Pomoc s rezom



vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 236.1 (?)
3.3.2018 12:58

Tam, kde je zatravněno a kde má stromek dost místa mi přijde výhodnější volný tvar - pro slivoň  je přirozenější a dá míň práce. Viktorie netvoří nijak mohutné koruny, v kombinaci se slabší podnoží z ní velký strom nebude.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
pl31 - (34) - 221.194 (?), 2.3.2018 19:36, zobrazeno: 2811x

Slivka Kralovna Viktoria, podpnik VVA-1

Vyska rozkonarenia 90cm

Slivku by som chcel zapestovat v tvare stihleho vretena, ten bocny obrast je vsak prilis silneho zvrastu tak neviem ci vobec ist do tohto tvaru, podla mojich vedomosti by som ho mal uplne odstranint. Alebo?

Do akeho tvaru by ste ist pri tejto slivke vy? resp vyuzit nejako uz aj bocny obrast.

Dakujem za vsetky rady! 

PL


Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 234.254 (?), 2.3.2018 21:25
PL: Bez ohľadu na to aký tvar plánujete by som odstránil oba bočné konáriky. Sú príliš hrubé vo vzťahu k stredníku a rastú v príliš ostrom uhle nahor. Takže ako prvý krok návrat k "špičiaku". Čo sa týka ďalšieho postupu, neviem či je štíhle vreteno pri slivke najlepšia voľba. Prirodzenejší tvar je pyramidálna koruna s 3-4 kostrovými konármi a stredníkom. Miesta tam máte zdá sa dosť. Isteže existuje aj možnosť zapestovať štíhle vreteno, v takom prípade by som ponechal stredník dlhší (asi ako na fotke) a vyslepil niekoľko očiek pod vrcholovým púčikom. To napomôže rastu konárikov v tupšom uhle ku stredníku, ale aj tak ich bude treba vyväzovať do vodorovnej polohy. Pri štíhlom vretene môže byť výška kmeňa menšia než tých 90cm (stačí aj 50-60cm), takže ak by vyrašili životaschopné konáriky aj pod miestom terajšieho rozkonárenia, je vhodné ich využiť. Ja by som ale uprednostnil zapestovanie pyramídovej koruny - v takom prípade stredník zastrihnite nižšie a výška kmeňa by mohla zostať tých 90-100cm. Štíhle vreteno je tvar pri ktorom nie sú trvalé kostrové konáre - po čase zostarnuté bočné rodivé konáriky musíte obnovovať (odstraňovať a nahrádzať novými), čo si vyžaduje rez či už na konárový krúžok, na prevod alebo na čapík. V porovnaní s jadrovinami treba brať do úvahy pri reze štíhleho vretena slivky niektoré špecifiká: Režeme neskôr - najlepšie v čase kvitnutia alebo až po ňom. Slivka na rozdiel od jadrovín nemá schopnosť obrastať z krátkej pätky, preto ponechaný čapík musí mať živé pupene alebo krátky obrast. Vyrašenie zo spiacich pupeňov po reze na konárový krúžok je pri slivke tiež problematické, na rozdiel od jadrovín. Špecifikom je tiež možnosť využitia Zahnovho rezu na oslabene aktívny čapík. IH




Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 236.1 (?), 3.3.2018 12:58

Tam, kde je zatravněno a kde má stromek dost místa mi přijde výhodnější volný tvar - pro slivoň  je přirozenější a dá míň práce. Viktorie netvoří nijak mohutné koruny, v kombinaci se slabší podnoží z ní velký strom nebude.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
pl31 - (34) - 221.194 (?), 4.3.2018 9:51

Ďakujerm za rady. Tú knihu Štíhle vreteno mám... Každopádne nie som presvedčený, či do toho vretna ísť. Uvidím ako to nakoniec dopadne.:) Inak mám jednu slivku ktorú sa snažím v tvare plochej koruny, tak možno by sa to dalo aplikovať aj pri Viktórii. Ešte mám nejaký čas na rozmyslenie.

PL

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Podklad dlažby na terasu22.4.2024
Výběr hliníkové pergoly od A do Z22.4.2024
Cesta z litého betonu18.4.2024
Husqvarna 36. - zapalování17.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika