Rouby švestek/meruněk



host - 236.1 (?)
27.11.2023 20:47

Ty odkopky švestky jsou zdravé nebo taky šarkovité?

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
Stránky: 1,  2,  3   
vlnov - (5) - 71.183 (?), 27.11.2023 18:48, zobrazeno: 4495x

Dobrý den. Začal jsem se starat o zahradu na okraji Vysočiny v 500m.n.m. Bylo v ní asi 40 starých stromů - jabloně, hrušky, švestky, mirabelky, ryngle,
dokonce i meruňka a broskve. Zanedbané, bez úrody. Začal jsem prořezávat, přeroubovávat, sázet. Švestky jsem pokácel, měly šárku.
Proto bych chtěl vysadit nové. Mám připravené podnože myrobalánu a
odkopky švestky (cca 20). Rád bych na ně narouboval vhodné odrůdy švestek,
př. i nějakou odolnější meruňku.

Chtěl bych požádat místní odborníky o radu stran odrůd vhodných do našeho podnebí. Pokud by někdo z tohoto fóra byl ochotný podělit se o rouby svestek (meruněk), byl bych velmi rád. Občas jezdím do Hradce Králové i Pardubic, mohu se zastavit po trase (Chrast, Holice).
Děkuji předem za vaše rady, případné nabídky roubů možno poslat na: vlnovjan@gmail.com.

 
 
Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 236.1 (?), 27.11.2023 20:47

Ty odkopky švestky jsou zdravé nebo taky šarkovité?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
vlnov - (5) - 71.183 (?), 27.11.2023 21:35

Jsou zdravé. Z jedné oblasti v podkrkonoší, kde jsou švestky kupodivu čisté.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 40.198 (?), 27.11.2023 23:20

Nebudete mít jistotu, že zaslané rouby budou bez PPV.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
vlnov - (5) - 71.183 (?), 27.11.2023 23:45

To uznávám. Proto preferuji osobní setkání pro převzetí roubů. Přijde mi to oboustranně důvěryhodnější.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 126.29 (?), 28.11.2023 17:03

Zdravím, to jste si dal nesnadný úkol. Myslím, že sehnat veškeré rouby bez šárky je nemožné. Potažmo rouby odebíráte nyní, kdy šárku na stromě nepoznáte. A dále, určitě máte v okolí spoustu stromů zasažených šárkou, takže její rozšíření je jen otázkou času.Vydal bych se být Vámi jinou cestou, a to výsadbou tolerantních a hypersenzitivních odrůd, jako např. Jofela na podnoži Docera. Sice nevím, zda tato odrůda není jen marketingovým tahákem, ale zkušenosti několika přispěvatelů hovoří ohledně odolnosti k šárce kladně. JN

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
vlnov - (5) - 70.93 (?), 29.11.2023 22:50

Děkuji vám za radu. Jofelu určitě pohledám a zkusím opatřit. Podnož Docera je opravdu viruvzdorná? Nestačil by roub Jofely naroubovat na zdravou podnož?

A nějaké další vhodné rouby by tady někdo neposkytl? Uvítal bych přece jen větší výběr odrůd, když už jsou ty podnože nachystané. Děkuji za případné nabídky.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10100) - 70.240 (?), 30.11.2023 19:00

Zdravé, silné a "šťavnaté" rouby švestek posílají z Holovous. Výběr veliký. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vlnov - (5) - 70.93 (?), 6.12.2023 19:58

Děkuji všem zúčastněným za rady a postřehy k mému dotazu (i ty relevantní z jiných vláken). Velmi si jich vážím. Snad se mi je podaří zužitkovat. Hezký advent všem.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10100) - 70.240 (?), 7.12.2023 14:46

Tak kvalitní rouby, jako z posílají z Holovous vám nikdo většinou nepošle. Nevím, jestli je pošlou každému, jak pravil pan Mikeš13, ale zkusit to můžete. Podobně si bude muset počínat pan MH se skvělou ranou švestkou s názvem Eliášova, druhá možnost je přes Jirku.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?8:04
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika