Podnož Mykoa



host - 50.172 (?)
21.11.2017 1:16

Zkus to.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3   
         
host - 48.24 (?), 30.4.2013 15:48

Zdravím! Mám několikaleté zkušenosti z podnoží MY-KO-A(červenolistý myrobalán-Kocmanovi-A).Hodí se pro pěstování na ni roubovaných slivoní, meruněk a broskvoní, má dobrou afinitu.Je o něco slaběji rostoucí, než červenolistý myrobalán MY-KL-A z východního Slovenska-z Klčova.Buďte rád, že stromky máte na MY-KO-A, je to výborná podnož s bohatým kořenovým systémem.Snáší i mírný přísušek a odrůdy na ní rostou zdravě, nepříliš bujně.Radu nakonec: pokud chcete, aby Vaše pěstování mělo úspěch, ponořte se trochu do odborné literatury.Měl byste vědět o požadavcích odrůdy a hlavně ovládat řez!!!Vysadit do dostatečně velké jámy vyplněné dobrou zeminou smísenou s universálním substrátem, aby náplň byla dostatečně vzdušná(ne těžká).A hnojit, doporučuji granulovaný kravský hnůj a od jara do poloviny června Kristalon Start, následně Kristalon Plod a květ, občas přidat Plantellu železo, případně Hořkou sůl. kemlynk

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 210.141 (?), 30.4.2013 23:55

kemlynk diky moc za potvrzení a doplnění informací o Mykoa. A měl bych, prosím, ještě dotaz když s ní máte praktické zkušenosti. Má taky snahu tak odnožovat jako klasické Myrobalány? Jinak ta moje "nová" výsadba má už asi 3O let, a mám s ním díky ním velké problémy. Taky proto, že se jedná o extenzivní pásovou výsadbu v těsné blízkosti podobné rybízové... Ale to je moje chyba:-((( Protože jsem to po zapěstování a výchovném řezu nechal většinou růst jako "dříví v lese".. A pak časem nějakou dobu nelikvidoval výmladky... Ale jinak je ten myrobalán pro mé podmínky ideální podnož. Ještě uvedu, že před cca 30 léty byla nabídka odrůd velmi omezená. A i jejích množství. Tak jsem nakoupil, narouboval, naočkoval kdeco. "Zaručeně zdravé odkopky, rouby od přátel a známých". Protože na tu obnovu sadu těch švestkovin jsem potřeboval cca 100 stromků... A těm jsem na oplátku vyráběl v té době vzácné, nikde neprodávané polní vysokokmeny jabloní na generativních podnožích typu Jadernička a Strýmka A ty tady budou, i na Slovensku, na rozdíl od těch švestek snad 100 let. V sadu tři takové po předcích mám a daší snad zůstanou i doma po mně. Rafael

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
kemlynk - (1) - 48.24 (?), 1.5.2013 16:30

hezký májový den, odnožování u MY-KO-A je velmi malé, s tím by neměla být práce.Musím podotknout, že jsem dosud podnož používal pro zákrsky, s vyššími stromy přeci jenom nevím, ale i tak Vás Rafaeli stromy určitě přežijí.Ještě poznámku ke granulovanému krav.hnoji.Na webu w.diskont-zahrádkář.cz lze pořídit 35 kg balení za velice přijatelnou cenu.To je výhodné pro ty, kteří nemají možnost sehnat original hnůj a patlat se s ním.S granulátem je snadná a čistá práce.Ještě k odrůdám nakoupených švestek, které jste neuvedl: odlišná vzrůstnost se bude projevovat na jakékoliv podnoži a proto opakuji, přispůsobit tomu individuálně řez!!Na bujněji rostoucích odrůdách bych uplatńoval častější řez během vegetace, něco na způsob Šittova řezu u meruněk.Brzdit, brzdit,brzdit růst, jinak bude koruna v nebi.kemlynk

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 210.55 (?), 1.5.2013 23:01
Zdravím a děkuji za reakci p.Hončíku Ale já se zabývám jen extenzivním pěstováním na větší ploše... Dělal jsem a budu dělat jen základní a výchovné řezy. A pak už ať si to roste jak chce. A čím bujněji, tím líp. Max. jsem dělal občas nějaký průklest. Beru ten sad a stromy taky jako krajinotvorný prvek. Stromečky sadím jen do asi třech koleček kompostu po odstranění jílu v jámě a ornici z ní dávám nahoru ke kmínkům. Hlavní je v mým podmínkách silný impregnový kůl s dlouhou životností a pletivo na ochranu proti zvěři. Zbytek je už na stromečku, on se už pak uživí sám. Klasicky je hnojím jen sporadicky a tím co je zrovna k dispozici. Nejčastěji močůvkou z kravína, Ale častěji na list když dělám nějaké ochranné postřiky, tak starým osvědčeným listovým hnojivem se stopovými prvky, které se se vším snese obejdu sad s motorovým rosičem. A problémy s odnožováním myrobalánů začaly až asi po 15 létech po výsadbě. Když se těsně pod povrchem objevily kořeny tlusté jak noha.. * Starý sad likviduji a obnovuji postupně a pomalu. A ten letošní nákup byl trochu chaotický a mimo plán. Byli jsme jen pro něco do truhlíků... 2x Herman - nejrannější - pro ozdobu a atraktivnost 13x Čačanská rodná - tu jsem chtěl a dlouho ve školkách neviděl... 2x Tolar - omyl - ta už je na mezi pod lesem daleko od sadu... Rafael
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 40.135 (?), 2.5.2013 12:38

Zdravím, nechci do toho moc vrtat, s dobrou afinitou u slivoní bych souhlasil, ale u broskvoní bych trošku počkal - podnož se zatím příliš nerozšířila a ani u šlechtitele jsem na tom broskvoně neviděl. david

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 209.7 (?), 2.5.2013 18:40
Dnes jsem byl ve dvou ovocných školkách a šmejdil, koukal jsem na popisky švestek. Na podnože. V jedné jsem Mykoa vůbec nenašel. A v té druhé to bylo s Myroblánem tak půl na půl. (Nízké tvary jsem nezkoumal). Rafael
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
Mart - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (294) - 8.80 (?), 11.9.2017 9:26

Dobrý den, chci se zeptat zda je dnes již více zkušeností s podnoží typu MY-KO-A.Mám pár na zahradě a zdá se mi, že samotné podnože mají dost bujné přírustky, rostou velmi zdravě.Tak zvažuji naroubování slivoní, popřípadě meruněk.Zajímalo by mne, jak asi porostou slivoně v porovnání s podnoží typu Wako. Zkoušel někdo si pro sebe namnožit MY-KO-A řízkováním? A jak je to s odolností této podnože proti šárce.Díky za info.Martin

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 50.84 (?), 11.9.2017 12:35

Po velké počáteční nedůvěře, (žádná slabě nebo slaběji rostoucí podnož mi do sadu nesmí!!!), jsem s Mykoa spokojen.
Ale stromečky na ní mám teprve čtyři roky. V bujnosti růstu nevidím ve srovnání s myrobalánem rozdíl a na ostatní je ještě brzy.

Rafael.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Mart - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (294) - 246.79 (?), 20.11.2017 17:59

V knize Pěstujeme slivoně ing.Blažek popisuje podnož My-Kl-A jako rostoucí o 30% méně než klasický myrobalán a s méně výmladky.Dotazem na UKZUS mi bylo sděleno, že MYKOA roste také cca o 30% méně, je mrazuodolná, přizpůsobivá a měla by být odolná šárce.Také to tak prezentuje Ing.Krška v knize o meruňkách, Tak to by mi vyhovovalo, klasický semenný myrobalán hodně odnožuje a dělá výmladky, u mne na severní Moravě na Hlučínsku roste zbytečně bujně a po pár letech už má výmladky nejen u paty kmene, ten již zahradě nechci.Cestou do Opavy jsem se zastavil podívat na švestkový sad v Dolním Benešově, odrůdy Stanley a Gabrovská na myrobalánu, zjevně sad roste do dřeva, půda je tam těžší a vlhčí a je tam plno výmladků. Zkusím na MYKOA naroubovat Lepotici, Elenu a Bellamiru.Pak budu také pěstovat slivoně a meruňky na wangenheimovém semenáči a na zelené renklódě.Martin

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 50.172 (?), 21.11.2017 1:16

Zkus to.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika