Strihani svestky



host - 195.173 (?)
10.3.2016 7:53

Taky mam v planu rez az v kvetnu, stromky stari 4-5.let

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4   
         
host - 238.17 (?), 3.4.2008 16:02
Dobrý den, chci se zeptat odborníků, jak tvarovat a stříhat durancii polokmen. Dříve jsme měli na zahradě vysoké stromy durancií, jejichž boční větve se pod tíhou plodů lámaly. Rád bych strom udržel nižší. Je vhodná dutá koruna?? Díky
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
hauser - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (383) - 113.121 (?), 3.4.2008 19:04

Vážený pane, když chcete odpověď od odborníka, jedna úsměvná příhoda bez ironie. Leta nakupuji stromky u dobrého odborníka ve velmi známé školce.Před mnoha lety tam měl dvě hromady čerstvě vyoraných mandloní, na jedny dával visačky "Sultán" a na druhé "Sladkoplodá krajová". Jemně jsem ho upozornil, že je to totéž, poděkoval mi s tím, že by byl druhý den za blbce. No, i mistr tesař se utne. Ale k Vašemu dotazu.Nejsem odborník, jen letitý samouk s pár zkušenostmi. Obecně, dutá koruna je velmi náchylná na rozlomení, proto jednoznačně doporučuji klasickou pyramidální korunu, i proto, že durancie je velmi plodná a i na klasický tvar musím dávat podpěry. Na řez je nenáročná, můžete ji držet na  "uzdě" jak se Vám zlíbí. 
           Zdravím

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 100.5 (?), 3.4.2008 21:06

V podstatě každý strom lze pěstovat v pyramidální i duté koruně - i jiných tvarech, ostatně. Ta dutá má výhodu v lepším oslunění, ale nekopíruje přirozený růst dřeviny. Proto se duité koruny doporučují na broskvoně - tam je slunce potřeba a řezat se beztak musejí. U slivoní je oblíbená talířová koruna - je to něco mezi tím.
  Nižší strom se udržuje obvykle zapěstováním nižšího kmene. Rozlomení přeplozených větví tím ovšem nezabráníte. K tomu je vhodný průklest, redukce násady event. letní řez.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
Dušan M. - (5) - 142.66 (?), 6.3.2016 13:09

Předloni na podzim jsem zasadil švestku.Mohl by mě někdo poradit jak ji ostřihat?



Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 195.173 (?), 10.3.2016 7:53

Taky mam v planu rez az v kvetnu, stromky stari 4-5.let

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
galloway pippin - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1408) - 179.2 (?), 13.3.2016 19:38

Ležící stromoví... už jen na metry.Lépe se ukládá do štosu.Pak se musí nechat nejméně jeden rok vyschnout, aby nezaterovalo komín.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 107.246 (?), 19.3.2016 9:19

Zdravím, také mám dotaz jak zkrátit či prostříhat švestky elena a top taste-top hit, přikládám fotku, děkuji


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
galloway pippin - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1408) - 179.2 (?), 20.3.2016 15:23

Ať už je to v popředí jakákoli odrůda, dá se krásně řezem vytvarovat.Ponechejte prostřední terminál, a konkurenční terminál, ten na fotog.vlevo odstraňte.Kosterní větve zakraťe na větve nižších řádů, které rostou více vodorovně(lze i vyvazovat do šikmé polohy, tak jak to běžně dělám já).Tím se dosáhne více otevřená koruna, větve si nebudou vzájemně konkurovat intenzitou růstu, a nastane v koruně pořádek.

PS: kdybych měl PC v pořádku, zakreslil bych do situační fotografie.Nemám tu možnost.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Dušan M. - (5) - 142.66 (?), 20.3.2016 14:45

Pozor, pán chytrý!!! Ten tomu rozumí, tak si nechám poradit a udělam tak jak říka. Jinak už ji mám ostříhanou a pro pana chytrýho jsem fotku otoči.


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 236.1 (?), 20.3.2016 14:53

Ale zapomněl jste zakrátit terminál.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika