbec nikde jsem ji neviděla, než právě u něj. Prarodiče bydleli pod Štandlem, pokud je někdo z Místku, já už bohužel bydlím dávno jinde, ale stále tam mám příbuzné. Co se týká špendlíků, můj otec měl na zahradě vedle ryngle zasazený i žlutý špendlík, kulaté žluté šťavnaté plody s chutí podobnou rynglím. aspoň si myslím, že to byl špendlík, nevyznám se v tom, čemu se botanicky říká mirabelka nebo myrobalán. Vím jen, že zde ve stř.Čechách říkají špendlíky asi myrobalánu, který zde roste planě a není moc dobrý. My jako děti jsem říkávaly malým kulatým odrůdám slivoní kulovačky, pamatují modré, daleko větší než trnka, sladkokyselé,  a tak jsem říkali i tomu žlutému špendlíku. Ty modré jsem už taky nikde neviděla a dodnes nemám ponětí, co to vlastně bylo.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 243.162 (?), 26.3.2014 17:05

Pokud bydleli prarodiče pod Štandlem, je velká pravděpodobnost, že by to mohla být stejná žlutá švestka u té cesty Pod Štandlem)), můžu vám v létě poslat pecky, jestli tam něco bude a já to trefím. Anebo ti vaši příbuzní, jestli tam jsou doteď.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 243.162 (?), 25.3.2014 19:44

Zdravím, žlutá stará švestka je v aleji na ulici Pod Štandlem, po pravé straně směrem k lesu, před zatáčkou.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
jezibaba9 - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (51) - 243.162 (?), 25.3.2014 19:51

Nebyla jsem přihlášená, jestli neznáte F-M, tak vám asi moc nepomůžu, ta švestka je výborná. Brala jsem si vloni odkopky, ale kdoví, co z nich bude, ostatní švestky v aleji jsou modré.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 32.80 (?), 25.11.2016 21:29

Mám na zahradě mirabelku i Tipalu, mirabelka má chuť víc po medu, Tipala chutná spíš po slivoni. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika