Mirabelky - Miragrande a Bellamira



   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4   
                     
host - 234.174 (?) 
18.3.2018 16:10

Poslední roky u mne byly spíše suché, bylo potřeba zalévat.Ale nepamatuji se, že by Nancyská nějak mimořádně trpěla praskáním, je možné že nějaký plod prasklý byl.Jejikož hodně rodila, tak mi to nějak nezůstalo v paměti, dobrých plodů bylo vždy dost. Úplně odolná odrůda slivoní a mirabelek snad neexistuje.Nancyská se drží v registru odrůd velmi dlouho, to už něco vypovídá.Jednu žlutou slivoň či mirabelku bych chtěl na zahradě mít, je to takové osvěžení.Kdysi před lety jsme měli Ontario, to ještě nebyla šárka, plody byly kvalitní a byli jich dost každoročně, pak strom padl na stáří, já časem odrůdu Ontario narouboval, ale již jsem nebyl spokojený s kvalitou plodů, jevilo se mi, že na plodech byla šárka vidět, projevovala se hniloba atd.Tak jsem ji vykopal.Teď uvažuji o Aprimiře nebo Bellamiře.Martin

Akú velkú pecku má plod Nancyskej keď má len okolo 10 g? Nie je to len pecka obalená šupkou?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
                     
host - 234.148 (?), 20.3.2018 14:00

prakticky jsem plody sezbíral do sudu ze země.

Hodí sa Nancyská aj na iné spracovanie napr. kompoty, lekvar-povidla, sušenie alebo je vhodná len do suda?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 105.191 (?), 20.3.2018 14:31

Na kompoty, na susenie a aj na dzem na nerozoznanie od marhuloveho.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Jiří 1968 - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1422) - 137.210 (?), 20.3.2018 16:47

Přesně tak, jen si musíte sehnat rouby té "staré dobré Nancyské" to co nabízejí prodejci nemá s Nancyskou nic společného.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 92.38 (?), 20.3.2018 18:43

Čistá mirabelkovice je výborná - a vzácná. Ani přidáním mirabelek ke švestám nic nepokazíte. Sběr je ale přeci jen dost pracný.
   Osobně bych věřil spíš stromku od seriozního prodejce. Rouby "staré dobré Nancyské" mohou být zavirované.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Jiří 1968 - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1422) - 137.210 (?), 20.3.2018 19:51

Nancyská - stará odrůda mirabelky neznámého původu, značně odolná virové šarce, která se k nám rozšířila z Francie.Plody menší velikosti (7-15gramů),které mají v plné zralosti zlatožlutu barvu s karmínový tečkováním (tady s růžovým líčkem).Slupka je bělavě ojíněná.Dužina má zelenožlutou barvu, je středně tuhá, šťavnatá a dobře se odděluje od pecky.Chuť je příjemně aromatická, velmi sladká s minimem kyselin.Stromy rostou velmi bujně a houbovýmí chorobami jsou napadány jen zřídka.Ve Francii provedli selekci a nyní se začal množit klon Nancyská 1510 který má poměrně větší plody.

stará dobrá Nancyská
stará dobrá Nancyská
novodobá Nancyská
novodobá Nancyská
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 249.55 (?), 29.4.2023 12:46

Pokud jsou prodejci seriozní, a nakupují ve školkách ČR, nancyská je v našich množárnách bezvirozní a odrůdově pravá, už asi 70 let. Klon z Francie (1510) v nich sice není, ale pokud někdo nezamění odrůdy nebo nepodvádí v prodeji, není s tím žádný problém. Co je myšleno pod pojmem,, původní´´ Nancyská? V zahradách bych rouby slivoní spíše nebral, je to záruka viróz. david

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
PP. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (6461) - 9.142 (?), 27.4.2023 19:14

Mirabelka Bellamira, rok výsadby 2013, koupená v Kruhu, dnes zlikvidována a pokus o přeroubování dlouhými rouby Oulinské. Za tu dobu neměla významnou úrodu a plody byly naprosto bez chuti. Evidentně stromek trpěl drsnými podmínkami. Tu Oulinskou jsem nerouboval ůmyslně, ale proto, že jsem měl k dispozici odstřižky.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10031) - 70.240 (?), 28.4.2023 13:11

Kdyby jste dal vědět, mohl jsem poslat vrúble Nancyské mirabelky. Papírově je vyhlášená, ovšem já přes mirabelky, renglódy a žluté švestky moc nejsem. Většinu Nancyské jsem přerouboval a na seříznutých větvích byly přírůstky na rouby pěkné. Něco jsem na ní nechal, tak snad příště, pane PP.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
PP. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (6461) - 9.142 (?), 28.4.2023 17:28

Uvidím jestli a jak to poroste a zdali bude ještě nějaké "příště", čas letí... Dík za nabídku. Jde mi o to, že pro doplnění sortimentu sháním nějakou dobrou voňavou sladkou ryngli. Na povidlo, nebo zavaření. Kdysi jsem koupil Althanovu, vyklubala se z ní Malvazinka a ta jak známo je trpká když není v ideální poloze. Pak Bellamiru, jak to s ní bylo jsem popsal. Pak Zelenou renklódu, která se letos po řadě let uráčila nasadit na květ a snad to nezmrzne. Takže tak.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
1,  2,  3,  4   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika