Při poskytování těchto stránek nám pomáhají soubory cookie. Používáním stránek s tím vyjadřujete souhlas.
Další informace.
Ú v o d n í   s t r á n k a  |  Reklama   
Zahradní domky.cz
Chatky, zahradní domky a domky na nářadí, dodání po celé ČR.
Nábytek Vladeko
Dřevěný zahradní nábytek, doprava po ČR zdarma

Slivoně > Plodový myrobalán

Plodový myrobalán

host - xxx.xxx.184.133 (?)
16.4.2019 7:36

Dva roky po výsadbě je nenecháte plodit? Proč? I při tom, že byste hnal jeden výhon na kmínek, stihnou narůst i plodit. Po úrodě vyřežte zbytečný obrost. 

Ukázat polohu příspěvku v diskuzi >
Připojit reakci

recepty na vaření, uzení, zavařování, vína, destiláty

Plodový myrobalán

host - xxx.xxx.180.241 (?)
29.8.2010 0:11, počet návštěv: 57382
Přejít na: tento příspěvek (zjistit adresu)

Když se tady diskutuje o myrobalánu, před nějakou dobou, rokem, dva jsem kdesi narazil na zprávu, že jakýsi šlechtitel vybral mezi polodivoce rostoucímu myrobalány několik variant s plody sladšími a většími naž mají normální běžné myrobalány používané na podnože. Přitom by měly být na nepříznivé podmínky stejně odolné jako normální myrobalány. Mě ten plodový myrobalán dost láká, protože mám zkušenosti s plodováním normálních myrobalánů a ty se v mých podmínkách jeví jako extrémně odolné proti mrazům, v době květu i jindy i velice odolné proti škůdcům. Kvetou a plodí doslova každý rok a byly by ideální pro drsnější oblasti jako ovoce i na kvas, jen ty plody jsou poměrně malé a málo sladké. Výhoda je i to, že se zralé dají otřepat.

Zatímjsem ho ale v prodeji nikde nenašel. Má s těmito plodovými myrobalány už někdo zkušenosti?

Připojit reakci   

Plodový myrobalán

vyslouzil (17046) - xxx.xxx.61.6 (?)
29.8.2010 9:14
Přejít na: předchozí příspěvek | tento příspěvek (zjistit adresu)

V pomologiích jsou uváděny slovenské odrůdy plodových myrobalánů Klasik, Klar, Klaret. Už jsem se po nich tady na fóru sháněl, jestli je někdo nemá.  Od planých se údajně liší jen velikostí a barbvou plodů (klaret má červené i listy)
  Dnes se hojně rozšiřují plodové velkoplodé myrobalány  - Obilnaja, Zurna, Unico, Rumjanaja Zorka, Otomar a další. Podobnými myrobalány jsou ve skutečnosti i i deklarované křížence slyvoň-nektaryn a slyvoň-viszeň, které prodávali na trzích polští podvodníci (nezřídka již infikované šarkou).
   Všechny tyto slivoně se habitem podobají planým myrobalánům. Plody mají podstatně větší i chutnější. Sladkostí se ale pozdním švestkám nevyrovnají. Intenzita jejich růstu se dost liší, plodnost taky. 

Připojit reakci

Plodový myrobalán

víítek (572) - xxx.xxx.6.15 (?)
29.8.2010 10:11

Některé z těch mirobalánů opravdu kříženci jsou. Třeba Obilnaja a Zurna jsou mirobalán x japonská slíva.

Japonské slívy jsou velké křupavé trvanlivé a bez chuti. Vozí se k nám v zimě. Z marketů můžete znát i jejich křížence s meruňkami (plumcot, aprium). Obvykle se prodávají pod názvem "Slíva modrá"...

Připojit reakci

Plodový myrobalán

HONZAD (484) - xxx.xxx.176.214 (?)
10.7.2011 12:09

Takto vypadají plody Obilnaji. Překvapily mě svou velikostí. Chuť lepší než u běžných mirobalánů, ještě nejsou úplně zralé.

Obrázky:
Obilnaja
Obilnaja

Připojit reakci

Plodový myrobalán

30.8.2010 21:58

Já o něho mám zájem taky proto, že mám včely. A co mám zkušenosti s běžným myrobalánem, tak ten kvete mezi ovocnými stromy výrazně jako první a každý rok hodně a včelky na něho ochotně létají na pyl a asi i na sladinu. Myrobalán u včel tak docela znatelně urychluje jarní rozvoj včel a prodlužuje období, kdy se včely rozjíždějí na kvalitním pylu a sladině z ovocných stromů. A to ještě navíc jsou z něho plody.

Někde na jižní Moravě nebo v Polabí by se na to lépe hodila klasická meruňka, ale všude jinde v republice až po drsné až horské oblasti je na to díky velké odolnosti květů proti mrazům a obecně životaschopnosti vhodnější myrobalán.

Připojit reakci

Plodový myrobalán

30.8.2010 22:18

Jinak divoký myrobalán má taky mnohem řidší dužinu než třeba domácí švestka.  Já teď v poslední době docela dost dělám z těchto plodů povidla. U domácí švestky se vyloupe 5 litrů a musí se vařit s vodou, aby se nepřipálila a po propasírování je z těch 5 litrů vyloupaných švestek takové cca 2 litry povidel. U myrobalánu se vyloupe 5 litrů, nemusí se do něho na vaření dolévat žádná voda, ta z něho přímo teče a po propasírování a zahuštění je z těch 5 litrů vyloupaných myrobalánů tak sotva litr povidel. Chuťově ale perfektních, i když možná se to zdá, možná mám zkaženou chuť ze všelijaký Lidlových povidel a jamů nadstavovaných řepou.

Podobné to bude i u kvasů. Švestky třeba domácí, kromě toho, že mají hodně cukrů, mají hodně sušiny a málo vody a proto švestkový kvas kvasí pomalu a dlouho a hodně z něho poteče. Myrobalám, jak je řídký, plody se v sudu rychle rozloží na kaši a ta troška cukru v něm prokvasí během týdne, dvou týdnů a stejně rychle se musí vypálit, jinak se zkazí.

Připojit reakci

Plodový myrobalán

host - xxx.xxx.79.32 (?)
6.9.2010 8:54

Myrobalány jsou pomalu invazivní dřevinou, a je radost pozorovat proměnlivost jednotlivých semenáčů co se do kvality plodů týče. Měl jsem možnost nalézt typy od drobných plodů s matlavou dužninou ulpivající na pecce s překyslou slupkou, až po typy s sladkou a šťavnatou dužninou před vlastní zralostí odlučitelnou od pecky i s poměrně velkými plody. Barva slupky pak od žluté až téměř po černou. Nicméně letos podle mně není nad Althanovu renklódu. J.Pavlíček.

Připojit reakci

Plodový myrobalán

host - xxx.xxx.92.4 (?)
27.10.2012 21:06

zdravím a chci poprosit, jestli nemáte i nějakou fotku toho Vašeho myrobalánu a jestli se náhodou nejedná a RUMJANAJA ZORKA.Mam o ni zájem a podle Vašeho příspěvku jsem usoudil, že budete mít skušenosti s touto odrudou.Jestli Vás to nebude zatěžovat a podělíte se o nějakou užitečnou radu, a jestli se dá vůbec sehnat.Děkuji.

Připojit reakci

Plodový myrobalán

host - xxx.xxx.71.100 (?)
27.10.2012 23:07

Aaa, tady někdo čte (stejně jako já) jeden populární časopis se zahradkářskou tematikou... laugh Taky se do budoucna chystám více zaměřit na plodové myrobalány. Jen doplním, že by měly být u nás k sehnání i odrůdy Dezertnaja (oranžová) a Krymskaja (temně černá). Podělte se se svými zkušenostmi. Zdraví Mittwoch

Připojit reakci

Plodový myrobalán

host - xxx.xxx.78.10 (?)
29.10.2012 16:55

Ono se není čemu divit, že myrobalán nemá takovou kvalitu jako švestky. přepokládá se že slivoň vznikla někdy v dávné minulosti spontánním křížením myrobalánu a trnky někdy v oblasti Zakavkazí. Vzhledem k tomu že vznikl velice zajímavý materiál, vývoj v nějakém tom primitivním šlechtění se soustředil hlavně na slivoň. Určitě může velice zajímavý materiál vzniknout i jen přímo z myrobalánu, mimochodem na Balkánu, či Ukraině se poměrně běžně pěstuje jako ovocná dřevina a místy dokonce kvantitou zastiňuje klasické slivoně. Samozřejmě jsem degustoval, ale nepříšly mi nějak výrazně lepší než ty naše od cest. Předpokládám ovšem že právě na Balkáně či dále v Asii se najde vícero zajímavých myrobalánových odrůd o kterých mi tu nemáme ani tušení.

Ing. Fidla

Připojit reakci

Plodový myrobalán

pavel... (111) - xxx.xxx.19.114 (?)
29.10.2012 18:56

Pěstuji myrobalán třešňový /Prunus cerasifera asi 'Atropurpurea'/. Po prvním roce co dal úrodu chytil šarku a od té doby jsou plody s viditelným napadením. Jinak chuťově jsou výborné, musí se nechat dostatečně dozrát. Slupka je mírně kyselá a dužina slaďoučká. Na půdu nejsou nijak náročné, pěstuji je v dost jílovité půdě, na jižním svahu a růst myrobalánů je pro mne uspokojivý. Asi po 5 letech pěstování můj nejstarší keř dosahuje výšky asi 4 m.

Připojit reakci

Plodový myrobalán

Petr z Pardubic (6728) - xxx.xxx.70.240 (?)
22.4.2013 15:25

Těsně po meruňkách vykvetl i sousedův "dvoubarevný" plodový myrobalán???

Obrázky:

Připojit reakci

Plodový myrobalán

host - xxx.xxx.217.75 (?)
1.5.2013 15:22
Je až neskutečné jaký je podnožový myrobalán vitální dřevina a jak dokáže za relativně krátkou dobu zaplevelit sad. Nechal jsem ho pár let růst ať mám podnože pro roubování. Na druhou stranu jsem tím i omlouval včasnou likvidaci jeho výmládků, kterou jsem hrubě podcenil... A přerostlo mi to přes hlavu a teď nevím co s tím. Vysoké štíhlé stromy, mnohdy vyšší než samotné švestky. Vyrostly v pásové výsadbě rybízů poblíž.. Přesadit a vykopat by je šlo už asi jen bagrem... Ty největší jsem už zkácel, a ten zbytek zatím nechávám na "pozorování"... A taky pro včely pro které je velmi atraktivní a první zdroj nektaru jak už psal kolega nahoře. A loni taky totiž pořádně zarodily. Vypadalo to jako na výstavě ovoce. Myslel jsem si, že když jsou švestky od jednoho výrobce, že i podnože používá stejné. A mi tam vyrostly myrobalány s plody žlutými, zelenými, modrými, červenými a někdy i hnědými až černými. Plody většinou velké, větší než Nancynská mirabelka. Šťavnaté, ale chuťově dost nevýrazné. A velmi brzy zhnily. Nahnívaly už i na stromech. Ale na pohled velmi atraktivní a lákající. Cukernatost jsem nezjišťoval. Tak se letos chystám, že před jejích konečnou likvidací je přeberu a naroubují všechny ty barvy do jednoho stromku. Okrasného nebo okrasných zasazeného nebo zasazených někde mimo sad u cesty pro "pobavení" kolemjdoucích a pro ozdobu krajiny... * Nechápu tu barevnou pestrost plodů, ale myslím, že se ty peckoviny mezi sebou nějak generativně pokřížily. V těch rybízech jsem je ještě nevyrýval a nezkoumal to. Má někdo podobné zkušenosti? Rafael
Připojit reakci

Plodový myrobalán

Mikeš13 (1847) - xxx.xxx.159.145 (?)
1.5.2013 20:27

To vyštěpení různých barevných variant je normální - květy byly opyleny pylem různých druhů nebo odrůd slivoní a nebo i třeba jen jednou odrůdou. Výsledné potomstvo může být velice variabilní, viz různé odrůdy, které mají stejné rodiče (např. jablka Topaz, Goldstar nebo Opál, Sirius).

Připojit reakci

Plodový myrobalán

host - xxx.xxx.209.7 (?)
2.5.2013 19:38
No. já na to koukal jak tele na nové... Myslíte, že jak všechny ty "barvy" naroubuji do jedné korunky, že i takové pak zůstanou? Nějak to nechápu... Rafael
Připojit reakci

Plodový myrobalán

host - xxx.xxx.153.9 (?)
2.5.2013 21:43

Zůstanou.yes Myslím.angel Myslím?surprise

Připojit reakci

Plodový myrobalán

Mikeš13 (1847) - xxx.xxx.224.39 (?)
3.5.2013 8:27

Zůstanou.

Připojit reakci

Plodový myrobalán

29.5.2013 13:35

Kdyby jste někdo náhodou věděl o co se jedná, tak napište. Připomínám, že zelená i červená část velmi vzrostlého keře (keřovitě rostoucí strom) kvete ještě před všemi slivoněmi, zhruba ve stejnou dobu, kdy kvetou meruňky. Foceno asi před týdnem. I přes bohaté kvetení je plodnost velmi slabá.

Obrázky:

Připojit reakci

Plodový myrobalán

Mikeš13 (1847) - xxx.xxx.224.39 (?)
29.5.2013 14:36

Podle mě jeden z kultivarů myroše (Prunus cerassifera).

Připojit reakci

Plodový myrobalán

ivan z okénka (770) - xxx.xxx.221.3 (?)
29.5.2013 15:23

Mezi okrasnými formami jsou pestrolisté formy i ty s tmavým listem. To jsou nejčastěji P. cerasifera Nigra a P. c. Atropurpurea (někdy též Pissardii). Ta posledně jmenovaná mívá plody, ale stromy nebývají nijak nabalené. Tmavé jsou navrch i uvnitř, chuť podle mě horší než mají myrobalány okolo cest. Ostatní okrasné zpravidla neplodí. Asi to bude roubovaný stromek bez péče, podnož přerostla. Pokud by to rostlo přímo ze země, může to být semenáč. Mám na jednom stromě několik blum a myrobalán. Ten je v době květu o něco předběhl.

Připojit reakci

Plodový myrobalán

ivan z okénka (770) - xxx.xxx.165.2 (?)
2.6.2013 15:36

Našel jsem jedno foto z let minulých, není to asi ani jedna ze jmenovaných okrasných, ale má to u nás jeden zahrádkář.

Obrázky:
fialové a vyšlechtěno na jídlo
fialové a vyšlechtěno na jídlo
Připojit reakci

Plodový myrobalán

2.6.2013 16:12

Zdá se, že plody jsou úplně stejné. Díky, Ivane.

Připojit reakci

Plodový myrobalán

27.6.2013 17:02

Řeka Chrudimka má v Nemošicích v současnosti sice 3. povodňový stupeň, ale také zde na březích rostou divoké myrobalány, jejichž plody mají později žlutočervenou barvu. Nebo se snad jedná o mirabelky? Foceno minulý týden.

Obrázky:

Připojit reakci

Plodový myrobalán

host - xxx.xxx.178.235 (?)
27.6.2013 17:29

Podle plodů a dřeva rozhodně o mirabelky nejde(a znám je až moc dobře!).Zatím roubuji švestky a modré ovoce na semenáče broskví, ale moc jejich životnosti nevěřím, byť kořenový systém broskve se mně docela zamlouvá(neodnožuje).Rád bych přešel na myrobalán nebo St.Julien, ale nevím, která školka podnože poskytuje..Jedině snad z pecek, na trhu se u nás však myrobalánové plody moc nevyskytují.  AB

Připojit reakci

Plodový myrobalán

pata (108) - xxx.xxx.54.251 (?)
4.10.2013 13:36

Na vaší fotce Ivane z okénka, by mohla být slovenská odrůda Klaret.

Připojit reakci

Plodový myrobalán

baalpeor (2) - xxx.xxx.226.117 (?)
7.12.2013 23:34

Zdravím a přikládám fotku myrobalánu, který se mi divoce množí na zahradě. Původní strom, který jsem tu našel, má snad 10 m.  Stromy jsou štíhlé a vysoké, jeden vytrvale řežu, ale stále se snaží hnát nahoru. Strom má 4 cm velké trny, plody jsou sladké (výborný džem), ale hned po dozrání opadávají najednou. Na podzim jsem dělal prořízku a větve, asi 4 cm silné, jsou velice pevné a dají se okamžitě použít jako kolíky ke stromkům. Asi sto pecek jsem dal na záhon, tak se budu snažit tuto chuťově výbornou odrůdu dostat mezi lid :)

Obrázky:

Připojit reakci

Plodový myrobalán

host - xxx.xxx.151.10 (?)
9.12.2013 20:00

Prosím, mohol by niekto vysvetliť rozdiel medzi myrobalánom a mirabelkou. Pre mňa je mirabelka kultúrnejšia forma myrobalánu (väčšie plody, sladšia dužina, menej kyslá šupka). V latinskom názve je však rozdiel a ako čítam tak milý diskutujúci ich jasne rozlišujú. Za vysvetlenie ďakujem.

Připojit reakci

Plodový myrobalán

vyslouzil (17046) - xxx.xxx.92.38 (?)
9.12.2013 22:32

Mirabelka je odrůda kulturní slivoně s malými kulatýmim plody sladké chuti, odlučitelnými od pecky. Strom, dřevo, pupeny, letorosty, listy vypadají podobně jako u renklód slív či pološvestek. Myrobalán je divoce rostoucí odnožující keř používaný jako podnož pod slaběji rostoucí slivoně. Jeho růst, kůra, výhony i listy jsou odlišné.  Plodové myrobalány jsou pěstované velkoplodé varianty, jinak ale fenotypicky podobné planým myrobalánům.

Připojit reakci

Plodový myrobalán

25.7.2015 1:48

Je tohle divoce rostoucí myrobalán? Tyto stromy rostou u řeky. Plody jsou velmi malé, ale ne zcela špatné chuti, na rozdíl od sousedova myrobalánu (snad okrasného) s většími plody.

Obrázky:

Připojit reakci

Plodový myrobalán

Mikeš13 (1847) - xxx.xxx.80.152 (?)
25.7.2015 6:47

Myroše jsou hodně variabilní - vím o jednom, který když se nechá pěkně vyzrát (do rudo-fialova), tak má zajímavou chuť přezrálých meruněk.

Připojit reakci

Plodový myrobalán

host - xxx.xxx.141.245 (?)
22.9.2015 18:01

Dnes jsem objevil velmi zajímavý myrobalám. Na rozdíl od všech předcházejících co mi v mé "džungli" samovolně vyrostly:

-žádné nestejnoměrné zrání
-pozdní
-žádná hniloba
-žádný propad plodů
-dá se setřepat
-v dnešním stavu odlučitelný od pecky
-velmi šťavnatý, (po zmáčknutí z něj intenzivně stříká šťáva skoro jako z hroznové bobule)
*
Bohužel chuť celkem fádní - myrobalámová, převládá intenzivní sladkost i když cukernatost je jen 14°Bx. Na druhou stranu velmi zajímavá konzistence dužiny - něco jako hrozny s velmi slabou a tenkou slupkou.

Rafael.

Připojit reakci

Plodový myrobalán

host - xxx.xxx.181.179 (?)
29.3.2016 9:34

Velkoplodé myrobalány prodávají v Adavu Velký Osek, jsou pravokořenné.

Mají to v e-shopu pod ovocnými dřevinami, asi 4 odrůdy.

Připojit reakci

Plodový myrobalán

host - xxx.xxx.234.31 (?)
6.8.2018 14:01
Mam mirobalany Klar a Klasik. Mal som 3 Klar, 2 Klasik. Nakoniec som si nechal po jednom. Tento rok som mal dobru urodu. 300 l kvasu, plus kompoty a dzem. A nehovorim o tom kolko Sa ich pojedlo. (palenka z nich je vyborna). Nevyhoda je velmi silny rast.
Připojit reakci

Plodový myrobalán

Alescz (1) - xxx.xxx.20.16 (?)
16.4.2019 6:58
V Adavu jsem koupil 3 odrůdy před 2 lety. Poslali jenom 20-30 cm vysoké stromky. Jak je mám zapěstovat? Nechat přirozeně růst až do plánované výšky kmínku, nebo nechat růst jenom terminalní vyhon a postranní vystříhat. Letos po 2 letech jsou již obsypané květy. Plodit je ale nenechám, ať se nevysilují.
Připojit reakci

Plodový myrobalán

16.4.2019 7:36

Dva roky po výsadbě je nenecháte plodit? Proč? I při tom, že byste hnal jeden výhon na kmínek, stihnou narůst i plodit. Po úrodě vyřežte zbytečný obrost. 

Připojit reakci

Plodový myrobalán

host - xxx.xxx.20.16 (?)
16.4.2019 9:55
Asi nechám pár plodů na ochutnání. Je tu enormní sucho a tak to sotva roste, takže kdyby měly ještě plodit, tak asi moc nepřirostou. Jinak kolem silnic tu máme spoustu myrobalánů rostoucích z podnoží a jeden je chuťově velice dobrý s červenou slupkou. Zkusím od něj najít výmladek a dát do zahrady. Dá se případně myrobalán řízkovat?
Připojit reakci

Plodový myrobalán

16.4.2019 10:15

Dá se, vždyť i typové myrobalány se tak dělaly, ale to byl výběr. Lepší je naroubovat odkopek, nebo vysadit semenáč a pak naroubovat, pokud je bez šarky, naroubovat na nějakou slivoň v zahradě. 

Připojit reakci
Založit nové téma Nápověda
  Název diskusního téma   Počet příspěvků   Datum   Počet návštěv
Postřik na pilatku8824.4.201937773
Podnoz - svestkomerunka - minimalni udrzitelna velikost myrobalan323.4.2019183
Daple dandy pěstování9023.4.201980072
Čierňavka slivková - Tmavka švestková - Eurytoma Schreineri723.4.2019578
Pilatka švestková 3722.4.201922938
Udrzovaci rez starych sliviek222.4.2019155
Lipnická švestka18321.4.2019132226
Střídavá úroda u některých peckovin220.4.2019144
Topfirst poskozeni mrazem?418.4.2019306
Plodový myrobalán3716.4.201957383
Koromila - velmi skory velkoplody myrobalan dozrievajuci pred Burlatom?516.4.20192488
Toptaste22813.4.2019125913
Rozkvétání slivoní5911.4.201923285
Jaký je správný termín řezu peckovin?811.4.20191499
Nancyska mirabelka - ako a kedy rezať? 110.4.2019213
Stratifikace peckovin629.4.201933682
odrůda blumy199.4.201927193
Zanedbaný řez 39.4.2019492
Kdy roubovat za kůru155.4.20191740
Azura 124.4.20194894
Střih mladé slivoně Stanley 44.4.2019558
TopTaste?18431.3.2019174883
Aký ovocný strom doporučujete? 531.3.2019672
Postřik proti puchrovitosti 2019430.3.2019804
Ví někdo o ryngli/slívě zvané paví oko?1428.3.20196561
Určení ryngle 328.3.2019374
Aká je slivovica zo sliviek toptaste?1527.3.201918313
Hálčivec švestkový (Phytoptus similis) 5726.3.201953467
Předpěstování slivoní v jutových pytlích 324.3.2019419
Višeň jako podnož224.3.2019238
Crvena Ranka 222.3.2019470
Hanita - střih 1221.3.20191351
Založení ovocného sadu1321.3.20191423
Bluma cukrářská1320.3.20192072
Pilatka svestkova5620.3.201968660
Švestka odolná proti zimě420.3.2019517
Tŕňovka býčia / Ostnohřbetka ovocná 217.3.2019422
Z kvasu se nic nevypalilo1017.3.20191218
Slivka do 660 m.n.m616.3.20191138
Herman 1515.3.20192702
Další diskuze: 1, 2, 3, 4, 5 >  
Fórum pro chovatele - domácí miláčci, psi, drůbež, králíci, včely, krmiva, pelíšky
Chov pstruhov25.4.2019
Chov pstruhov25.4.2019
Chov pstruhov25.4.2019
Chov pstruhov25.4.2019
Chov pstruhov25.4.2019
Další příspěvky > 
Úvodní stránka | Informace o serveru | Podmínky užívání | Reklama
(c) Lupo Media s.r.o. 1999 - 2019
Jak Google využívá data, když používáte weby nebo aplikace našich partnerů