Nerezana slivka



Štěpánka.3 - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (133) - 28.101 (?)
29.5.2019 20:16

Jednou jsem zasadila špičák třešně, který mi přišel poštou a měl odřenou kůru. Po narašení se ukázalo, že poškození je dost rozsáhlé, takže jsem ho snížila zastřižením do zdravého dřeva. A už to nemělo sílu obrazit znovu sad. Takže když to tak pěkně roste, nechala bych to.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
vader - (24) - 108.160 (?), 26.5.2019 7:30, zobrazeno: 3034x

Ahoj, na jar som vysadil Slivku tophit, urobil som chybu ze som ju nezrezal, dasa este skratit alebo to nechat az na buduci rok a tym prist o jeden rok?

Dakujem za info

tophit
tophit
Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 230.27 (?), 26.5.2019 21:44

Já osobně bych ji letos nechal a příští rok v předjaří bych ji hluboce seřezal - kosterní větve cca na třetinu - do stejné úrovně, na vnější pupen a terminál bych nechal o 15 cm delší. Stromek bude reagovat bujným růstem. Rok ztracený nebude, posílí se kořenový systém, zesílí kmínek. Stromek pak udělá hezkou, silnou, otevřenou pyramidální korunu. Miroslav

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
vader - (24) - 108.160 (?), 27.5.2019 19:03

Dakujem za nazor, necham ju tento rok uz tak ako bolo napisane.Dakujem.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
seky - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (153) - 121.128 (?), 29.5.2019 2:52
A to já bych ji zastřihla radši i teď. Posílíte tím lepší zakořenění. Nač čekat😉
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 92.38 (?), 29.5.2019 9:21

A co byste konkrétně zastřihla? Letošní přírůstek nebo do loňského dřeva, které mělo být řezáno v předjaří? To v tuto chvíli je bez listí.  Slivoň - vzhledem k přírůstkům - patrně koření dobře. Nemyslím si, že ořezání stromku (zmenšení korunky) posílí růst kořenů. Spíš naopak. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
seky - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (153) - 121.128 (?), 29.5.2019 11:32

No zastřihla bych ji tak, jak měla být už zastřihlá při výsadbě. Myslíte si, že by letos už neobrostla? 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 92.38 (?), 29.5.2019 11:54

Určitě by obrostla. Zastřižením do loňského dřeva - tak jak mělo být provedeno po výsadbě - byste odstranila prakticky veškeré listy. Oslabený stromek by zřejmě vyrazil z adventiciálních pupenů, ale výsledek by znamenal spíš ztrátu než přínos. Aspoň si to myslím.
   Řez po výsadbě má především podpořit růst mladého dřeva a usnadnit založení korunky. Stromek kupodivu docela hezky přirůstá i bez řezu. Loňské dřevo poněkud vyholuje, ale to zas tolik nevadí. Ani při správném řezu strom v dospělosti nekvete a neplodí při kmeni.
   Takže bych nechal stromek růst. Je na zvážení, zda nezaštípnout rostoucí letorosty pro lepší rozvětvení - něco jako Šittův řez. Ale nezbytné to není.
    Pokud by se stromek zachoval tak, jak by se po vynechání povýsadbového řezu dalo čekat - tedy nasadil listové růžice bez přírůstků, pak by byl na místě Váš "opožděný výchovný řez" do loňského dřeva.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Štěpánka.3 - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (133) - 28.101 (?), 29.5.2019 20:16

Jednou jsem zasadila špičák třešně, který mi přišel poštou a měl odřenou kůru. Po narašení se ukázalo, že poškození je dost rozsáhlé, takže jsem ho snížila zastřižením do zdravého dřeva. A už to nemělo sílu obrazit znovu sad. Takže když to tak pěkně roste, nechala bych to.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
vader - (24) - 108.160 (?), 30.5.2019 7:18

Dakujem vsetkym za nazory

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika