Plané stromky



host - 187.7 (?)
9.3.2014 19:36

Asi jsem to napsal blbě. Soused má na zahradě několik jabloní a švestek, Tyto stromy nejsou plané. Pod těmito stromy ve velkém množství začali rašit malé stromky. Chtěl bych tyto stromky vykopat a přesadit. Bude potřeba tyto stromky roubovat?

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
Stránky: 1,  2   
host - 187.7 (?), 8.3.2014 20:40, zobrazeno: 13258x

Dobrý den,

soused má zarostlou zahradu se stromy, kterou vůbec neobhospodařuje. Koukal jsem, že se na jeho zahradě hojně začaly růst plané jabloně a švestky. Rád bych zkusil několik planých stromků přesadit a třeba naroubovat? Máte s tím někdo zkušenosti? Dá se s tím něco dělat?

Děkuji

Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 102.201 (?), 9.3.2014 9:37

Jistěže to lze. Plané švestky bývají nejčastěji odkopky podnožových myrobalánů, ne vždy mají dostatek vlastních kořínků. Plané jabloně mohou být semenáčky z popadaných plodů, dost nejistých vlastností.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
jarda7 - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (641) - 5.71 (?), 9.3.2014 14:22

Plané jabloně bývají bujné semenáče, dobře se po přesazení ujímají. Já je roubuji a za 2 roky zaplodí. Budete potřebovat rouby, doporučuji resistentní cv.

Plané švestky někdy rodí kvalitní ovoce, někdy ne - je třeba vyzkoušet. J.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Mimmo - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2261) - 66.105 (?), 9.3.2014 17:18

Semenáče s kořenem kolmo dolů budou dobré. Odkopky nepoužívejte.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 187.7 (?), 9.3.2014 19:36

Asi jsem to napsal blbě. Soused má na zahradě několik jabloní a švestek, Tyto stromy nejsou plané. Pod těmito stromy ve velkém množství začali rašit malé stromky. Chtěl bych tyto stromky vykopat a přesadit. Bude potřeba tyto stromky roubovat?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 14.170 (?), 9.3.2014 19:52

To podle toho jestli jste permakulturista, nebo normální člověk co chce konkrétní výpěstek s jasnými vlastnostmi.

Já permakulturista nejsem, takže radím naroubovat.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
galloway pippin - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1408) - 179.38 (?), 10.3.2014 12:47

Semenáčky švestek roubovat nemusíte, pokud jsou konkrétní jedinci zdraví, bez nákazy, budou rodit dobré ovoce.U jádrovin je situace odlišná.Nově vzniklé semenáčky jabloní většinou vždy nedosahují kvalitních charakteristických vlastností rodičů.Pouze určité procenta potomků dosahují kvalit rodičů, nebo je převyšují.Valná většina takto vzniklých potomků je méně kvalitní.Pokud nechcete strácet čas experimenty, můžete je naroubovat, naočkovat kvalitními odrůdami.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 92.38 (?), 10.3.2014 14:20

Semenáčky švestek roubovat nemusíte, pokud jsou konkrétní jedinci zdraví, bez nákazy, budou rodit dobré ovoce

To bych si netroufal tvrdit, semenáče švestek jsou podobnou loterií jako semenáče jabloní a platí pro ně stejná pravidla.  Roubovat nemusíte odkopky pravokořenných švestek, ty budou plodit stejné ovoce jako mateřský strom.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
galloway pippin - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1408) - 179.38 (?), 10.3.2014 19:01

Nepsal jsem, že generatívně vzniklé ovoce bude stejné, to ani nemůže.Modré peckoviny se v minulosti množily odkopky, nebo semenáčky z pecek, a na rozdíl od jádrovin většinou poskytovalo dobré ovoce.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 143.242 (?), 10.3.2014 20:26

Dobrý den.
Švestky. Dělal jsem to a i známý to dělá. A švestky skutečně dobré. Pod a kolem starých a prosychajících švestek vyrůstaly semenáče. Nechával jsem je zaplodit a pak je třídil podle ovoce. Některé mladé stromky mněly ovoce větší než původní staré švestky. Možná proto, že byly mladé, nebo v lepším zdravotním stavu a v neunavené půdě. Některé byly ale horší. Drobnější plody. Ty jsem zlikvidoval. Také jsem si všimnul, že mladé švestky, které rostou v odumírajících alejích u cest, mají obyčejně stejné nebo lepší švestky než zbývající staré stromy.
Jabloně. Píše se o bujném růstu, vzrůstnosti, semenáčů. Znal jsem obrovské, nečesatelné jabloně. Loni, začátkem podzimu jsem „zkontroloval“ asi 50 planých jabloní, jaké mají plody (cca 2 by mi chutnaly, jedno pozdně letní, strupáč a druhé docela slušné, podzimní). Neviděl jsem ale žádný strom, který by byl nebo mohl ještě narůst, alespoň jako velký. Všechno vlastně jen malé nebo menší stromy. Odhaduji, že maximálně tak do průměru kmene 30 cm. Takže asi změna. Už ani jabloně nenarostou jako dřív. Píšu o nadmořské výšce 550-600 m. JG

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Cesta z litého betonu18.4.2024
Husqvarna 36. - zapalování17.4.2024
Ako očistiť zalakované časti?14.4.2024
Cesta z litého betonu13.4.2024
Motorova pila stihl 02813.4.2024
Kouří do místnosti12.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika