Pomologická hádanka



Jerrydecampo - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (161) - 213.129 (?)
2.8.2009 21:23

Dobrý večer, spekulací může být vícero, snad že dozrává ve stejném termínu jako první broskve, snad tím že různé školky vyzdvihujou to co prodávají, což je logické, a v neposlední řadě i tím že zájem domácností o ovocné stromy je někde jinde, než byl třeba před padesáti lety,(né že bych to pamatoval)  Je to dáno asi i dnešním trendem. Zbývají jen nadšenci co chodí s otevřenýma očima po okolí, a s roubovákem v kapse.

Myslím že každá trochu prosperující odrůda stojí za to zachovat.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
Jerrydecampo - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (161) - 213.129 (?), 2.8.2009 11:18, zobrazeno: 7301x

Posílám fotografie slivoně, kterou jsem objevil v áleji švestek domácích.

Čím je zajímavá? po letech pozorování jsem ani jednou neobjevil příznaky PPV na listech, na plodech jen místy, z neosluněné strany.

Plodí každoročně, při velké násadě je pilatka spolehlivý regulátor plodnosti na optimální míru.

Slupka chutná nakysle, ale při plné zralosti vytváří s dužninou harmonický dojem. Dužnina neulpívá na pecce.Pro kompotování není vhodná, v kompotu chutná nakysle, jako myrobalán.

Letos dozrála 20.7 na jižní expozici, na západní dozrává teď 325m.n.m.Zraje postupně.

Bude se jednat o nějakou starší odrůdu ,v ostatních álejích jsem nalezl další tři stromy tetéž odrůdy.

Nevíte někdo název této odrůdy? 

Bez názvu
Bez názvu
Bez názvu
Bez názvu
Bez názvu
Bez názvu
Bez názvu
Bez názvu
Bez názvu
Bez názvu
Bez názvu
Bez názvu
Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Jerrydecampo - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (161) - 213.129 (?), 2.8.2009 11:28

Strom na fotografii má 5 let, po výsadbě, narouboval jsem jej na semenáč zelené renklódy

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 94.12 (?), 2.8.2009 12:02

Že by Černošická? Soudě podle malé pecky...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Jerrydecampo - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (161) - 213.129 (?), 2.8.2009 12:21

Mrknul jsem se do Švestek, slív,renklod, mirabelek, z. r. 1963 a skutečně popis sedí,,na míru´´ Jen jedna informace a to se týká vzrůstnosti.Uvedená literatura uvádí, že je stromy jsou v dospělosti menší než švestek domácích.Přitom stromy této odrůdy doslova vyčnívají ze starých álejí mezi švestkama domácíma o 1/3. Možná je to otázka podnoží a reakcí na ně.

Jak bláhově se muselo kdysi pěstovat, kolektiv autorů zmíněné publikace neřeší vůbec problematiku šárky...

Přikláním se také, po porovnání v knize, k názoru p.Vysloužila.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 147.233 (?), 2.8.2009 16:53

Přesně tuto odrudu jsem viděl u známeho i doba zraní souhlasí nikdy jinde jsem ji neviděl. Známý tvrdil že spolehlivě plodi i slivovici z ní pálí .Strom bez příznaku šarky mohutného rustu na myrobalanu soudím podle odkopku kolem.Akorát se tak zamýšlím proč tuhle ranou odrudu nikdo dal nemnožil strom má minimálne 50 let a je v perfektni kondici.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Jerrydecampo - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (161) - 213.129 (?), 2.8.2009 21:23

Dobrý večer, spekulací může být vícero, snad že dozrává ve stejném termínu jako první broskve, snad tím že různé školky vyzdvihujou to co prodávají, což je logické, a v neposlední řadě i tím že zájem domácností o ovocné stromy je někde jinde, než byl třeba před padesáti lety,(né že bych to pamatoval)  Je to dáno asi i dnešním trendem. Zbývají jen nadšenci co chodí s otevřenýma očima po okolí, a s roubovákem v kapse.

Myslím že každá trochu prosperující odrůda stojí za to zachovat.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Jelen - (42) - 157.64 (?), 2.8.2009 23:09

Jo jo, vypada to na Cernosickou. Mame doma hodne stary strom, ktery odchazi, ale porad plodi skvele ovoce. Ja osobne jsem nikdy nezaznamenal stopy sarky, ktera je jinak vsude kolem, ani na listech ani na plodech. Nemel jsem tu cest ochutnat Katinku ci Herman, ktere zraji v podobnou dobu, ale treba Ruth Gersteter(ale neni spatna) na ni nema o Cacanskych nemluve. Podle me je lepsi nez i ty pozdnejsi odrudy jako Stanley, Jojo ci Gabrovska, mam-li jmenovat ty, ktere jsem jedl. Chutove je to vyborna polosvestka, pribuzni v sousedni vesnici z ni pali velice dobrou slivovici, navzdory jeji ranosti. Pilatka ji ma rada, ale souhlasim, ze je to spise dobra probirka. Vosy ji maji take v oblibe, ale ktere ovoce v tuto dobu ne, ze. 

Uz dlouho si lamu hlavu, proc nam vsechny ty skolky nuti ty vsemozne Cacanske a jim podobne a domaci, overenou, chutove dominantni odrudu netrpici sarkou z nejakeho duvodu zavrhly.  Podle toho, co uvadi webove stranky obce, ktera je v nazvu tehle polosvestky, to kdysi byla velice oblibena trzni odruda.   

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 4.122 (?), 3.8.2009 0:05

Dobrý den.

Podle mého soudu se jedná o Černošickou švestku.V silně zavirovaném prostředí odolává skvěle.Listy i plody nemají znaky šárky.Jen nerozumím velmi nízké plodnosti.S úrodou mi pomáhají ptáci.Taky se mi zdá velmi zajímavá vysoká životnost stromů.Ochotně vytváří mnoho odkopků, což neradi odborníci slyší.Letos jsem na ně i rouboval.Něco mi roste, ale na solidnější závěry nutno vydržet více let.K roubování na tuto odrůdu mne vedl pěkný vzhled matečného stromu.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 94.12 (?), 3.8.2009 8:37

Jste si jistý že máte pravokořený strom? Nemůžete ji mít naštěpovanou třeba odkopku Domácí švestky?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?8:04
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika