Jakou švestku vybrat?



host - 248.71 (?)
1.10.2022 20:49

A co Hanita? Je to o ní celé vlákno cheeky. Tolerantní k šarce, samosprašná, doba zralosti odpovídá, velmi dobrá chuť, plody spíš větší, pecka odlučitelná, rodí pěkně (letos byla tak obalená plody, že vypadala jak smuteční vrba - a to nestříkám...). Jediný problém dělá to, že větve nasazuje v ostřejším úhlu.    Lída

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
Stránky: 1,  2,  3   
KubaS - (3) - 232.245 (?), 1.10.2022 20:00, zobrazeno: 7338x

Zdravím, snad mě neukamenujete, ale vybírám švestku pro moje potřeby, už dva dny zjišťuji na internetu jakou správnou švestku vybrat do našich podmínek, ale stále si nejsem jistý. Je strašně moc odrůd a ještě každá webová stránka ukazuje jiné informace.

Asi bych chtěl něco dost odolného vůči šarce, co jsem koukal, tak rezistentní druhy jako Jojo, nemají dobrou chuť a jsou náchylné na jiné nemoci.

Podnebí je zde mírné - okolí Pardubic, nadmořská výška kolem 150m.

Chuťově by neměla být velmi sladká, ale spíše jen sladká a měla by jít lehcce oddělit od pecky.

Co se plodnosti týče, tak tu bych si představoval vyšší a velikost plodů je víceméně jedno.

Ideálně asi aby nebyla úplně raná, ale ani pozdní, něco kolem konce srpna, začátku září. A určitě samosprašná, protože to bude jediná švestka v zahradě.

Co jsem tak pátral a dělal průzkumy na internetu tak mi do užšího výběru spadly - Valjevka, Čačanská rodná, Stanley, Wangenheimova, Top King, Top Gigant (ale ta má asi zbytečně obří plody), Jofela a Joganta. Ale určitě si rád nechám poradit.

Předem moc děkuji za tipy a zkušenosti.

Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 249.55 (?), 1.10.2022 20:46

Pokud klasiku, volil bych oproti Domácí o něco odolnější Č Rodnou, u velkoplodých Toptaste (Kulinaria), z raných Kalipso. Topking- každý rok jiná, někdy trávovitá, fádní, někdy dobrá, takže nic moc, Togigant -jen velká, ale chuť průměrná a fádní, Jofela a Joganta dobré, ale dosti hnijí ještě před dozráním a v době zrání- chemická ochrana nutná. D

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 248.71 (?), 1.10.2022 20:49

A co Hanita? Je to o ní celé vlákno cheeky. Tolerantní k šarce, samosprašná, doba zralosti odpovídá, velmi dobrá chuť, plody spíš větší, pecka odlučitelná, rodí pěkně (letos byla tak obalená plody, že vypadala jak smuteční vrba - a to nestříkám...). Jediný problém dělá to, že větve nasazuje v ostřejším úhlu.    Lída

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
KubaS - (3) - 232.245 (?), 1.10.2022 23:25

Zdravím, koukal jsem na Hanitu a vypadá suprově, vlákno jsem si pročetl a vesměs se tam na ni pějí ódy, jen teda tam dost bylo psáno, že výnosy nejsou tak velké, to vy ale rozporujete. Ještě se zeptám jako laik, dá se něco dělat s těmi větvemi v ostřejším úhlu, aby se pod tíhou plodů nezlomily? A ještě co se šarky týče, je zde uvedeno, že je tolerantní, to ale neznamená, že šarku nemůže dostat ne? Díky

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 248.71 (?), 1.10.2022 23:55

Já jsem se je snažila rozepřít, ale předloni se mi stejně jedna nahoře v koruně vylomila. Ale už to místo zaplnily ostatní, není to už ani vidět. Jinak už ji mám pár let, tehdy se ještě špatně sháněla, teď už si ji po "ochutnávce" pořídili i někteří další sousedi.                         L.


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 80.24 (?), 2.10.2022 15:06

Pokial má ísť o jedinú slivku na záhrade, zbytočne by som neexperimentoval vsadil by som na istotu a zvolil Stanley. Splna všetky vaše požiadavky. A hlavne spolahlivá plodnosť.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
PP. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (6491) - 9.142 (?), 2.10.2022 18:10

Já zas doporučuju Wangenheimovu, nebo Katinku, ale je hodně raná. Stanley má švestky jak vejce a do knedlíku jí musíte čtvrtit.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 232.245 (?), 2.10.2022 20:00

Díky za reakci, já si udělal nějaký průzkum jak jsem psal a zaměřil jsem se především na odolnost vůči šárce, aby byla samosprašná, aby měla dost plodů, aby nebyly extra velké ani extra malé, aby pecka nepřilnávala k dužině a aby nebyly úplně extra sladké.

Výsledkem mi jsou tyto odrůdy a právě mezi nimi váhám, to co píšete je v užším výběru, jen se opravdu bojím výběru, jelikož to bude jediná švestka na zahradě (další se nevejde, chceme i jiné stromy).

Valjevka
Čačanská rodná
Stanley
Wangenheimova
Toptaste
Haroma
Hanita

Favorita jsem měl Valjevku, ale nikdo zde o ni moc nepsal, takže asi není tolik populární. Podle mě jsou dané odrůdy si dost podobné a já bych rád takovou, která bude v rámci možností co nejstabilnější.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
PP. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (6491) - 9.142 (?), 2.10.2022 20:12

Zkuste oslovit pana PzP, peckovinami se dlouhodobě zabývá a má jich spoustu nadegustovaných. Mimoto bydlí v PU, takže může poradit i se znalostí místa. Třeba poradí.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
KubaS - (3) - 165.127 (?), 2.10.2022 22:26
A nevíte jakým způsobem pana PzP oslovit? :) předpokládám, že se jedná o Petra z Pardubic. Předem děkuji.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?8:04
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika