Jakou atraktivní švestku pro děti



host - 202.78 (?)
22.2.2012 19:11

Taky se přidám se svou troškou. Strašení GMO má skutečně reálný základ. Geneticky modifikovaných plodin a teď dodám přirozeně modifikovaných, je ve skutečnosti dost. Řada virů dokáže DNA modifikovat, nakonec tohoto se u GMO i využívá. Rozdíl mezi laboratoří a přírodou je však takový, že v laboratoři k "prospěšné" změně dochází podstatně rychleji, než by to třebas příroda zařídila sama pomocí selekce. Potíž pak může nastat ve chvíli, kdy se s pozitivní změnou objeví i doprovodný efekt, který rostlině dá např. konkurenční výhody. Např. se z ní stane velmi obtížně ničitelný a agresivní plevel. Podle mě, tohle se v "reálném" čase moc testovat nedá. Podobný vývoj by v tu chvíli postrádal význam. Na druhou stranu jsem osobně GMO nakloněn, protože si od toho slibuju mimo jiné právě odolnost proti virovým chorobám. Paradoxně tato metoda může zpomalit přirozený výběr, který slivoně zkrátka čeká a zachovat tak druhovou skladbu i pro budoucnost.

Ale také k tématu, ze sliv jsem pro děti vsadil na žluté slívy a mirabelky, podle mě pro děti je zajímavá vedle chuti i barva. Přesto plánuju vysadit třebas i Opál. Petr L.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4,  5   
                     
Paľo. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1739) - 130.159 (?), 20.2.2012 22:33

Luther Burbank, ktorý začínal s plumcotmi, istotne nemal v úmysle vykrížiť TopGigant ako Nemci. Išlo mu zrejme o rozšírenie ovocných chutí, tak ako napr. autorom kríženca maliny a černice Tayberry. Sto ľudí- sto chutí. Mne je skôr ľúto, že sa v našich škôlkach pravdepodobne už neobjavia stromky, ktoré plodia obrovské modré a chutné ringlóty, aké poznáme z nášho detstva. Budúcnosť Domácej slivky nevidím ružovo, aj keď sa robia pokusy s izolovanými výsadbami uprostred lesov. Nedúfam, že sa tak skoro vyrieši jej vnímavosť k vírusu šarky. Chuť Domácej slivky zatiaľ žiadna poloslivka nepredstihla.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18313) - 92.38 (?), 20.2.2012 22:52

Škoda, že utichly zprávy o geneticky modifikované Honey Sweet

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Paľo. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1739) - 157.251 (?), 21.2.2012 18:12

Takisto si myslím, že z geneticky modifikovaných rastlín sa robí zbytočne strašiak. Ich zdravotná neškodnosť sa preveruje dosť dlho. Karcinogénny účinok, tak ako niektoré reziduá pesticídov, konzumácia GMR rozhodne nevyvoláva.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Milan Fiala - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (196) - 95.245 (?), 21.2.2012 18:21

Neutichli Testuje sa 4 štatoch EU aj v čechach Praha Ruzin vi domaci bi ste to mohli zistit.

HONEY SWEET C5
HONEY SWEET C5
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 47.15 (?), 22.2.2012 10:28

Ač jsem mládím optimista, zde jsem pesimista. V Evropě převažují mnohde nesmyslné a nepodložené obavy z čehokoliv geneticky modifikovaného, podporované nejrůznějšími zelenými a pseudozelenými lobby.

Zmiňovaná TRG švestka je sice již několik let v pokusech v ČR a asi dle slov pana Fialy i v jiných státech EU, ale letité "ticho po pěšině" ve mně nebudí dobrý dojem. Kdyby byla opravdu supr, hemžilo by se to v databázích novými odbornými články atd... nehemží. Navíc z VÚRV jsem slyšel, že její plodnost je špatná. Ale snad by se dala použít pro šlechtění...

Zdraví Mittwoch

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Michal. - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (711) - 8.42 (?), 22.2.2012 12:16

Obavy z GMO jsou právě proto obavami, protože jsou nepodložené. Kdyby se potvrdily, tak není o čem mluvit. Snad není zločin tyto obavy mít. Někdy si připadám jako zpátky v dávných letech, kdy každý, kdo zapochyboval o směru pokroku ke světlým zítřkům, byl opovrženíhodný zpátečník, pardon, dnes ekoterorista.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 182.227 (?), 22.2.2012 18:13

Víte co je třeba odrůd jabloní, kterým bylo pomoženo změnit genom ozářením?Je to taky GMO a baštíme je běžně.P

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Michal. - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (711) - 8.42 (?), 22.2.2012 18:20

To sice slyším prvně, ale možné to je. Já osobně se zdravotních následků pojídání GMO příliš nebojím, spíše jsem se ohrazoval proti klausovským klišé typu "pseudozelené lobby"

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 202.78 (?), 22.2.2012 19:11

Taky se přidám se svou troškou. Strašení GMO má skutečně reálný základ. Geneticky modifikovaných plodin a teď dodám přirozeně modifikovaných, je ve skutečnosti dost. Řada virů dokáže DNA modifikovat, nakonec tohoto se u GMO i využívá. Rozdíl mezi laboratoří a přírodou je však takový, že v laboratoři k "prospěšné" změně dochází podstatně rychleji, než by to třebas příroda zařídila sama pomocí selekce. Potíž pak může nastat ve chvíli, kdy se s pozitivní změnou objeví i doprovodný efekt, který rostlině dá např. konkurenční výhody. Např. se z ní stane velmi obtížně ničitelný a agresivní plevel. Podle mě, tohle se v "reálném" čase moc testovat nedá. Podobný vývoj by v tu chvíli postrádal význam. Na druhou stranu jsem osobně GMO nakloněn, protože si od toho slibuju mimo jiné právě odolnost proti virovým chorobám. Paradoxně tato metoda může zpomalit přirozený výběr, který slivoně zkrátka čeká a zachovat tak druhovou skladbu i pro budoucnost.

Ale také k tématu, ze sliv jsem pro děti vsadil na žluté slívy a mirabelky, podle mě pro děti je zajímavá vedle chuti i barva. Přesto plánuju vysadit třebas i Opál. Petr L.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Josef. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2694) - 202.167 (?), 22.2.2012 20:33

Myslím, že tady P. míchá dvě věci dohromady. Ozařování je jednou z mnoha šlechtitelských metod, ale nejedná se o genovou manipulaci. Alespoň ne v tom smyslu, jak jsou GMO běžně charakterizovány. Při ozařování se nejedná o vložení nějakých cizích genů do genomu šlechtěného organismu, ale o "pouhou" změnu jeho vlastních genů.

Josef.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?13.6.2024
Kouří do místnosti10.6.2024
Traverzy IPE5.6.2024
Traverzy IPE2.6.2024
Traverzy IPE2.6.2024
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?1.6.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika