Rouby švestek/meruněk



Stránky: 1,  2,  3   
vlnov - (5) - 71.183 (?) 
27.11.2023 18:48, zobrazeno: 4488x

Dobrý den. Začal jsem se starat o zahradu na okraji Vysočiny v 500m.n.m. Bylo v ní asi 40 starých stromů - jabloně, hrušky, švestky, mirabelky, ryngle,
dokonce i meruňka a broskve. Zanedbané, bez úrody. Začal jsem prořezávat, přeroubovávat, sázet. Švestky jsem pokácel, měly šárku.
Proto bych chtěl vysadit nové. Mám připravené podnože myrobalánu a
odkopky švestky (cca 20). Rád bych na ně narouboval vhodné odrůdy švestek,
př. i nějakou odolnější meruňku.

Chtěl bych požádat místní odborníky o radu stran odrůd vhodných do našeho podnebí. Pokud by někdo z tohoto fóra byl ochotný podělit se o rouby svestek (meruněk), byl bych velmi rád. Občas jezdím do Hradce Králové i Pardubic, mohu se zastavit po trase (Chrast, Holice).
Děkuji předem za vaše rady, případné nabídky roubů možno poslat na: vlnovjan@gmail.com.

 
 
Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
host - 236.1 (?), 27.11.2023 20:47

Ty odkopky švestky jsou zdravé nebo taky šarkovité?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
vlnov - (5) - 71.183 (?), 27.11.2023 21:35

Jsou zdravé. Z jedné oblasti v podkrkonoší, kde jsou švestky kupodivu čisté.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 40.198 (?), 27.11.2023 23:20

Nebudete mít jistotu, že zaslané rouby budou bez PPV.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
vlnov - (5) - 71.183 (?), 27.11.2023 23:45

To uznávám. Proto preferuji osobní setkání pro převzetí roubů. Přijde mi to oboustranně důvěryhodnější.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 126.29 (?), 28.11.2023 17:03

Zdravím, to jste si dal nesnadný úkol. Myslím, že sehnat veškeré rouby bez šárky je nemožné. Potažmo rouby odebíráte nyní, kdy šárku na stromě nepoznáte. A dále, určitě máte v okolí spoustu stromů zasažených šárkou, takže její rozšíření je jen otázkou času.Vydal bych se být Vámi jinou cestou, a to výsadbou tolerantních a hypersenzitivních odrůd, jako např. Jofela na podnoži Docera. Sice nevím, zda tato odrůda není jen marketingovým tahákem, ale zkušenosti několika přispěvatelů hovoří ohledně odolnosti k šárce kladně. JN

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
vlnov - (5) - 70.93 (?), 29.11.2023 22:50

Děkuji vám za radu. Jofelu určitě pohledám a zkusím opatřit. Podnož Docera je opravdu viruvzdorná? Nestačil by roub Jofely naroubovat na zdravou podnož?

A nějaké další vhodné rouby by tady někdo neposkytl? Uvítal bych přece jen větší výběr odrůd, když už jsou ty podnože nachystané. Děkuji za případné nabídky.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10100) - 70.240 (?), 30.11.2023 19:00

Zdravé, silné a "šťavnaté" rouby švestek posílají z Holovous. Výběr veliký. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vlnov - (5) - 70.93 (?), 6.12.2023 19:58

Děkuji všem zúčastněným za rady a postřehy k mému dotazu (i ty relevantní z jiných vláken). Velmi si jich vážím. Snad se mi je podaří zužitkovat. Hezký advent všem.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10100) - 70.240 (?), 7.12.2023 14:46

Tak kvalitní rouby, jako z posílají z Holovous vám nikdo většinou nepošle. Nevím, jestli je pošlou každému, jak pravil pan Mikeš13, ale zkusit to můžete. Podobně si bude muset počínat pan MH se skvělou ranou švestkou s názvem Eliášova, druhá možnost je přes Jirku.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika