Podivné stromy...



Efs - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (95) - 38.202 (?)
14.2.2016 22:04

Myslím, že je to znak odrůdy. Našel jsem mirabelku, která má nejen zakroucený kmen, nýbrž i hlavní větve, které z něj vidlicovitě vyrůstají. To by snad nikdo záměrně nedělal. Jde o starý strom, moc mu nedávám. Protože mě zaujaly jeho plody a charakter, mám ji už namnoženou (naroubovanou). Jsou to však teprve mladé stromečky a na nich se kroucení ještě neprojevuje. Budu si toho všímat.

Mimochodem plody jsou zvláštní i tím, že pecky mají hrbatý povrch, asi to není chyba nebo choroba, nýbrž rovněž vlastnost. Jsou sladší (17 %) než běžně v okolí rostoucí marobalány/mirabelky, spíše ranější a větvičky jsou jakoby chlupaté, ne hladké jako mají myrobalány. 

Přikládám foto stromu, sice nic moc kvalita, poznat to tam však jde.

Mirabelka -- zakroucený kmen a hlavní větve
Mirabelka -- zakroucený kmen a hlavní větve
Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4   
                     
host - 151.203 (?), 8.3.2008 20:14

Ale nehledejte v kroucených kmenech nic podivného. Podívejte se jakým světovým směrem silnice k zatáčce míří a jestli cesta vede z nedaleké vesnice. Je totiž pravděpodobné (víc než se zdá), že kroucené kmeny způsobil čert, který se opil v nedaleké vesnici a když to pálil do  města za prolhaným politikem aby ho odnesl do pekla, motalal se mu tak hlava, že okolo každě švestky se několikrát otočil než chytil další přímý směr. V zatáčce tenkrát usnul a proto nesjou dál stromy kroucené. Jo a díky jeho opici máme sice kroucené švestky, ale také nám zůstali prolhaní politici protože mezitím se namnožili.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 168.167 (?), 10.3.2008 8:29

Nevím co mohlo způsobit zkroucení kmenů ve vámi popisovaném případě, ale mám doma mirabelku s kmenem do šroubovice a vím jak k tomu došlo:

Malému stromku oloupaly kůru z kmene kachny. Rána se sice plně zhojila, ale dalším růstem (cca 10 roků) se kmen zkroutil o více než 90 stupňů.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 41.218 (?), 22.5.2008 22:58

Také máme v lese plno stromů - buků - se zakrouceným kmenem - roste rovně vzhůru - jen na kmenu je vidět, jakoby se pomalu otáčel do spirály a větve jakoby tančí - prostě takové pohádkové stromy - spíš trochu strašidelné, ale krásné - široko daleko projedou možná jednou za měsíc po cestě lesáci.. Nemyslím, že by to bylo jejich rychlostí - stromy nejsou jen podél cesty.. Nikdo je tam určitě kroutit nechodí.. ;o)

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 250.234 (?), 18.1.2016 18:15

Na severu za polárním kruhem jsem procházel pralesem, kde rostly borovice se spirálovými kmeny, větvemi i kořeny. Doporučuji tento úkaz navštívit. Pátral jsem po příčině, ale nikdo si tento úkaz nedovede vysvětlit. Seveřané (Švédové a Finivé) tento úkaz nesou těžce, neboť jim to znehodnocuje kmeny stromů pro použití v nábytkářství a pod.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Standa_hk - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5555) - 248.27 (?), 14.2.2016 23:45

Spirálovitost stromů na severu je vysvětlována dvěma způsoby. V obou případech je to opřeno o to, že jižní polovina koruny je bohatší a tudíž těžší. První vysvětlení říká, že na bohatší jižní polovinu koruny působí převládající větry od oceánu do vnitrozemí. druhá teorie se opírá o Coriolisovy síly (na rovníku jsou nulové, na polárním kruhu nejsilnější). Protože ale kroucení borovic v hlubokém vnitrozemí sibiře téměř chybí, je pravděpodobnější to stáčení větrem nebo sčítáním obou vlivů.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 147.46 (?), 15.2.2016 3:03

Spirálovitost, či točitost je celkem běžná vada dřeva. Jsou k ní náchylné všechny dřeviny a příčina neni ještě objasněna. Zatím jsou to jen spekulace!!!

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Efs - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (95) - 38.202 (?), 14.2.2016 22:04

Myslím, že je to znak odrůdy. Našel jsem mirabelku, která má nejen zakroucený kmen, nýbrž i hlavní větve, které z něj vidlicovitě vyrůstají. To by snad nikdo záměrně nedělal. Jde o starý strom, moc mu nedávám. Protože mě zaujaly jeho plody a charakter, mám ji už namnoženou (naroubovanou). Jsou to však teprve mladé stromečky a na nich se kroucení ještě neprojevuje. Budu si toho všímat.

Mimochodem plody jsou zvláštní i tím, že pecky mají hrbatý povrch, asi to není chyba nebo choroba, nýbrž rovněž vlastnost. Jsou sladší (17 %) než běžně v okolí rostoucí marobalány/mirabelky, spíše ranější a větvičky jsou jakoby chlupaté, ne hladké jako mají myrobalány. 

Přikládám foto stromu, sice nic moc kvalita, poznat to tam však jde.

Mirabelka -- zakroucený kmen a hlavní větve
Mirabelka -- zakroucený kmen a hlavní větve
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 180.126 (?), 15.2.2016 11:18

Stejně kroucené stromy jsme měli na zahradě, byly to meruňky, které tu prý rostly už v době stavby domu / v 60. letech/. Doteď přežila poslední, má už jen dvě větve / a jedna z nich je plná děr od strakapoudů, takže ji chceme uřezat/, ale má velké a chutné plody a proto ji stále necháváme. Loni se nám jeden strom zlomil - byl s krouceným kmenem, rostl do oblouku, zespoda kmene vyrážely výmladky s výbornými rynglemi / asi oullinská/, tyto výmladky rostly rovně a nekroutily se. Dřevo na řezu bylo dvojbarevné, napadené houbou, ta ale šla jen po jednom druhu - barvě toho dřeva. Na stromě rostly meruňky. Bylo by teda možné na stromek oullinské naroubovat meruňku a pěstovat obojí plody?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 67.66 (?), 15.2.2016 16:59

V podstatě by to možné bylo. Problémem je, že tyto ovocné druhy mají trochu rozdílné nároky na řez, chemickou ochranu a s ohledem na odrůdu i jinou intenzitu růstu.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 180.126 (?), 16.2.2016 9:05

Ano, máte pravdu,  mladé větve rostly mnohem rychleji než zbylý strom a během pár let ho přerostly - jak ve výšce, tak i v "objemu". Řez ani postřik jsme neřešili, necháváme ty staré stromy dožít a postupně vyměňujeme za jiné /jabloně, hrušně/, kde už je další péče nutná. Ty ryngle mě překvapily, protože i bez postřiků byly zdravé a chutné, tak uvažuji, že bychom si je výhledově pořídili / až se uvolní místo/. A kvůli místu mě napadlo mít na tom stromě víc odrůd. Bylo by teda lepší mít na jednom stromě oullinskou a na tom třeba naroubovanou švestku / např. Gabrovskou/? Nebo snad raději koupit švestku a na ni naroubovat ryngli? Přece jen ty trnky jsou využitelnější. Ovšem v půli srpna mi ty ryngle taky přišly k chuti.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Cesta z litého betonu8:34
Husqvarna 36. - zapalování17.4.2024
Ako očistiť zalakované časti?14.4.2024
Cesta z litého betonu13.4.2024
Motorova pila stihl 02813.4.2024
Kouří do místnosti12.4.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika