Podnož Mykoa



Mart - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (292) - 246.79 (?)
20.11.2017 17:59

V knize Pěstujeme slivoně ing.Blažek popisuje podnož My-Kl-A jako rostoucí o 30% méně než klasický myrobalán a s méně výmladky.Dotazem na UKZUS mi bylo sděleno, že MYKOA roste také cca o 30% méně, je mrazuodolná, přizpůsobivá a měla by být odolná šárce.Také to tak prezentuje Ing.Krška v knize o meruňkách, Tak to by mi vyhovovalo, klasický semenný myrobalán hodně odnožuje a dělá výmladky, u mne na severní Moravě na Hlučínsku roste zbytečně bujně a po pár letech už má výmladky nejen u paty kmene, ten již zahradě nechci.Cestou do Opavy jsem se zastavil podívat na švestkový sad v Dolním Benešově, odrůdy Stanley a Gabrovská na myrobalánu, zjevně sad roste do dřeva, půda je tam těžší a vlhčí a je tam plno výmladků. Zkusím na MYKOA naroubovat Lepotici, Elenu a Bellamiru.Pak budu také pěstovat slivoně a meruňky na wangenheimovém semenáči a na zelené renklódě.Martin

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3   
         
host - 48.24 (?), 30.4.2013 15:48

Zdravím! Mám několikaleté zkušenosti z podnoží MY-KO-A(červenolistý myrobalán-Kocmanovi-A).Hodí se pro pěstování na ni roubovaných slivoní, meruněk a broskvoní, má dobrou afinitu.Je o něco slaběji rostoucí, než červenolistý myrobalán MY-KL-A z východního Slovenska-z Klčova.Buďte rád, že stromky máte na MY-KO-A, je to výborná podnož s bohatým kořenovým systémem.Snáší i mírný přísušek a odrůdy na ní rostou zdravě, nepříliš bujně.Radu nakonec: pokud chcete, aby Vaše pěstování mělo úspěch, ponořte se trochu do odborné literatury.Měl byste vědět o požadavcích odrůdy a hlavně ovládat řez!!!Vysadit do dostatečně velké jámy vyplněné dobrou zeminou smísenou s universálním substrátem, aby náplň byla dostatečně vzdušná(ne těžká).A hnojit, doporučuji granulovaný kravský hnůj a od jara do poloviny června Kristalon Start, následně Kristalon Plod a květ, občas přidat Plantellu železo, případně Hořkou sůl. kemlynk

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 210.141 (?), 30.4.2013 23:55

kemlynk diky moc za potvrzení a doplnění informací o Mykoa. A měl bych, prosím, ještě dotaz když s ní máte praktické zkušenosti. Má taky snahu tak odnožovat jako klasické Myrobalány? Jinak ta moje "nová" výsadba má už asi 3O let, a mám s ním díky ním velké problémy. Taky proto, že se jedná o extenzivní pásovou výsadbu v těsné blízkosti podobné rybízové... Ale to je moje chyba:-((( Protože jsem to po zapěstování a výchovném řezu nechal většinou růst jako "dříví v lese".. A pak časem nějakou dobu nelikvidoval výmladky... Ale jinak je ten myrobalán pro mé podmínky ideální podnož. Ještě uvedu, že před cca 30 léty byla nabídka odrůd velmi omezená. A i jejích množství. Tak jsem nakoupil, narouboval, naočkoval kdeco. "Zaručeně zdravé odkopky, rouby od přátel a známých". Protože na tu obnovu sadu těch švestkovin jsem potřeboval cca 100 stromků... A těm jsem na oplátku vyráběl v té době vzácné, nikde neprodávané polní vysokokmeny jabloní na generativních podnožích typu Jadernička a Strýmka A ty tady budou, i na Slovensku, na rozdíl od těch švestek snad 100 let. V sadu tři takové po předcích mám a daší snad zůstanou i doma po mně. Rafael

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
kemlynk - (1) - 48.24 (?), 1.5.2013 16:30

hezký májový den, odnožování u MY-KO-A je velmi malé, s tím by neměla být práce.Musím podotknout, že jsem dosud podnož používal pro zákrsky, s vyššími stromy přeci jenom nevím, ale i tak Vás Rafaeli stromy určitě přežijí.Ještě poznámku ke granulovanému krav.hnoji.Na webu w.diskont-zahrádkář.cz lze pořídit 35 kg balení za velice přijatelnou cenu.To je výhodné pro ty, kteří nemají možnost sehnat original hnůj a patlat se s ním.S granulátem je snadná a čistá práce.Ještě k odrůdám nakoupených švestek, které jste neuvedl: odlišná vzrůstnost se bude projevovat na jakékoliv podnoži a proto opakuji, přispůsobit tomu individuálně řez!!Na bujněji rostoucích odrůdách bych uplatńoval častější řez během vegetace, něco na způsob Šittova řezu u meruněk.Brzdit, brzdit,brzdit růst, jinak bude koruna v nebi.kemlynk

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 210.55 (?), 1.5.2013 23:01
Zdravím a děkuji za reakci p.Hončíku Ale já se zabývám jen extenzivním pěstováním na větší ploše... Dělal jsem a budu dělat jen základní a výchovné řezy. A pak už ať si to roste jak chce. A čím bujněji, tím líp. Max. jsem dělal občas nějaký průklest. Beru ten sad a stromy taky jako krajinotvorný prvek. Stromečky sadím jen do asi třech koleček kompostu po odstranění jílu v jámě a ornici z ní dávám nahoru ke kmínkům. Hlavní je v mým podmínkách silný impregnový kůl s dlouhou životností a pletivo na ochranu proti zvěři. Zbytek je už na stromečku, on se už pak uživí sám. Klasicky je hnojím jen sporadicky a tím co je zrovna k dispozici. Nejčastěji močůvkou z kravína, Ale častěji na list když dělám nějaké ochranné postřiky, tak starým osvědčeným listovým hnojivem se stopovými prvky, které se se vším snese obejdu sad s motorovým rosičem. A problémy s odnožováním myrobalánů začaly až asi po 15 létech po výsadbě. Když se těsně pod povrchem objevily kořeny tlusté jak noha.. * Starý sad likviduji a obnovuji postupně a pomalu. A ten letošní nákup byl trochu chaotický a mimo plán. Byli jsme jen pro něco do truhlíků... 2x Herman - nejrannější - pro ozdobu a atraktivnost 13x Čačanská rodná - tu jsem chtěl a dlouho ve školkách neviděl... 2x Tolar - omyl - ta už je na mezi pod lesem daleko od sadu... Rafael
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 40.135 (?), 2.5.2013 12:38

Zdravím, nechci do toho moc vrtat, s dobrou afinitou u slivoní bych souhlasil, ale u broskvoní bych trošku počkal - podnož se zatím příliš nerozšířila a ani u šlechtitele jsem na tom broskvoně neviděl. david

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 209.7 (?), 2.5.2013 18:40
Dnes jsem byl ve dvou ovocných školkách a šmejdil, koukal jsem na popisky švestek. Na podnože. V jedné jsem Mykoa vůbec nenašel. A v té druhé to bylo s Myroblánem tak půl na půl. (Nízké tvary jsem nezkoumal). Rafael
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
Mart - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (292) - 8.80 (?), 11.9.2017 9:26

Dobrý den, chci se zeptat zda je dnes již více zkušeností s podnoží typu MY-KO-A.Mám pár na zahradě a zdá se mi, že samotné podnože mají dost bujné přírustky, rostou velmi zdravě.Tak zvažuji naroubování slivoní, popřípadě meruněk.Zajímalo by mne, jak asi porostou slivoně v porovnání s podnoží typu Wako. Zkoušel někdo si pro sebe namnožit MY-KO-A řízkováním? A jak je to s odolností této podnože proti šárce.Díky za info.Martin

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 50.84 (?), 11.9.2017 12:35

Po velké počáteční nedůvěře, (žádná slabě nebo slaběji rostoucí podnož mi do sadu nesmí!!!), jsem s Mykoa spokojen.
Ale stromečky na ní mám teprve čtyři roky. V bujnosti růstu nevidím ve srovnání s myrobalánem rozdíl a na ostatní je ještě brzy.

Rafael.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Mart - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (292) - 246.79 (?), 20.11.2017 17:59

V knize Pěstujeme slivoně ing.Blažek popisuje podnož My-Kl-A jako rostoucí o 30% méně než klasický myrobalán a s méně výmladky.Dotazem na UKZUS mi bylo sděleno, že MYKOA roste také cca o 30% méně, je mrazuodolná, přizpůsobivá a měla by být odolná šárce.Také to tak prezentuje Ing.Krška v knize o meruňkách, Tak to by mi vyhovovalo, klasický semenný myrobalán hodně odnožuje a dělá výmladky, u mne na severní Moravě na Hlučínsku roste zbytečně bujně a po pár letech už má výmladky nejen u paty kmene, ten již zahradě nechci.Cestou do Opavy jsem se zastavil podívat na švestkový sad v Dolním Benešově, odrůdy Stanley a Gabrovská na myrobalánu, zjevně sad roste do dřeva, půda je tam těžší a vlhčí a je tam plno výmladků. Zkusím na MYKOA naroubovat Lepotici, Elenu a Bellamiru.Pak budu také pěstovat slivoně a meruňky na wangenheimovém semenáči a na zelené renklódě.Martin

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 50.172 (?), 21.11.2017 1:16

Zkus to.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika