Slivoň Anna Späth



   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
            
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10100) - 70.240 (?) 
31.10.2012 19:07

Tak, i když už na zahradě nemám místo, tak mi bylo nějaké divné, že je podzim a já nic nesázím. Člověka tak nějak svrbí ruce. Druzí by si o mně řekli: "on je nějaký nemocný, že nesází, když ho to tak vždycky bavilo". Vydržel jsem to až do dneška, ale už jsem si zase musel objednat balík švestek. Je to holt jakási droga, bez které člověk nevydrží. Musím to ale všechno svést na Miloše, protože nás zde upozornil, na snad dokonce lepší náhradu za Annu Späth, a to odrůdu VEE BLUE(Imperial Epineuse x President). Žádnou odezvu to sice nemělo, a to ani u Davida, ale proč do toho nejít.  A proč k tomu taky nepřidat třeba odrůdu ze stejného křížení, z kterého pochazí VALOR, a to Imperial Epineuse x Grand Duke, odrůdu VERITY? Někdo řekne, proč ano? Ale já říkám proč ne. Pokud teď David dodatečně napíše, že obě odrůdy stojí za prd, tak mě samozřejmě namíchne. Ale možná, že na tom něco bude, protože stejně jako pan Rostislavík, i já se řídím podle výborných hodnocení u chuti, a tyto odrůdy toto hodnocení nemají. Takže Vee Blue "hodím za Milošem" a u Verity vynadám sám sobě. Doufám, že jste zde pochopili můj způsob humoru. Ale u Vee blue bude mít Miloš jistě pravdu, pokud tenkrát neztratil náhle svoji chuť, jako kdysi moje babička, které se už ovšem díky stáří, nikdy nevrátila.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
               
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10100) - 70.240 (?), 2.10.2013 15:44

Miloš je asi jediný, kdo pěstuje Annu Späth, takže Miloši, jak jseš tentokrát spokojen? Podle mě jde asi o vůbec nejpovedenější sladce aromatickou odrůdu, zrající v druhé polovině září. Protože mám však problémy z neustálým zasycháním narostlých výhonů přes zimu, tak s ní nemohu být spokojen. Nevím v čem je problém, ale odrůdová vlastnost to asi nebude. Největší z vyfocených plodů měl 32 gramů. 

Anna Späth (30.9. 2013)
Anna Späth (30.9. 2013)
Anna Späth (30.9. 2013)
Anna Späth (30.9. 2013)
Anna Späth (30.9. 2013)
Anna Späth (30.9. 2013)
Anna Späth (30.9. 2013)
Anna Späth (30.9. 2013)
Anna Späth (30.9. 2013)
Anna Späth (30.9. 2013)
Anna Späth (30.9. 2013)
Anna Späth (30.9. 2013)
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
Jelen - (42) - 78.28 (?), 4.10.2013 12:37

Tak jsem včera ochutnal první dva(jediné) plody Anny Späth. Těžko dělat závěry, nicméně první chuťový dojem je pozitivní. Zatím bych ji řadil k tomu chuťově lepšímu. Uvidíme v dalších letech.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 227.58 (?), 1.11.2013 9:07

Zdravím pán Petr chcel by som sa Vás opýtať či je u tejto slivky v dužina odlučiteľná od pecky. Jano

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10100) - 70.240 (?), 1.11.2013 9:52

Docela jste mě zmínkou o Anně Späth potěšil, pane Jano. Opět jsem si totiž připomněl lahodnou chuť jejich plodů. Do vyšších poloh se nedoporučuje už od nepaměti (první zmínka je již v "malé pomologii 3" - Vávra, Ferkl, Koch, Černík z roku 1965), protože by nemusela dozrát do té svoji standartní sladce švestkovité chuti. I zde, mírně podtržená, tuto chuť nemá. Ulpívání dužniny na pecce jsem si u vyzrálých plodů nevšiml. Já mám u této odrůdy určité problémy s plodností, ale snad to bude jen jakási anomálie. "Papírově" by s plodností problémy být neměly. Zde dozrává spolehlivě a to krátce po Domácí švestce. Pro mě je to jedna z nejchutnějších pozdních odrůd švestek, prozatím v chuti předstihující Elenu, která má také sladce švestkovou chuť. Byl bych rád, kdyby se tato pološvestka více rozšířila, také kvůli porovnání její plodnosti a chuti.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 227.57 (?), 1.11.2013 20:47

Ďakujem Vám pán Petr za odpoveď. Domáca slivka u nás tento rok dozrela okolo 10.9. takže by problém s dozretím určite nebol. Ešte som sa zabudol opýtať ako je Anna Špath citlivá na šárku. Ja o nej uvažujem že by som ju vysadil. Jano

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10100) - 70.240 (?), 2.11.2013 20:58

Příznaků šárky jsem si prozatím nevšiml. Uvádí se její "tolerance" (projevy pouze na listech). Škoda, že jsem se letos nevypravil k velkopěstiteli, abych nafotil řádnou úrodu této kvalitní pološvestky. Celkem by mě ovšem zajímalo, proč se tato stará maďarská odrůda už dávno více nerozšířila, třeba jako rumunský Tuleu Gras.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 227.60 (?), 3.11.2013 22:28

Zhruba pred dvadsiatimi rokmi boli hodne propagované odrody čačanské a Gabrovská aspoň u nás na Slovensku, po nich nastúpila éra nemeckých sliviek a tak táto odroda nemala priestor sa rozšíriť.Ako je táto odroda náchylná na moniliózu?Ja ju každopádne skúsim zohnať.Jano

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10100) - 70.240 (?), 4.11.2013 18:59

Těžko říct, pane Jano. Jediným zdejším pěstitelem, kterému více rodí, je pan Vysloužil. Ovšem i ten doporučoval z hlediska plodnosti výkonější odrůdu s názvem Vee Blue, která by měla mít podobnou chuť. Ovšem nevím, nevím, jestli v chuti dohoní výbornou Annu Späth. Pro mě je to nejlepší odrůda této specifické sladce aromatické chuti. Opravdu nejen sladké, ale i švestkově aromatické. Prostě nic jen fádně sladkého. Ovšem pozor na to teplé stanoviště, jinak to může být propadák.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 249.236 (?), 4.11.2013 19:08

Chuť Anny je velmi dobrá i v horší poloze. Akorát známky šarky jsou patrné.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika