Probírka plodů u mladých slivoní



host - 186.41 (?) 
7.5.2019 7:54, zobrazeno: 1507x

Dobrý den, rád bych vás požádal o radu, kdy probrat nasazene plody na 2,5 letých slivoních? Některý stromy jsou doslova obsypané plody.

Děkuji

Zdenek

Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
host - 168.103 (?), 7.5.2019 9:59

propadnou samy. Walter

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 208.9 (?), 25.5.2022 22:20

Hezký den, již několikátou sezónu přemýšlím jak omezit přeplozování některých(většiny) odrůd slivoní a ušetřit tím ruční probírku plodů. Slivoně ošetřuji pouze proti pilatce při dokvétání. Zkoušel někdo u odrůd či jednotlivých stromů, které Vám pravidelně přeplozují např. nechat část práce s probírkou pilatce a stříkat proti ní systémovým isekticidem až např. za 1,2 či 3 týdny po odkvětu, kdy larvy pilatek přelézají na další plody? Případně poraďte nějakou jednodušší možnost, než je ruční probírka slivoní. Předem dík za radu JzP

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 208.9 (?), 25.5.2022 23:08

Jestli pilatka přelézá - snad ne?, později obaleč ano. Opožděný postřik na pilatku o týden jsem jednou dal taky a bylo pozdě. Vše záleží na síle napadení pilatkama v lokalitě a odrůdy, někde způsobí probírku, jinde skoro totálku. U mě švestky zlikviduje nad 90%, ale pološvestku lapoticu tak 50%...

Následují vlny obalečů kteří s probírkou pomohou, plus přirozený propad.

Jedno řešení ještě je, sice není absolutní, ale částečně funguje, záleží co je cílem probírky. U mladých stromků zapěstovat řídkou korunu - tedy vzdálenější rozvětvování stříhat po zimě na 60cm, u starých stromů vyřezat některé kosterní větvě pokud jsou pravidelně zapěstované. Zbylé plodné větvě budou obtěžkané stejně, ale strom bude živit méně plodů, lepší poměr kvalita / kvantita, přístup do koruny lepší, ohlídání hliloby i podpírání, akorát budou se na řídší koruně vyhánět nové větvě hlavně vlky, které je třeba každý rok po zimě odstranit.

Zapěstováváte někdo takovéto řídčejší koruny švestek - spíše delší pruty s obrostem a méně větvení, jaké máte zkušenosti?  MH

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 208.9 (?), 26.5.2022 7:23

 Řeším starší stromky 10 a více let. Dle literatury je cyklus od vylíhnutí přibižně 28 dní a každá larva pilatky zničí asi 4 plody. Proto jsem uvažoval jí nechat nějaký ten čas aby probírku třeba 50- 70% udělala za mě. Nevím zda je to dle lokality, ale odrůdy např. Hanita, Herman, Elena, Gabrovská, Toptaste, Haganta, Bluefre, Č.Lepotica každým rokem přeplozují a pokud je neproberu kvalita kvalita plodů trpí. JZP

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika