Který škůdce nám ničí švestky?



Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 234.195 (?)
20.6.2018 22:54
Fotka je málo detailná. Dva tipy: skočka (dřepčík) -foto 1-2, alebo blyskáčik repkový - foto 3-4 IH




Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2   
                     
hugovotr - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (627) - 22.80 (?), 19.6.2018 11:43

Vrbaře jsem v sadě nikdy neviděl, až letos. Žere mi listy na švestkách a hlavně na hrušních.


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
ivan z okénka - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (800) - 184.133 (?), 19.6.2018 13:53

V tuhle dobu už nemůžete s pilatkou počítat, to spíše s první generací obaleče a následně napadení nakousnutých plůdků monilií. To jen pokud jde o způsob odchytu na lepové desky. Tuším, že se nepotkají v době náletu ani požeru, na obaleče je lepší feromonový lapák. Přípravek na savé a žravé řeší prakticky vše.   

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 234.52 (?), 19.6.2018 17:45
12.35 resp.12.153: K tým vpichom: Piliarka (pilatka) to nebude, na tú je už neskoro, tá má svoj vývojový cyklus načasovaný skôr. Do úvahy prichádza 1.generácia obaľovača slivkového - pri ňom ale býva väčšinou na plode len 1 otvor kadiaľ larva prenikla do plodu, a v jeho mieste sa zvyčajne vytvorí stuhnutá glejovitá kvapka (ako "soplík"). Ak je tých vpichov na jednom plode viac a sú lokalizované v blízkosti stopky, tak by som považoval za hlavného podozrivého nosánika (zobonosku ovocnú). Bolo by vhodné spraviť "pitvu" spadnutých napichnutých plodov - v prípade obaľovača by Ste mali v každom plode nájsť larvu. Nosánik/zobonoska často napicháva niektoré plody bez toho, aby do nich vložila vajíčko z ktorého sa vyvinie larva - robí tak akúsi "fejkovú" ochranu plodov v ktorých vajíčko/larva naozaj je. Takže ak zistíte že niektoré plody s vpichmi sú bez larvy, a navyše tých vpichov je na jednom plode viac a nachádzajú sa najmä v blízkosti odstupu stopky, tak je veľmi pravdepodobné, že Vami hľadaný páchateľ je nosánik (=zobonoska ovocná). IH (P.S.: to zhnednutie a hnitie plodov je už prejavom sekundárnej hubovej infekcie - moniliózy. Tá je dôsledkom narušenia integrity povrchu plodu a nasleduje tak po "práci" piliarky, ako aj obaľovača i zobonosky).
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 12.213 (?), 23.6.2018 16:48

Dekuji vam za skvely popis. Ano, vedle ozranych listu nam popadaly skoro vsechny zelene plody, ktere maji vetsinou u stopky 2 dirky, plod pak od stopky zahniva a kdyz jsem nekolik spadlych svestek rozrizla, nebyl tam zadny cervik, vajicka, nic. Tak to bude asi ta chytra zobonoska. Myslela jsem puvodne pilatku s tim, ze asi nevidim vajicko a larva vyroste az pozdeji, coz byl muj omyl amatera.  Nerada pouzivam na zahrade nejakou chemii, ale asi pristi rok dam na save a zrave. Na strome totiz jinak neni videt zadny hmyz, vyjma toho 1 vrbare.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 29.25 (?), 20.6.2018 11:30
Dobry den, potrebovala bych take pomoci. Mame 7 letou svestku, rozvetvenou, docela dost velkou. Nikdy jeste neplodila. Letos mela asi 3 kvety. Kazdy rok ma vyzrane listy, ale nikdy nevidim, ze by na nem neco zilo. Zkusila jsem nafotit, co jsem na listech nasla. Ale bylo to jen ojedinělé. V hmyzu se nevyznam vubec a v pestovani take moc ne. Máme jen ovocne stromy a kere a bylinky..;-) Jak pripadne mam strom ochranit? Dekuji!
 Nejaka zakuklenina a maly a hodne rychly broucek
Nejaka zakuklenina a maly a hodne rychly broucek
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 29.25 (?), 20.6.2018 11:33
Jeste jedna foto

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
hugovotr - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (627) - 48.8 (?), 20.6.2018 20:32

Krom vrbařů jsem na slivoních a hrušních objevil malého, temně zeleného broučka asi 5mm. Vypadá to, že skáče nebo velmi rychle létá. Znáte někdo?



Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 234.195 (?), 20.6.2018 22:54
Fotka je málo detailná. Dva tipy: skočka (dřepčík) -foto 1-2, alebo blyskáčik repkový - foto 3-4 IH




Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
hugovotr - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (627) - 0.146 (?), 21.6.2018 20:24

Nechtěl se nechat moc fotit. Opravdu rychle skákal. Takže to bude nejspíš nějaký druh skočky/dřepčíka. Teď je otázka, jestli se na listy stromů chodí jen rekreovat nebo i najíst.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika