Prořezat švestku teď?



   Předchozí příspěvky  |  <  6,  7,  8,  9,  10   
                     
Wimpi - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2112) - 66.76 (?) 
4.3.2012 20:13

Zahnův (zpětný) řez. Rád bych o něm trochu pokecal. Ta metoda má určitě svoji logiku.  Já si ji její aplikaci dovedu dobře přestavit u mladého stromu, nepříklad při potřebě sesadit nežádoucí svislý výhon o průměru cca 5 cm na boční výhon o průměru cca 3 cm. Účelem je potlačit vývoj svislého výhonu a oproti tomu podpořit rozvoj bočního výhonu tak, aby převzal růstovou dominanci. Až boční výhon zesílí, převede hlavní tok živin ze svislého výhonu do sebe sama a bude silnější než původní svislý výhon, je možno přistoupit k odstranění svislého výhonu. Tolik teorie (v mém neumělém výkladu). Vůči stromu je to nejcitlivější možný postup. OK. V daném případě to může tvat taK asi 2-3 sezóny.

No jo, ale když kouknu na třešeň pana patfa, tak tady je situace trochu jiná. Budeme sesazovat terminál tlustý asi "jako noha" na boční větev o průměru cca 5cm. A v takových podnínkách si tuto metodu nějak představit nedovedu. Vždyť jen  - kolik by ton trvalo let, deset...? Opravdu nevím.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
                     
víítek - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (573) - 6.16 (?), 4.3.2012 22:07

Samozřejmě, že to v tomto případě půjde těžko použít. Záhnův řez je použitelný v případě, že je boční větev silnější než polovina terminálu. Boční větev se oslabí na aktivní čípek, který se odřízne v době, kdy se poměr síly změní. Pokud by se měl v tomto případě strom zkrátit na 1/2, znamenalo by to nechat tam cca 1,5m dlouhý čípek ze zbytku terminálu, na kterém by se zhruba 10 let zaštipovaly letorosty. Aby byl čípek aktivní, musí na něm zůstat nějaké pupeny (listy). Třešně nemají spící pupeny! Ze starého dřeva neobráží.

Je dost pravděpodobné, že onen mrzačený čípek chytne klejotok, který se začne šířit po kmeni.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Wimpi - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2112) - 66.76 (?), 4.3.2012 23:02

Mám souhlasný názor.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
víítek - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (573) - 6.16 (?), 5.3.2012 18:25

Zpět k třešni. Zaříznul bych jí na rozvětvení v požadované výšce. Sesazoval bych jí postupně, aby nevznikl "lízanec" (zatrhnutí kůry). Provádí se tzv. trojitý řez. Žabkou bych začistil ránu a zamazal bych to stromovým balzámem (třeba Tervanol) s přídavkem měďnatého fungicidu. Na bakterie (Pseudomonas siringae ap.) měď docela funguje. První roky bych nechal pod řeznou ránou celý přeslen větví, aby měla míza kam téct...

Podstatný je správně zvolený termín zákroku.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10122) - 70.240 (?), 5.3.2015 17:04

Už mám hotovo. U švestek klejotok většinou nehrozí, ale jsem zvědavý na broskvoně. Nemělo by to být tak hrozné, jako při řezání v dormanci, například v prosinci, kdy to broskvoně opravdu rády nemají.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 125.240 (?), 8.3.2015 8:29

Švestky by se měly řezat až v květu.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10122) - 70.240 (?), 8.3.2015 9:26

Já bych se toho nebál. Minulý rok jsem to prováděl ve stejném období a později se nic, ale pranic nedělo. A byla stejně teplá zima jako nyní.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
<  6,  7,  8,  9,  10   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?30.4.2024
Úprava vody magnetickým polem29.4.2024
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?29.4.2024
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?28.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika