Plodový myrobalán



   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4   
                     
ivan z okénka - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (800) - 165.2 (?) 
2.6.2013 15:36

Našel jsem jedno foto z let minulých, není to asi ani jedna ze jmenovaných okrasných, ale má to u nás jeden zahrádkář.

fialové a vyšlechtěno na jídlo
fialové a vyšlechtěno na jídlo
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
                     
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10026) - 70.240 (?), 2.6.2013 16:12

Zdá se, že plody jsou úplně stejné. Díky, Ivane.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10026) - 70.240 (?), 27.6.2013 17:02

Řeka Chrudimka má v Nemošicích v současnosti sice 3. povodňový stupeň, ale také zde na březích rostou divoké myrobalány, jejichž plody mají později žlutočervenou barvu. Nebo se snad jedná o mirabelky? Foceno minulý týden.






Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 178.235 (?), 27.6.2013 17:29

Podle plodů a dřeva rozhodně o mirabelky nejde(a znám je až moc dobře!).Zatím roubuji švestky a modré ovoce na semenáče broskví, ale moc jejich životnosti nevěřím, byť kořenový systém broskve se mně docela zamlouvá(neodnožuje).Rád bych přešel na myrobalán nebo St.Julien, ale nevím, která školka podnože poskytuje..Jedině snad z pecek, na trhu se u nás však myrobalánové plody moc nevyskytují.  AB

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
pata - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (109) - 54.251 (?), 4.10.2013 13:36

Na vaší fotce Ivane z okénka, by mohla být slovenská odrůda Klaret.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
baalpeor - (2) - 226.117 (?), 7.12.2013 23:34

Zdravím a přikládám fotku myrobalánu, který se mi divoce množí na zahradě. Původní strom, který jsem tu našel, má snad 10 m.  Stromy jsou štíhlé a vysoké, jeden vytrvale řežu, ale stále se snaží hnát nahoru. Strom má 4 cm velké trny, plody jsou sladké (výborný džem), ale hned po dozrání opadávají najednou. Na podzim jsem dělal prořízku a větve, asi 4 cm silné, jsou velice pevné a dají se okamžitě použít jako kolíky ke stromkům. Asi sto pecek jsem dal na záhon, tak se budu snažit tuto chuťově výbornou odrůdu dostat mezi lid :)


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 151.10 (?), 9.12.2013 20:00

Prosím, mohol by niekto vysvetliť rozdiel medzi myrobalánom a mirabelkou. Pre mňa je mirabelka kultúrnejšia forma myrobalánu (väčšie plody, sladšia dužina, menej kyslá šupka). V latinskom názve je však rozdiel a ako čítam tak milý diskutujúci ich jasne rozlišujú. Za vysvetlenie ďakujem.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 92.38 (?), 9.12.2013 22:32

Mirabelka je odrůda kulturní slivoně s malými kulatýmim plody sladké chuti, odlučitelnými od pecky. Strom, dřevo, pupeny, letorosty, listy vypadají podobně jako u renklód slív či pološvestek. Myrobalán je divoce rostoucí odnožující keř používaný jako podnož pod slaběji rostoucí slivoně. Jeho růst, kůra, výhony i listy jsou odlišné.  Plodové myrobalány jsou pěstované velkoplodé varianty, jinak ale fenotypicky podobné planým myrobalánům.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10026) - 70.240 (?), 25.7.2015 1:48

Je tohle divoce rostoucí myrobalán? Tyto stromy rostou u řeky. Plody jsou velmi malé, ale ne zcela špatné chuti, na rozdíl od sousedova myrobalánu (snad okrasného) s většími plody.






Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Mikeš13 - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1994) - 80.152 (?), 25.7.2015 6:47

Myroše jsou hodně variabilní - vím o jednom, který když se nechá pěkně vyzrát (do rudo-fialova), tak má zajímavou chuť přezrálých meruněk.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika