Nezabúdli ste na sýkorky?



Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10026) - 70.240 (?)
23.5.2012 15:58

Objevili jste na své zahradě nějaké nové druhy ptáků? Tady převládají stále Kosi, Koňadry, Modřinky jsou pryč a sem tam nějaká Straka a Sojka. Příjemné zjištění je, že nám tady začala zpívat Pěnkava, kterou jsem měl spojenou spíše s volnou přírodou. To samé platí i o Budníčkovi menším. Je to drobný ptáček, ale s výrazným specifickým hlasem. V nedalekém lesíku se dá dobře poznat i Brhlík lesní, chodící po kmenech stromů sem a tam. Na svých cestách jsem v jedné vsi zaslechl hlas Strnada zahradního, kterého mám spojeného s letními parnými dny. 

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  <  6,  7,  8,  9,  10  >   
                     
Paľo. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1739) - 224.41 (?), 21.3.2012 21:32

Zdravím do Pardubíc, Petře!

Práve dnes som počúval na stanici Regina rozhovor so skvelou bratislavskou ornitologičkou. Dozvedeli sme sa veľa nového o vzťahoch medzi samičkami a samčekmi, podobných ako u ľudí, o krásnom speve naších vtákov aj o problémoch s holubami, strakami a inými pôvodne lesnými vtákmi, ktorí sa v priebehu niekoľkých desaťročí "urbanizovali". Vďaka strakám ubúda drobných speváčikov aj vrabcov. Regulácia stavov strák či holubov je v mestách problematická. Mimo mesto vrabci vo veľkom hynú napr. po konzumácii- vyzobávaní vzchádzajúceho namoreného osiva. Aj keď vrabci ozobávajú spolu s kosmi prvé čerešne a jahody v záhradkách, skonzumujú na kŕmenie mláďat neuveriteľné množstvo hmyzu, podobne ako sýkorky. Sýkorky vedia byť aj také potvorky, že zobákom ťukajú na úl a keď vydráždené včely vyletia, pekne ich spapkajú... Rozdeľovať vtákov na užitočné a neužitočné je ako určovať ktorý človek je vyložene dobrý a ktorý nie. V každom z nás sú vlastnosti obojího druhu...wink

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Paľo. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1739) - 224.48 (?), 13.4.2012 14:25

Už som si myslel, že sýkorky u nás počas Ruskej zimy vymrzli. Oproti minulému roku som žiadnu nevidel a lojové guličky zavesené na konároch marhule ostali nedotknuté. Napriek tomu som ich nechal na strome aj cez Veľkú noc. Neviem ako kvety, ale guličky v pohode prežili ľadovú protimrazovú kúru. Včera som náhodou pozrel z okna a tešili sme sa všetci z toho, ako si dve koňadry pochutnávajú na semienkach v loji, napriek tomu, že bolo pomerne teplé počasie. Tieto čiperné vtáčiky zrejme oblietavajú postupne všetky prídomové záhradky a hľadajú niečo na zub, príp. aj miesto na hniezdenie. Často si ho spravia tam, kde by to nikto neočakával. Napr. v kruhovom otvore mohutnej železnej nohy, ktorá ostala trčať ako torzo bývalého poľovníckeho stolu.surprise

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10026) - 70.240 (?), 13.4.2012 16:16

Tady je sýkorek všude dost. Snažím se identifikovat i méně známé ptáky, ale není to tak jednoduché, jak jsem si myslel.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10026) - 70.240 (?), 23.5.2012 15:58

Objevili jste na své zahradě nějaké nové druhy ptáků? Tady převládají stále Kosi, Koňadry, Modřinky jsou pryč a sem tam nějaká Straka a Sojka. Příjemné zjištění je, že nám tady začala zpívat Pěnkava, kterou jsem měl spojenou spíše s volnou přírodou. To samé platí i o Budníčkovi menším. Je to drobný ptáček, ale s výrazným specifickým hlasem. V nedalekém lesíku se dá dobře poznat i Brhlík lesní, chodící po kmenech stromů sem a tam. Na svých cestách jsem v jedné vsi zaslechl hlas Strnada zahradního, kterého mám spojeného s letními parnými dny. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
pavel... - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (113) - 19.114 (?), 23.5.2012 18:16

U nás (zlínsko) se objevil lejsek asi bělokrký. Ještě jsem takového ptáčka neviděl!

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
jirilan - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (801) - 39.197 (?), 24.5.2012 6:30

U mě se rozmnožili holubi Hřivnáči. Jsou krásní, ale ozobávají mně listy sazenic košťálovin. Musel jsem je nakrýt bílou netkanou folií.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10026) - 70.240 (?), 24.5.2012 10:47

Když dělají ptáci na zahradě neplechu je to mrzuté. Co se týče těch ptáků o kterých jsem psal, tak to jsou jen ti, kteří mají hlasové projevy velmi specifické a těžko zaměnitelné. Drtivou většinu pěvců by poznal jen zkušený ornitolog, protože jejich hlasové projevy jsou si dost podobné, anebo těžko zapamatovatelné, alespoň pro mě. Jinak, doufám, že se tady ta Pěnkava s Budníčkem udrží. Místní kosi čím dál víc ztrácejí svou plachost a udělali si hnízdo na VP, která stojí blízko u domu a neustále pod ní někdo chodí. Mají hnízdo asi ve třech metrech a využili toho, že jsem ji po zmrznutí květů, sesadil a tudíž hustě obrazila a spleť jejich výhonů jim k vytvoření hnízda dobře posloužila. Samička často slétne dolů a hledá pod mulčem žížaly. A taky často navštěvuje Rivan, což už je méně zábavné.

smiley

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 81.42 (?), 4.2.2014 21:28

Pane Petře z Pardubic, to co máte na lojové kouli jsou Modřinky, taky je mám na několika rozvěšených. V sadě jsem nainstaloval 20 krmítek a objevili se mi tam dokonce i Zvonci a Hýli. Už dlouho jsem je neviděl, až letos. Jinal každý rok pro tyto ničitele škůdců zkrmím asi ta metrák slunečnice plus nějaký senegal a pšenici jarku. Lojových koulí nepočítám. Oni se mi za to v sezoně odvděčí. Wendy

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 220.132 (?), 9.3.2014 22:02

Tak mě při pohledu na toto vlákno napadlo, zda-li byste mi dali radu, kdy je nejvhodnější vyměnit "podestýlku" ptákům v budkách? Pořád váhám, nechci je totiž vyhodit ze zimního lože. Nebo je možné, že by stejní obyvatelé zůstali i na léto a na stejné peřině?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 92.38 (?), 10.3.2014 7:37

Já bych ty ptáky tolik nerozmazloval. Když budou chtít novou peřinu, tak ať si ji vymění. Budky jsem jim rozvěsil, ale o vnitřní výbavu se už musejí postarat sami.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  <  6,  7,  8,  9,  10  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika