Stříhání rok starých švestek



galloway pippin - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1408) - 179.2 (?)
4.4.2017 15:07

Zakrácení kosterních větví ve stené rovině se praktikuje při jarním řezu, u stromků s terminálem, které byly vysazeny na podzim.U stromků vysazených na jaře neřežeme do roviny, ale provádíme řez na 2-4 pupeny.

Řez v pomyslné rovině není nutno striktně dodržet, npř. při jiném zvoleném tvaru-vřeteno.Ani u jiných tvarů v dalších létech po výsadbě, při výchovném řezu neřežeme na "pomyslnou rovinu".Je třeba dbát na podřízený stav větví nižších řádů(kosterních, polokosterních a nižších) vůči terminálu.U stromků s terminálem rovněž v dalších létech přihlížíme na tvarování koruny stromů do tvaru trojůhelníka, nebo jehlanu.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4,  5   
      
Jiří 1968 - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1422) - 137.210 (?), 31.3.2017 23:03

Svatá prostoto! Co Vám ten stromek udělal, chaos změť, děs.Tady je každá rada drahá, nejlepší bude začít "od píky".Nejdelší větve zkraťte asi o dvě třetiny na pupen směřující ven z korunky, ostatní prořežte tak aby zůstalo 4-5 kosterních větví, které si nebudou vzájemně konkurovat.Posléze nafoťte znovu, v tom křoví se opravdu nedá orientovatsurprise.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 130.35 (?), 4.4.2017 8:43

Dobrý den,

připojuji zde svůj dotaz, abych nemusel zakládat nové vlákno.

Mám dotaz na zřejmě základní věc, nicméně jsem se odpovědi zatím nikde nedočetl.

Dotaz zní, mám na švestce terminál a 2 kosterní větve délky cca 30 - 40 cm.

Jak docílím nárůstu 3 a 4 kosterní větve.

Vyraší tyto sami nebo mám mezitím zakrátit již 2 stávající kosterní větve na první pupen ven, abych pak docílil jejich společné délky (úrovně ve stejné výšce).

Děkuji všem za odpovědi.    Sadař

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
galloway pippin - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1408) - 179.2 (?), 4.4.2017 8:57

Záleží, zda nenarostou jaksi samy.Nikde nepíšete, zda je stromek mladý, ve středních létech, nebo starý.Na mladém stromku, pokud chci podpořit přeměnu očka v letorost, použiju zářezy nad pupenem.Říkám tomu "měsíčkování".Pro tento účel využiju stávající, případně adventní pupen.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 130.35 (?), 4.4.2017 9:11
Takže tím, že zkrátím stávající 2 kosterní větve, sám o sobě rašení nových oček v letorosty nepodpořím? Jak asi hluboké zářezy používáte a jak vysoko nad pupenem? Stromek je sazený loni na jaře. Děkuji za odpovědi.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
galloway pippin - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1408) - 179.2 (?), 4.4.2017 12:31

1)Pokud stačí stručně, tak... ano podpoříte.Jenže já si neumím přectavit co se přesně míní zakrácením dvou kosterních větví.Je to přivelmi široký pojem.

2)Jen co mladé kambíí(kůra)nožíkem dovolí, dřevo dál nepustí.3)Jak vysoko?...přiměřeněwink.Ono taky vše závisí, jak je kořenová soustava rok po výsadbě potentní, aby podpořila očka(kterým se třeba i nechce)množstvím, tlakem mízy k "akci".

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 130.35 (?), 4.4.2017 12:54

Děkuji,

zářezy jsou mi zhruba jasné, vyzkouším a dám časem vědět, jak se podařilo.

Ohledně zakrácení stávajících 2 kosterních větší se rozepíšu.

Můj dotaz nyní směřuji obecně, ne k 1 konkrétnímu stromku.

Pokud koupím stromek s terminálem a 2 kosterními větvemi cca 30-40 cm dlouhými a zasadím ho na jaře, jak postupovat, abych vytvořil korunku se 4 kosterními větvemi??

Kdybych měl 4 kosterní vetvě, zakratím je o 2/3 a terminál, aby je převyšoval o cca 10-15cm.

Ale když mám jen 2 kosterní větve, mám tyto seříznout také cca o 2/3 nebo hned za prvním vnějším pupenem a následně na kmínku udělat zářezy nad pupeny ze kterých bych chtěl mít 3. a 4. kosterní větev.

Snad je můj dotaz nyní již jasnější. Děkuji.  Sadař

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
galloway pippin - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1408) - 179.2 (?), 4.4.2017 13:27

Kdyby mi npř. přišel poštou stromek, jehož tvar, skladba kosterních větví mi nevyhovuje, převychoval bych ho podle svých přectav.Například stromek jen s dvěma nevyhovujicími, nebo nevhodně situovanými kosterními, jednoletými výhony.Tvar, výšku korunky bych volil s přihlédnutím na typ, potenciál podnože.Nevyhovující kosterní větvičky bych silně zakrátil na vhodný pupen.Můžou být i velmi krátké.Délku volit podle kondice stromku.Ano nebál bych se silnějšího zakrácení z důvodů faktu potlačení stejného průřezu kosterního terminálu, a větví nižších řádů, které by měly mít nižší plošný průřez, a obvod. Pokud stromek dobře zakoření, přinutí vegetační, adventní pupeny k tvorbě nových letorostů, z nichž budou některé vhodné k vybudování požadovaného tvaru.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 130.35 (?), 4.4.2017 14:01
Měl bych ještě související dotaz, proč je třeba kosterní větve během tvarování korunky zakracovat ve stejné výšce? Stává se mi, že pokud při koupi stromku nemám již zapěstované 4 kosterní větve, ty chybějící větve rašící teprve z pupenů nedosahují přírůstků na již zapěstovaných kosterních větvích a tedy přírůstky na zapěstovaných kosterních větvích bych mohl neustále zkracovat cca o 2/3, zatímco kosterní větve z pupenů jen o pár centimetrů, abych všechny kosterní větve držel ve stejné výšce. Zároveň si myslím, že kosterní větve rašící z pupenů s nedostatečnými přírůstky je třeba zakracovat razantněji, abych podpořil jejich růst...? Ještě jednou moc děkuji.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
galloway pippin - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1408) - 179.2 (?), 4.4.2017 15:07

Zakrácení kosterních větví ve stené rovině se praktikuje při jarním řezu, u stromků s terminálem, které byly vysazeny na podzim.U stromků vysazených na jaře neřežeme do roviny, ale provádíme řez na 2-4 pupeny.

Řez v pomyslné rovině není nutno striktně dodržet, npř. při jiném zvoleném tvaru-vřeteno.Ani u jiných tvarů v dalších létech po výsadbě, při výchovném řezu neřežeme na "pomyslnou rovinu".Je třeba dbát na podřízený stav větví nižších řádů(kosterních, polokosterních a nižších) vůči terminálu.U stromků s terminálem rovněž v dalších létech přihlížíme na tvarování koruny stromů do tvaru trojůhelníka, nebo jehlanu.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 130.35 (?), 5.4.2017 7:14

Děkuji moc za cenné a hlavně ucelené rady.

Až sklidím úrodu, můžeme společně vychutnat výdobytky v tekutém stavu ;-)

Sadař

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
1,  2,  3,  4,  5   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů10:55
Nářadí pro průklest vysokých stromů9:50
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika