Jakou vybrat ideální švestku na jidlo?



   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
            
host - 65.144 (?) 
9.11.2014 13:36

K Hanite - cetl jsem kdesi na internetu, ze jakasi slabsi povaha vykopala ci vykacela cca osmilety stromek Hanity (nebylo uvedeno, zda doslo ke zhorseni chuti ci deformaci plodu). Nejsem si jist, zda projevy na listech jsou vsem znamy (spise nikoliv) a s timto psychologickym efektem by se melo pocitat.

Obdobne jako pan MV nepovazuji za romumne se za kazdou cenu pidit po nejlepsi chuti a to nejen v tomto pripade, ale i obecne, byt chapu, ze pro nekoho je to konicek. Obdobne je to s velikosti plodu. V pripade, ze je misto jen na 1 strom, tak je rada ci doporuceni obtizne. J.R.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
               
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10102) - 70.240 (?), 9.11.2014 15:59

Naopak, drahý pane J.R., já bych nahradil Hanitou některé odrůdy se slabou chutí. Bohužel mezi takové nestabilní odrůdy jsem už zařadil i třeba nadějnou Těchobuzickou, která to samé už provádí i Milošovi, jak jsem se mohl přesvědčit. Oproti tomu Hanita dává plody stejně výborné chuti už od druhého roku po výsadbě. Samozřejmě, že by měl hlavně radit ten, který pěstuje slivoně v podobné nadmořské výšce. Já mohu porovnat zdejší lokalitu třeba s Poličskem, místem s nadmořskou výškou 600 m, kde jsou úrody nejisté hlavně v důsledku jarních mrazů. Ale rozdíly mohou být i tady. To platilo hlavně v kritickém pozdně květnovém dnu, tuším před dvěma lety, kdy zde byla úroda standartní, ale o kus dál mráz všechno spálil.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 65.144 (?), 9.11.2014 16:34

Vasi preferenci vynikajici chuti (coz je navic subjektivni) asi nebudou sdilet vsichni pestitele, zejmena pokud nemaji vice mista na zkouseni ruznych odrud. Dovolim si pripojit nazor pani Jiriny z oblasti Trebice z obdobne nadmorske vysky na Hanitu (a Gabrovskou) zde. Treba to panu tazateli pomuze ve vyberu. J.R.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10102) - 70.240 (?), 9.11.2014 17:08

Výborně, pane J.R., to jste vybral vhodný příspěvek. Nakyslost u Hanity údajně způsobuje slupka a možné je, že v chladnější poloze nemusí plody dostatečně zesládnout. Ale z hlediska časnějšího dozrávání by to Hanita i zde mohla stihnout. Co se týče subjektivity hodnocení chuti Hanity, tak tato odrůda je všeobecně oblíbená, ale hlavně mohu jen souhlasit z hodnocením pana Suse a Blažka, cituji: plody jsou silně aromatické ze žlutou až zlatožlutou dužninou, vynikající chutí, s jemnou nakyslostí a dobře oddělitelnou peckou. (Obrazový atlas peckovin 1.) Jak jistě víte, tak jsem k Hanitě vždy doporučoval i Gabrovskou (viz. např.vlákno Gabrovská se Bulharům povedla). A je možné, že do knedlíků bude skutečně lepší. Ale nezapomeňte, že u Gabrovské se také uvádí jen částečná samosprašnost.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
jariel231 - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (206) - 146.203 (?), 9.11.2014 17:25

Já bych tam dal Dalmatinku. Pěstujeme ji od nepaměti a s chorobami nemáme problém. Zraje od poloviny srpna, je sladká, jde od pecky, podle nás vynikající chuti. Její cizosprašnost bych vyřešil naroubovýním větvičky s opylovačem.


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10102) - 70.240 (?), 9.11.2014 17:53

Dalmatinkou myslíte co? Čačanskou lepotici?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
jariel231 - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (206) - 146.203 (?), 14.11.2014 18:51

Není to Čačanská lepotice.


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 65.144 (?), 11.11.2014 14:04

Tak se asi nedozvime, co je to Dalmatinka. Pane Petre - Poličsko (nadmorska vyska 600 m) - ma tam nekdo Hanitu? J.R.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 211.29 (?), 27.11.2014 20:09

Dalmatinka je Malvazinka, ale ta na obrazku to nie je... ja som tento rok dal do 690 mnm Hanitu, Katinku a Jojo. Mozno z toho vznikne Hanka - vraj skvelej chuti a PPV odolnosti, ktoru som nijako nezohnal.smiley

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 206.89 (?), 28.11.2014 7:50

Na skvelu chut u Jojo zabudnite, sused ju po 7 rokoch cakania na dobru chut plodov prave zrusil (lokalita pri Trnave). 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?30.4.2024
Úprava vody magnetickým polem29.4.2024
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?29.4.2024
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?28.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika