Švestky 2021



host - 234.27 (?)
14.6.2021 15:52
U mňa je to celkom dobré vzhľadom na počasie aké panovalo. Konečne zarodila Haganta a to bohate. Toptaste mám 4 kusy tiež pekne sa ukazuje. Spokojnost je aj s čačanskou rodnou, Lepotica žiadna sláva a ešte Jojo. Stanley tento rok len pár plodov na koštovku. Ostatné odrody ešte neplodia nakokoľko majú 3 až 4 roky. Všetky stromy sú na myrobaláne vo veku 6 až 8 rokov. Moja topka je zatiaľ Toptaste aj v rodivosti aj v chuti. Juh stredného Slovenska. 230mnm
Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
Stránky: 1,  2,  3,  4,  5  >   
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10100) - 70.240 (?), 4.6.2021 14:20, zobrazeno: 15217x

Dobrý den. Nikdo nebude mít žádnou úrodu ovoce? Jen samé choroby? Co se týče opylení švestek, tak je situace různorodá. Například Herman, Toptaste, Jojo, Zelená renglóda mají násadu velmi slušnou, jiné odrůdy na tom nejsou zdaleka tak dobře. I přes PPV na listech je na tom vždy velmi dobře cizosprašný President. Překvapivě i Gabrovská, Elena (tu ale sklízejí už špačci).

Toptaste
Toptaste
Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 68.117 (?), 4.6.2021 15:16
U nás má slušnou násadu plůdků jen Durancie - Domácí velkoplodá nekvetla, Lepotica je skoro mrtvá a ryngle taky nekvetly
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10100) - 70.240 (?), 4.6.2021 17:43

Včera jsem byl v Orlických horách, ale samozřejmě nikoliv někde na Šerlichu, ale níže, kde teprve rozkvetly jabloně a v zahradách i u cest jsem žádné švestky neviděl. Na stromech byly jen listy. Jestli vůbec nekvetly, nebo zmrzly, to je těžko říct. Na fotce jsou plody asijská slivoně FORTUNE. Co jí opylilo, to je ve "hvězdách", protože s opylením těchto stromů a švestkomeruněk je tady problém (mimo Ozark Premieru, kterého už ale nemám). Jinak, třeba ten Topfive toho nakonec moc mít nebude, i když kvetl poměrně dost. Naproti tomu pár květů na pozdě kvetoucí Bystrické muškátové jsou opylené snad všechny. Taková Čačanská raná sice taky hodně kvete, ale švestek je tam většinou jen "pár". 

Fortune
Fortune
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 148.222 (?), 4.6.2021 17:57

Tak ja za seba môžem povedať že to vyzerá tento rok veľmi nádejne. Ak sa nič zvláštne nestane tak očakávam úrodu podobnú ako minulý rok. Môj sad tvoria odrody Stanley, Toptaste, Hanita, Presenta z každej cca po 10 kúskov a ešte ako doplnok 5 ks Topstar. Sad vysadený na jeseň v roku 2013 všetko na myrobaláne. Minulý rok som z toho všetkého mal vyše 900 litrov kvasu. Nepočítam pár kg ktoré sa skonzumoval príp. na lekvár. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10100) - 70.240 (?), 12.6.2021 19:06

Díky za příspěvek ze Slovenska. A co ostatní, jak jste na tom? Jen samá puchrovitost, tmavka, mšice, suchá skvrnitost a monilie? Poslední jmenovaná se nenechává zahanbit, jen co je pravda. Něco je prakticky všude, nejvíce na TOPTASTE. Švestek je někde hodně a někde skoro nic. Na první švestky předobrého Hermana si budu muset počkat, počítám tak do konce července. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 234.27 (?), 14.6.2021 15:52
U mňa je to celkom dobré vzhľadom na počasie aké panovalo. Konečne zarodila Haganta a to bohate. Toptaste mám 4 kusy tiež pekne sa ukazuje. Spokojnost je aj s čačanskou rodnou, Lepotica žiadna sláva a ešte Jojo. Stanley tento rok len pár plodov na koštovku. Ostatné odrody ešte neplodia nakokoľko majú 3 až 4 roky. Všetky stromy sú na myrobaláne vo veku 6 až 8 rokov. Moja topka je zatiaľ Toptaste aj v rodivosti aj v chuti. Juh stredného Slovenska. 230mnm
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10100) - 196.17 (?), 7.9.2021 19:45

Na Vysočině jsou tento rok švestky chutnější než v Pardubicích, kde kralují poslední plody Zimmerovy, jinak velká mizérie. Švestek hodně, ale prozatím jsou nedobré. Stanley, Gabrovská, Toptaste atd. Dnes jsem tady na Vysočině koštoval Čačanskou najbolju a pošmákl jsem si. Plody klasicky obrovské, ale překvapivě sladoučkéˇ, na rozdíl od Pardubic. Čačanskou najbolju jsem nejedl snad 20 let a divte se, nebo ne, pořizuju stromek nebo rouby. yes

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10100) - 70.240 (?), 13.9.2021 17:45

Jaký vliv má současné sucho na plody, to nevím. Od pecky nejde ani Stanley ani Toptaste. Jinak měkké Stanleye jsou sladké dost, stejně jako "syté slaďáky" Toptaste. Silně přeplozená Gabrovská je i přesto kvalitní chutná a aromatická. Výborné jsou první zralé plody Těchobuzické, na rozdíl od Gabrovské ještě s dostatkem šťávy. Chuť prvního plodu TOLARU je také velmi nadějná, vypadá to na dosti aromatickou Domácí švestku. Nejlepší, co tady mám je ovšem odrůda Bystická muškátová. Tak silně aromatické "kadlátko" jsem fakt dříve neznal. yes

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 198.185 (?), 7.9.2021 20:27

Bola prvá úroda Lepotice - asi 15 ks. Na konzum bola až koncom augusta (27.-28.), ešte okolo 20.8. boli niektoré plody menej sladké a niektoré ojedinelé dokonca ešte kyslé. Vo vyšších a chladnejších polohách má vraj lepotica horšiu chuť, nám chutila, možno nie sme bohvieakí gurmáni :). Stanley mal nasadené iba prvé 2 plody. Chcel som koštovať prvý 5.9. a ďalší o týždeň, bohužiaľ nezadarilo sa. Našiel som iba 1 plod ožratý slimakmi pod stromom 5.9., druhý už vôbec nebol. Koštovka zbytkov ožratého plodu spod stromu dopadla ok - vcelku sladký. Najlepší dojem u mňa ale zanechal Toptaste - mal nasadené tohto roku tiež iba 2 plody, tiež som našiel iba 1 plod, ožratý pod stromom ešte niekedy v auguste. Bol hádam najsladší zo všetkých plodov čo som túto sezónu koštoval. Na to, že nebol ešte papierovo zrelý mal fakt výbornú chuť. Minule som nadával na lepoticu ako nie je odolná v dreve voči nekrózam a že ju musím ošetrovať. Bohužiaľ, postihol podobný nešvár už aj Stanley. Zatiaľ bez vád na dreve z rovnako starých sliviek je iba Toptaste. Tak sa uvidí, či vydrží v ďalších sezónach.   

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
KUKY - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4477) - 25.216 (?), 13.9.2021 18:42

Stanley a Č. lepotici jsem zlikvidoval. Mám jen Presentu, která začíná zrát, ale jedlá ještě úplně není. Věřím, že stihne dozrát. Není suchá, jako minulé roky, kdy nepršelo. Má švestkovou chuť. V záloze mám Jofelu, která snad začne plodit příští rok. Ale letos se mimořádně vyvedla Nancyská, mirabelka. V podmínkách Hradce Králové je už týden po sklizni. Drobná, ale sladká jak ce.ek. Jde od pecky. Vhodná i na pálení. Strom je docela vzrůstný, plody dozrají najednou. Sklízel jsem setřásáním, najednou na plachty. Něco se snědlo a rozdalo. Ze zbytku jsem vyrobil marmeládu, skvělou!. Rozvařil jsem je i s peckami. Pasírovat to moc nešlo, tak jsem použil starý tyčový mixér, jako že ho pak vyhodím, či vyhodím i ten poloprodukt, pokud se rozdrtí i pecky. K ničemu takovému ale nedošlo, mixér i pecky velmi krátké mixování přežily. Potom cedník. Pak jsem přidal želírovací cukr od Labety. A netrpí šarkou!

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?8:04
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika