Nejchutnější švestka



host - 189.156 (?)
25.7.2018 9:36

Vzhledem k tomu že letos je vše výrazně dříve, začíná pomalu ale jistě uzrávat Hamanova. Musím říct, že jsem naprosto ohromen, ano opravdu ohromen, její kvalitou.Jedná se zatím jen o první bud červivé, nebo šarkou postižené plody. Přesto už nyní špičková chuť a úžasná šťavnatost. Což je úžasné, protože víme, že šarka krom toho že plody předčasně opadávají snižuje i štavnatost plodů. Mám zde dva stromy, na jednom jsou zcela flekaté listy následkem napadení šarkou, druhý má listy čisté, ale plody vypadají na obou stejně. Naprosoto nerozumím tomu, že Petr z Pardubic byl touto odrůdou zklamán, je ale možné že měl doma zcela jinou odrůdu, víme že dneska se nemůžeme spolehnout na pravost odrůd či roubů z prodejen. Nezaměnitelná je Hamanova svou korunou, kterí je extrémně hustá a kompaktní...

                Ing. Fidla

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
Stránky: 1,  2   
host - 168.85 (?), 7.10.2016 22:43, zobrazeno: 19120x
Prosim o radu ohledně švestky. Radi bychom vysadili na zahradě nějakou slívu, která by měla velké a sladké švestky. Půdní podmínky dobré. Větrné místo. 450m n.m. Celý den slunce. Využití: přímý konzum, na pečení (buchny, koláče,..), povidla, možná i sušení. Poradíte prosím nějakou odrůda, která by nebyla náchylná na nemoci. Děkuji. A jaké jsou vaše zkušenosti s čačankama? Dekuji
Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 50.172 (?), 7.10.2016 22:50

Ranná : Katinka

Středně ranná : Stanley   - doporučuji pro dlouhou sklizňovou zralost

pozdní : Čačanská rodná

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 189.156 (?), 8.10.2016 8:34

No to jsou zase rady todlencto... Dvě zásadní chyby- Stanley zraje později než Rodná, je to odrůda poměrně pozdní, na úrovni Domácí. Rodna taky není středně pozdě zrající, zraje o něco dříve než Domácí.. Zajímavý tip pozdní švestky je Hamanova, překvapuje mě, že ji nikdo na tomto foru už dlouho nezmínil. Je občas k vidění na zahradách a přes leckdy výrazné symtomy šarky na listech tak plody vbýavjí kvalitní a velmi chutné, samozřejmě jinačí chutový level, než průměrná zašarkovaná Domácí..Tuto odrůdu poznáme na první pohled dle typického habutu- spousta plodného obrostu a velice husté olistění... Lze předpokládat, že kdyby tato odrůda měla ve svém názvu Top, že by se po ní jen zaprášilo...

           Ing. Fidla

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 236.1 (?), 8.10.2016 9:07

Můžem ji překřtít na Topamanova. Mám Hamanovu přeroubovanou a pár plodných větví zůstává. Je o něco ranější než Domácí, ale plody infikovasné šarkou příliš kvalitní nejsou. V některých letech s menším tlakem choroby je to, pravda, lepší, ale jako perspektivní odrůdu ji nevidím.
   Jinak Katinka je skvělá volba, před Stanley či rodnu můžete vsunout třeba Carpatin, lepoticu či Hanitu..

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10078) - 70.240 (?), 8.10.2016 11:31

Každý, kdo se nechá zlákat pomologií a pořídí si Hamanovu jako kvalitní náhradu za Domácí švestku, bude zklamán. S chutí Domácí švestky nemá totiž nic společného. Právě proto jsem ji už dávno zlikvidoval. Kdysi jsem ji sázel společně s Gabrovskou. Ta, na rozdíl od Hamanovy, zajímavé aroma skutečně má.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 234.199 (?), 8.10.2016 12:14

Využití: přímý konzum, na pečení (buchny, koláče,..), povidla, možná i sušení. Na toto všetko je vhodná Katinka, akurát pri povidlách musíte prisladzovať cukrom pretože je to ranná slivka a tie nebývajú tak sladké ako neskoré-pozdní.Dobrá slivka na povidla je odroda Elena, tam nemusíte dosladzovať, je to pozdní sladká slivka.Elenu môžete vysádzať do južných a stredných polôh, pre vyšśie polohy sa nehodí.Katinka a Elena aj dobre odolávajú monílii plodov.Ak máte miesto vysaďte obidve.Hanita je síce chutnejšia ako Katinka alebo Elena ale trpí moníliou plodov a je len slabo odolná na šarku.     Jano

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 248.32 (?), 8.10.2016 21:19

Pokud to má fungovat musíš provádět komplexní agrotechnická opatření (to se vyplatí, ale u více stromů). Předpokládám, že na buchty a koláče ti postačí tak 3 stromy.

Takže pokud je to tak, zasaď Wangenheimovu švestku i vzhledem k větrnému místu a 450m n.m.

Pokud budeš potřebovat švestky dříve nebo později raději si těch pár kilogramů zajeď někde koupit nebo si je v rámci nějaké víkendové procházky přírodou někde natrhej. Samozřejmě tak, aby tě pokud možno nikdo neviděl. Všichni už mají v mobilu fotoaparát a také přístup na net.yes

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Fiala_petr - (31) - 18.229 (?), 6.11.2016 19:05

  Vážení, má někdo zkušenosti s Lipnickou švestkou s podnoží Juliána. Tento týden jsem 2 dostal kurýremz Lipníku n. B.a zasadil.  Děkuji, Petr

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Jiří 1968 - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1422) - 137.210 (?), 6.11.2016 21:37

Prostudujte si vlákno Lipnická, nejspíš se bube jednat o pološvestku(Volné opylení St.Julienu, nebo sprášení St.Julien x Wangenheimova) ani pan Chovanec to neví přesně.Nejchutnější taky nebude, údajně má jen větší cukernatost, mám taky dvě, ale zatím neplodily.Podnoží je St.Julien.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 189.156 (?), 25.7.2018 9:36

Vzhledem k tomu že letos je vše výrazně dříve, začíná pomalu ale jistě uzrávat Hamanova. Musím říct, že jsem naprosto ohromen, ano opravdu ohromen, její kvalitou.Jedná se zatím jen o první bud červivé, nebo šarkou postižené plody. Přesto už nyní špičková chuť a úžasná šťavnatost. Což je úžasné, protože víme, že šarka krom toho že plody předčasně opadávají snižuje i štavnatost plodů. Mám zde dva stromy, na jednom jsou zcela flekaté listy následkem napadení šarkou, druhý má listy čisté, ale plody vypadají na obou stejně. Naprosoto nerozumím tomu, že Petr z Pardubic byl touto odrůdou zklamán, je ale možné že měl doma zcela jinou odrůdu, víme že dneska se nemůžeme spolehnout na pravost odrůd či roubů z prodejen. Nezaměnitelná je Hamanova svou korunou, kterí je extrémně hustá a kompaktní...

                Ing. Fidla

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Cesta z litého betonu8:34
Husqvarna 36. - zapalování17.4.2024
Ako očistiť zalakované časti?14.4.2024
Cesta z litého betonu13.4.2024
Motorova pila stihl 02813.4.2024
Kouří do místnosti12.4.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika