Snížení koruny mladé švestky



Mičurin II - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1609) - 165.146 (?)
10.4.2024 12:11

Jak píše kolega, sesadit kmínek níže a založit novou korunku. Nyní bych stromek vysadil a zakrátil současnou korunku o 2/3 délky letorostů a nechal růst aby stromek zakořenil.Příští rok na jaře sesadil kmínek na požadovanou výšku a založil níže novou korunku.Pokud na současném kmínku stromku jsou hrbolky mělo by se to povést.Jsou tam záložní pupeny. Podotýkám, ještě jsem to u peckoviny nezkoušel ale u jabloně se to povedlo viz příloha pro názornost: Obr.1 - koupená kontejnerová sazenice z e-shopu s nevhodnou výškou kmínku v srpnu a takto vysazena. Obr.2 - příští rok na jaře zakrácená sazenice na požadovanou výšku kmínku. Obr.3 - obrost po zakrácení pro založení korunky téhož roku. Hodně zdaru.

Zahradě zdar - Mičurin II (470 m)

1
1
2
2
3
3
Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
host - 181.135 (?), 10.4.2024 9:33, zobrazeno: 590x

Dobrý den,

dostal jsem mladý strom švestky.

Bohužel stromek je vysoký a koruna stromku začíná cca 1,8m nad zemí.

Rád bych korunu snížil. Napadlo mě, zkrátit stromek na požadovanou výšku, tím že kmen zastřihnu..?

Nevím, nikdy jsem nic podobného nedělal.

Poradíte mi?

děkuji

Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 133.43 (?), 10.4.2024 10:06

Ano, přesně tak. Jediné řešení pro snížení koruny na zmíněném stromku je uříznutí kmene kousek nad požadovanou výškou, a (pravděpodobně) obrazí nové výhony, ze kterých založíte novou korunu. Jiná možnost snížení koruny není.

Waltra a podobných si nevšímejte, na laiky umí pouze předvádět svou nadřazenost, hanit jejich příspěvky a odrazovat je od zahradničení.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
PP. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (6491) - 9.142 (?), 10.4.2024 12:09

Tady bych kladl důraz na to "pravděpodobně". Švestky sice snesou lecos, ale občas se taky nemusí zadařit.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Mičurin II - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1609) - 165.146 (?), 10.4.2024 12:11

Jak píše kolega, sesadit kmínek níže a založit novou korunku. Nyní bych stromek vysadil a zakrátil současnou korunku o 2/3 délky letorostů a nechal růst aby stromek zakořenil.Příští rok na jaře sesadil kmínek na požadovanou výšku a založil níže novou korunku.Pokud na současném kmínku stromku jsou hrbolky mělo by se to povést.Jsou tam záložní pupeny. Podotýkám, ještě jsem to u peckoviny nezkoušel ale u jabloně se to povedlo viz příloha pro názornost: Obr.1 - koupená kontejnerová sazenice z e-shopu s nevhodnou výškou kmínku v srpnu a takto vysazena. Obr.2 - příští rok na jaře zakrácená sazenice na požadovanou výšku kmínku. Obr.3 - obrost po zakrácení pro založení korunky téhož roku. Hodně zdaru.

Zahradě zdar - Mičurin II (470 m)

1
1
2
2
3
3
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
PP. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (6491) - 9.142 (?), 10.4.2024 19:56

No nevím. Když to tazatel vykope a koupí nový zákrsek (pokud sežene) nebude muset čekat tři roky na to, zda se probudí nějaký spící pupen a v jaké výšce.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 185.14 (?), 11.4.2024 8:23

Ale já vím. Proč tu úmyslně píšete nepravdy o "čekání 3 roky na probuzení spícího pupenu"? Zkoušel jste to někdy? Já mnohokrát. Když koupí nový stromek, narostou mu letos úplně stejné výhony, jako mu narostou na nyní seřízlém kmeni. Ba dokonce naopak - dá se předpokládat, že ze zkráceného kmene vyraší mnohem silnější výhony, aby se srovnala rovnováha mezi kořeny a korunou.

Stejně tak nelikviduji stromky, které se po zakoupení ukážou být vyschlé a na jaře horní část neobrazí. Velmi krásně vždy takový chudáček vyžene silný výhon ze spodní části a během roku vše dožene.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
PP. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (6491) - 9.142 (?), 11.4.2024 8:29

Pro mně za mně ať si to přefikne kdy a kde je mu libo. Já mu na ní (švestce) ruku držet nebudu. Jen aby se pak nedivil.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 163.184 (?), 11.4.2024 9:29

Kamarád zasadil dvě švestky.Po roce mu jednu dosti okousal zajíc. Tu okousanou jsem mu zastřihl asi 5 cm nad očkem, a nechal jsem růst jen jeden výhon. Moc se mu to nelíbilo ale dnes po roce jsou sazenice téměř stejné.

J.A.R.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 248.168 (?), 10.4.2024 17:42
Není náhodou stromek štěpovaný někde výš? (u mne byla Oulinská štepovaná 40cm nad zemí) Pak by šel stromek prostě zasadit hlouběji. Jinak opravdu nezbývá nic než seříznutí kmínku. Lída
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 248.168 (?), 10.4.2024 18:17
Ps- dělala jsem to jak u jabloně Ligol (tam byla koruna vysoko), tak u meruňky Darina (tam první zimu korunka zaschla). Problém u obou byl v tom, že kmínky už byly dost silné, s vyslepenými pupeny a měla jsem obavy, že na založení korunky dostatečně nezobrazí. Seřízla jsem je nakonec pod úrovní budoucí korunky, ze dvou prutů, co u nich vyrazily jsem vždy nechala jeden jako budoucí terminál a na něm příští rok normálně založila korunku. Bylo to zdržení o rok, ale dnes mají oba korunku pěknou v požadované výšce a místo uříznutí kmínku již téměř není vidět. Lída
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Úprava vody magnetickým polem12:13
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?10:37
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?28.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika