Řez švestky



host - 14.171 (?)
12.11.2015 9:15
Tak Vám oběma velice dekuji za rady! 😊
Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
Stránky: 1,  2,  3,  4,  5   
host - 14.171 (?), 11.11.2015 9:54, zobrazeno: 35413x
Dobry den, moc prosím o radu zkušenější zahrádkaře, ovocnáře. Mam již několik let tuto svestku a jsem bezradna s jejím řezem. Už jsem si zjistila, ze se striha na jaře, bohuzel jsem s rezem začala už teď. Nevím jestli rez dodělat uz teď, nebo počkat na jaro. Prikladam fotku. Moc prosím poradte mi, jak ji mam správně orezat. Dekuji Kosinkova

Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 123.101 (?), 11.11.2015 16:32

Nechal bych to na jaro až bude kvést. Spíše mně to připadá jako řez jabloně než švestky.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 14.171 (?), 11.11.2015 16:41
Dekuji, a tak jak se striha svestka? Vždy jsem střihala větve, které sly do koruny a dlouhé větve jsem zkracovala.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 67.66 (?), 11.11.2015 18:42

Odstřižení větví, co jdou do koruny, je asi správné, Ale zdá se mi, že řežete ve stylu "ustřihnu to, na co dosáhnu". Není to postup ideální, neoť nectí zákon apikální dominance.
  Ani dotaz "Jak se stříhá švestka?" mi nepřije úplně patřičný. Stříhá se ovykle konkrétní strom podle toho jak se chová - jak silně roste, jestli obrůstá, plodí, vyholuje a co od něj chceme (podpořit růst, přiblížit plodnost, omezit násadu, uělat probírku).

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 14.171 (?), 11.11.2015 19:57
Psala jsrm, ze jsem ji začala stříhat a pak jsrm zjistila, ze se striha na jaře. Vím, je to moje blbost. Proto vypadá, ze není hotova. Chtěla jsem jen radu, jak muzu dál pokračovat. Chtěla bych samozřejmě vyšší výnosy. Letos jsme měli cca 1,5 svestek, přičemž kvetu bylo dost (možná i velká sucha zasáhly). Dekuji
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Standa_hk - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5555) - 248.136 (?), 12.11.2015 0:26

Ten zbytek nechte na jaro. Protože jste stříhala víceméně jen letorosty, je to pro strom v současném stavu asi jako když z matečného stromu odeberete větší množství roubů. Musíte počítat s tím, že nyní odebrané "dřevo" si bude chtít stromek obnovit na úkor plodnosti.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Ferda Mravenec - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2064) - 247.50 (?), 12.11.2015 6:13

Chtěla bych samozřejmě vyšší výnosy...jestli chcete vyšší výnosy tak nestříhejte. Nevím jestli vám mám vysvětlovat důvody, protože to stejně nejspíš nepochopíte, ale my co máme aspoň drobek rozumu, tak víme, že čím větší strom, tak tím je na něm může být větší úroda. A u švestek to fakt platí, protože to je strom, co rodí i když ho majitel nestříhá.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 189.156 (?), 12.11.2015 8:23

Inu když chcete velký strom, tak naopak stříhejte, Stromy, které prodělaly výchovný řez dorůstají větších rozměrů, leckdy i výrazně, než ty bez něho. Pan Mravenec se opět plete, jak typické!

           Ing. Fidla

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Ferda Mravenec - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2064) - 247.50 (?), 12.11.2015 8:48

Pane Fido, a kdy se podle vás dělá ten výchovný řez co podpoří růst? Možná po vysazení stromku, to bych uznal, ale určitě ne u 5 letého stromku či staršího jako je tento. Navíc to co tam pánička tomu stromku provedla nelze ani při té nejlepší vůli nazvat výchovným řezem. Ta tomu stromku nařezala asi za trest, a pochybuji, že to bude mít na plodnost stromu nějaký kladný vliv.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 14.171 (?), 12.11.2015 9:15
Tak Vám oběma velice dekuji za rady! 😊
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika