Který škůdce nám ničí švestky?



hugovotr - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (627) - 0.146 (?)
21.6.2018 20:24

Nechtěl se nechat moc fotit. Opravdu rychle skákal. Takže to bude nejspíš nějaký druh skočky/dřepčíka. Teď je otázka, jestli se na listy stromů chodí jen rekreovat nebo i najíst.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2   
                     
hugovotr - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (627) - 22.80 (?), 19.6.2018 11:43

Vrbaře jsem v sadě nikdy neviděl, až letos. Žere mi listy na švestkách a hlavně na hrušních.


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
ivan z okénka - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (800) - 184.133 (?), 19.6.2018 13:53

V tuhle dobu už nemůžete s pilatkou počítat, to spíše s první generací obaleče a následně napadení nakousnutých plůdků monilií. To jen pokud jde o způsob odchytu na lepové desky. Tuším, že se nepotkají v době náletu ani požeru, na obaleče je lepší feromonový lapák. Přípravek na savé a žravé řeší prakticky vše.   

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 234.52 (?), 19.6.2018 17:45
12.35 resp.12.153: K tým vpichom: Piliarka (pilatka) to nebude, na tú je už neskoro, tá má svoj vývojový cyklus načasovaný skôr. Do úvahy prichádza 1.generácia obaľovača slivkového - pri ňom ale býva väčšinou na plode len 1 otvor kadiaľ larva prenikla do plodu, a v jeho mieste sa zvyčajne vytvorí stuhnutá glejovitá kvapka (ako "soplík"). Ak je tých vpichov na jednom plode viac a sú lokalizované v blízkosti stopky, tak by som považoval za hlavného podozrivého nosánika (zobonosku ovocnú). Bolo by vhodné spraviť "pitvu" spadnutých napichnutých plodov - v prípade obaľovača by Ste mali v každom plode nájsť larvu. Nosánik/zobonoska často napicháva niektoré plody bez toho, aby do nich vložila vajíčko z ktorého sa vyvinie larva - robí tak akúsi "fejkovú" ochranu plodov v ktorých vajíčko/larva naozaj je. Takže ak zistíte že niektoré plody s vpichmi sú bez larvy, a navyše tých vpichov je na jednom plode viac a nachádzajú sa najmä v blízkosti odstupu stopky, tak je veľmi pravdepodobné, že Vami hľadaný páchateľ je nosánik (=zobonoska ovocná). IH (P.S.: to zhnednutie a hnitie plodov je už prejavom sekundárnej hubovej infekcie - moniliózy. Tá je dôsledkom narušenia integrity povrchu plodu a nasleduje tak po "práci" piliarky, ako aj obaľovača i zobonosky).
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 12.213 (?), 23.6.2018 16:48

Dekuji vam za skvely popis. Ano, vedle ozranych listu nam popadaly skoro vsechny zelene plody, ktere maji vetsinou u stopky 2 dirky, plod pak od stopky zahniva a kdyz jsem nekolik spadlych svestek rozrizla, nebyl tam zadny cervik, vajicka, nic. Tak to bude asi ta chytra zobonoska. Myslela jsem puvodne pilatku s tim, ze asi nevidim vajicko a larva vyroste az pozdeji, coz byl muj omyl amatera.  Nerada pouzivam na zahrade nejakou chemii, ale asi pristi rok dam na save a zrave. Na strome totiz jinak neni videt zadny hmyz, vyjma toho 1 vrbare.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 29.25 (?), 20.6.2018 11:30
Dobry den, potrebovala bych take pomoci. Mame 7 letou svestku, rozvetvenou, docela dost velkou. Nikdy jeste neplodila. Letos mela asi 3 kvety. Kazdy rok ma vyzrane listy, ale nikdy nevidim, ze by na nem neco zilo. Zkusila jsem nafotit, co jsem na listech nasla. Ale bylo to jen ojedinělé. V hmyzu se nevyznam vubec a v pestovani take moc ne. Máme jen ovocne stromy a kere a bylinky..;-) Jak pripadne mam strom ochranit? Dekuji!
 Nejaka zakuklenina a maly a hodne rychly broucek
Nejaka zakuklenina a maly a hodne rychly broucek
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 29.25 (?), 20.6.2018 11:33
Jeste jedna foto

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
hugovotr - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (627) - 48.8 (?), 20.6.2018 20:32

Krom vrbařů jsem na slivoních a hrušních objevil malého, temně zeleného broučka asi 5mm. Vypadá to, že skáče nebo velmi rychle létá. Znáte někdo?



Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 234.195 (?), 20.6.2018 22:54
Fotka je málo detailná. Dva tipy: skočka (dřepčík) -foto 1-2, alebo blyskáčik repkový - foto 3-4 IH




Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
hugovotr - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (627) - 0.146 (?), 21.6.2018 20:24

Nechtěl se nechat moc fotit. Opravdu rychle skákal. Takže to bude nejspíš nějaký druh skočky/dřepčíka. Teď je otázka, jestli se na listy stromů chodí jen rekreovat nebo i najíst.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?8:04
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika