Švestky v sezóně 2011



host - 134.38 (?)
25.11.2011 9:20

Ak ho nemajú v e-schope, je možné, že sa už vypredal. Ja som objednával na jeseň viacero stromov. Potom mi volali priamo z Plantexu - niektoré už nemali na podpníkoch, ktoré som chcel. Ale všetko sme vybavili telefonicky - zvolil som náhradu, niečo zrušil. Lepšie, ako keby mi poslali niečo, čo by som nechcel.

Zo sliviek som kupoval už spomínaný Tophit na podpníku St. Julien. Trochu ma prekvapilo, že stromček mal medzištepenie (aspoň tak vyzeral). O tom, že by mal Tophit zlú afinitu s daným podpníkom som zatiaľ nikde nečítal. Chcel by som poprosiť, aby mi niekto napísal, kedy mu Tophit dozrieva. V literatúre sú dosť veľké rozdiely. Sadil som ho približne v 250 m. n. m. v strednom podnebí, južne orientovaná poloha, tak dúfam, že bude dozrievať.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4   
                     
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10135) - 70.216 (?), 24.11.2011 18:36

Zajímavé. Vám Wangeiheimka dala v nadmořské výšce 550 m kvalitnější plody, než panu Vysloužilovi v 350m. Já jsem si je letos u silnice (okreska s min.provozem) nenatrhal, takže nemůžu posoudit. Gabrovská v 600 m. je prakticky stejně dobrá, jako tady, to vím. Ještě se vrátím k Hamanově švestce. Místní velkopěstitel si kdysi koupil desítky stromků Hamanovy, protože slyšel, že to je dříve zrající Domácí švestka. Později všechny stromky přerouboval. Na téhle odrůdě asi shoda panovat nebude, pro někoho vynikající, pro někoho průměrná, nebo jak píše pan Ján o jiné odrůdě: "V některých letech více než průměrná"

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10135) - 70.216 (?), 24.11.2011 16:51

Ahoj Libore. Závidím teplejší stanoviště, než jsou Pardubice. Mmj. Topend byl jádrem sporu s nedodanými stromky, výše jmenovaného pána. Tvůj Topend pochází jistě taky z Fytosu, i když jsi ho koupil od někoho jiného. Pokud bych měl Jojo nahradit stejně zrající odrůdou, tak mě ještě napadl Amers. Pochází sice s nic neříkajícího křížení Standard x Stanley, ale jeho chuť je hodnocená jako výborná. Ještě bych chtěl reagovat na příspěvek hosta 43.70. Vhodnost odrůd na slivovici nedokážu posoudit, ale pán uvádí vynikající kvalitu Hamanovy švestky. Já jsem ji taky pěstoval, ale po příchodu Hanity jsem se s ní rozloučil. Více to rozvádět nechci. Podobně se rozloučím i s Vlaškou. Zajímalo by mě, kde je ta Vlaška, která je p.Susem považována za nejchutnější švestku. Která to je? Pokud bych srovnal Hanitu s Toptaste určitě by vyhrála Hanita. Právě pro svoji výraznou chuť. Čekal jsem, že Toptaste bude něco podobného, pokud to má být odrůda srovnávaná s nejlepšími klony Domácí švestky.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Libor1 - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (173) - 108.45 (?), 24.11.2011 18:19

Petre, Topend Plus mam z Plantexu a videl som ich tam aj tuto jesen, ak by niekto hladal... O Amers pocujem prvy krat,  Hagantu ci C. Rodnu planujem pristepit ako nahradu za Jojo - mam Tophit na Katinke, ale po reakciach tu zacinam zvazovat nahradu, ale jedol som Tophit kupene priamo v Plantexe a boli vynikajuce, tak mozno budem mat stastie - uvidim na rok.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10135) - 70.216 (?), 24.11.2011 18:49

Libore, já tomu nějak nerozumím. Plantex má v nabídce "sortiment" ledacos, ale v nabídce e-shop mnohem méně odrůd, respektive jen ty starší. Takže jsem tam ani nepsal. Tophit mně před dvěma lety taky moc chutnal, ale od té doby to je slabší (málo sladký). Amers je běžně k sehnání v zásilkových obchodech. Údajně se hodně rozšiřuje v Polsku.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Libor1 - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (173) - 111.20 (?), 24.11.2011 22:18

To ze Topend Plus nemaju v e-shope, asi bude dane objemom, prioritou,... neviem. Mam dojem, ze niektore sorty z ponuky ani nepestuju sami.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 134.38 (?), 25.11.2011 9:20

Ak ho nemajú v e-schope, je možné, že sa už vypredal. Ja som objednával na jeseň viacero stromov. Potom mi volali priamo z Plantexu - niektoré už nemali na podpníkoch, ktoré som chcel. Ale všetko sme vybavili telefonicky - zvolil som náhradu, niečo zrušil. Lepšie, ako keby mi poslali niečo, čo by som nechcel.

Zo sliviek som kupoval už spomínaný Tophit na podpníku St. Julien. Trochu ma prekvapilo, že stromček mal medzištepenie (aspoň tak vyzeral). O tom, že by mal Tophit zlú afinitu s daným podpníkom som zatiaľ nikde nečítal. Chcel by som poprosiť, aby mi niekto napísal, kedy mu Tophit dozrieva. V literatúre sú dosť veľké rozdiely. Sadil som ho približne v 250 m. n. m. v strednom podnebí, južne orientovaná poloha, tak dúfam, že bude dozrievať.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Mičurin II - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1616) - 161.61 (?), 26.11.2011 11:34
Pane Petře koukám, že jste přímo švestkový plantážník.Já vzhledem k velikosti zahrady vlastním švestku pouze jednu, zato se jedná o velmi starou odrůdu vynikající kvality plodů.U švagra jsou na sousedním pozemku v selském sadu dvě prastaré švestky.Manželka, už jako dítě si je pamatuje stejně vzrostlé jako nyní.Po ochutnání jsem se rozhodl o záchranu této švestky.Jenže kde vzít rouby.Větve byly převislé, staré bez přírustků.Jak to v životě bývá zasáhla náhoda.Po silných námrazách došlo k polámání větví a tím k zmlazení a k tvorbě letorostů.Narouboval jsem ji na myrobalán a zapěstoval jako čtvrtkmen.Sledoval jsem léta její růst a další vlastnosti a dospěl jsem k názoru, že by se mohlo jednat o švestku domácí s velkými plody pod názvem Dolanka dle pomologie z r.1957 a jejímu popisu.Při zapěstování kmínku se točila do spirály.Ač jsem vyvazoval na oporu jak jsem chtěl, stejně bylo po její.No a loni při kvetení byl vítr a chladno s deštěm.Vůbec nedošlo k opílení a byla bez plodů(v okolních zahradách švestky odkvetly)Tutéž vlastnost uvádí u této odrůdy i zmiňovaná pomologie.Domnívám se tedy, že vlastním Dolanku ale jistotu nemám.Trpí červivostí a moniliózou ale chuťově je pro mě nepřekonatelná.Snad jsem Vás nenudil, není to sice k tématu ale spíš pro zajímavost a při tvorbě příspěvku si pochutnávám na jejich vynikajících sušených plodech.Příští rok plody vyfotím a zveřejním.Rozhodně bych za jinou neměnil. - Mičurin II
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10135) - 70.216 (?), 26.11.2011 12:12

Tyhle staré typy Domácí švestky jsou nepřekonané. Člověk shání stále nějaké německé "TOPY" plus, ale chuťově je to stále jen čekání a čekání, že se snad něco Domácím švestkám konečně přiblíží. Pro mě osobně je to samé u meruněk (Velkopavlovická). Váš příběh je hezký a možná, že v budoucnu se budu soustřeďovat pouze a jenom na takovéhle staré odrůdy. Ovšem na druhou stranu třeba Vlaška a Hamanova zase tak úžasné nejsou (pro mě). Ale o vynikajících buketech některých Domácích švestek vím. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18313) - 102.7 (?), 26.11.2011 12:51

Šlechtitelům ale nejde o to, najít švestku, která bude mít větší plodnost, lepší chuť, sladkost či aroma než Domácí. To není třeba, ve všech rysech je prakticky dokonalá. Hledá se náhrada odolná proti šarce.A jak to zatím vypadá,  najde-li se nějaká tolerantní, musíme na některých vlastnostech slevit.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10135) - 70.216 (?), 26.11.2011 14:35

To je možné, ale já osobně hledám právě takové odrůdy, o kterých píše třeba pan Vlastimil (jeho švestka na zahradě). O to jde právě jenom mně. Chuťové vlastnosti jsou nejdůležitější. Na všem ostatním slevuji.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?30.4.2024
Úprava vody magnetickým polem29.4.2024
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?29.4.2024
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?28.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika