špendlíky



hugovotr - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (627) - 146.186 (?)
14.8.2016 21:37

U mě bez hniloby. Také jsem chtěl dělat džem, ale nakonec jsem vše naházel do bečky. Teď trochu lituji.

Máte určitě zelenou ryngli? U mě zraje ZR několik týdnů po špendlíkách. Letos jsem poslední špendlíky sklidil už minulý týden a ZR bude dozrávat příští týden dle počasí. Takže se u mne ve zralosti nepotkávají.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  <  16,  17,  18,  19,  20  >   
                  
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 92.38 (?), 21.11.2013 18:03

Nu, pár let již zkušenosti s Tipalou mám. Je to kvalitní slivoň, ale s tvrzením že je náhradou za špendlík a výborná k pálení, bych byl opatrný. Tipala má o hodně větší plody než všechny mně známé špendlky. Chuť je v syrovém stavu příjemná, ale chybí jí typická švestková vůně, spíš připomíná v chuti Aprimiru, Belamiru a další křížené mirabelky.  Prospěla by jí i vyšší cukernatost
   Je pravda, že ani pravé špendlíky se aromatem švestkám nevyrovnaly. Před mnoha lety, když šarka tolik neřádila a kolem Luhačovic a Hrozenkova jich byly plné stráně, byla tam popuarita jejich destilátu možná ještě větší než slivovice. Připadala mi jemnější, možná to ale bylo tím, že tehdy výrazná švestková vůně a chuť nebyla tolik v kurzu jako dnes.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 125.240 (?), 21.11.2013 19:17

Před rokem jsem dva špendlíky zasadil, renomovaný prodejce se dušoval, že to jsou opravdu pravé špendlíky, žlutá domácí švestka. Tak čekám a jsem zvědavý co z toho vyroste. PaR

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Mikeš13 - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1994) - 0.128 (?), 21.11.2013 20:11

U Špendlíku mám tu zkušenost, že se musí pohlídat správná fáze zralosti - i trochu nedozrálé nebo naopak přezrálé plody pak vykazují o dost horší chuť. Kolikrát rozhodují (dle počasí) i třeba jen dva, tři dny. Jinak je chuť velice dobrá.


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 213.119 (?), 21.11.2013 20:16

U Tipaly mám tu samou zkušenost.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 125.240 (?), 22.11.2013 16:37

Na obrázku jsou opravdu pravé špendlíky,

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 104.182 (?), 31.7.2014 21:47

Dobrý den, prosila bych také o radu. Na staré zahradě u rodičů se nám samo vysemenilo mnoho stromků "asi" mirabelek a myrobalánů. Každý stromek má jiné vlastnosti a barvu. Některé jdou od pecky (tedy snad mirabelka) a jiné ne (myrobalán). Všechny jsou kulaté. Zajímá mě, zda mají tyto odrůdy název - či zda je to jen mirabelka či myrobalán. Dozrávají nyní.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 92.38 (?), 31.7.2014 22:32

Myslím,. že jsou to všechno myrobalány. I ty, co jdou od pecky. Mohou to být semenáče i odnože. Mirabelky v tuto dobu většinou ještě nezrají

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 46.133 (?), 6.8.2015 21:41

Jde o slivoň tipalu

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Mikeš13 - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1994) - 80.158 (?), 14.8.2016 21:11

Špendlíků bylo letos dost, ale také velké procento z nich bylo napadeno hnilobou. Každopádně jsou plody dobré na pečení a znamenitý je džem ze špendlíků a zelených rynglí (zhruba půl na půl) s výbornou povidlovou příchutí.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
hugovotr - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (627) - 146.186 (?), 14.8.2016 21:37

U mě bez hniloby. Také jsem chtěl dělat džem, ale nakonec jsem vše naházel do bečky. Teď trochu lituji.

Máte určitě zelenou ryngli? U mě zraje ZR několik týdnů po špendlíkách. Letos jsem poslední špendlíky sklidil už minulý týden a ZR bude dozrávat příští týden dle počasí. Takže se u mne ve zralosti nepotkávají.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  <  16,  17,  18,  19,  20  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?8:04
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika