Jak si stojí slivoně v letošní sezóně?



Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 234.196 (?)
25.6.2017 19:23
234.26: Nie, žiadne. IH
Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
Stránky: 1,  2   
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 236.1 (?), 18.6.2017 11:21, zobrazeno: 5861x

Letošní zima a jaro si s námi pohrály, výsledkem čehož je velmi rozdílný dopad na očekávanou úrodu v jednotlivých oblastech. Někde přímo kalamitní - u nás v případě meuněk, broskví vlašských ořechů, třešní, hrušek, jinde prakticky bez odezvy.
   Co se týče švestek a slív, třebaže loňská úroda byla velká, květní násada byla u nás opět mimořádná. Žádné ze slivoní nevymrzly přes zimu květní pupeny jako v případě broskvoní a ořešáků. Třebaže i kvetoucí stromy zasáhly jarní mrazíky, většina z nich je ustála se ctí. Do sklizně je ještě daleko, ale předběžné odhady už jsou vidět.
   Až nadprůměrnou násadu plodů mají: Katinka, Opál, Č. rodna (loni měly o něco méně), Amers, Chrudimská, Verity.  Velmi dobře vypadají Procházkova, Těchobuzická, Č. raná, T1, Haganta. Dobře si stojí i odrůdy, které u nás nedozrávají, tedy s nimi do budoucna nepočítám - Tophit, Presenta, Elena, Empress. Obvyklou úrodu čekají Herman, Hanita, Toptaste, Bluefre. Slabší násadu mají Carpatin, Topstar, Stanley, Calypso, Viktorie, Topgigant, Valjevka, Topfive, Topking, tradičně i Gabrovská. Překvapením je malý počet plodů na každoročních plničích úrod - Wangheimově a lepotici. Mráz v květu poškodil asi nejvíc Tipalu - předloni plná, loni měla slabou úrodu, tak letos kvetla brzy jako obrovská bílá koule, násada je nyní nic moc. Taktéž částečně zmrzly brzykvetoucí myrobalány, které sice plody mají, ale míň než obvykle. Z nových německých (Jofela, Joganta, Azzura, Juna) má větší násadu jen Haroma, ostatní na malých stromcích jen pár švestek. Nelze hodnotit. Stejně tak Lipnická poprvé vykvetla, plod žádný. 
   Podtrženo, sečteno, kdyby se ostatní peckoviny zachovaly jako slivoně, mohli jsme si výskat.

Teď jsem si všiml, že existuje vlákno Slivoně 2017, kam jsem mohl příspěvek připojit, ale už to nechám tak.

Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Maty - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (976) - 92.46 (?), 18.6.2017 11:42
Budu stručnější, ostravsko 323mnm: 1. Peckoviny - švestky bez ohledu na odrůdu prakticky žádné nebudou, kvetly bohatě, ale venku v době květu byly jen 3°C, třešně na tom jsou stejně, u meruněk (byť kvetly stejně okolo 30.3.) je krásně vidět, jak zareagovala na chladna v dubnu jaká odrůda - Kioto bez poškození s ohromnou násadbou plodů (nutno protrhávat), VP - velice solidní, Pincot zůstatek max 5% plodů, Darina a Vecot bez taky OK. Broskvoně RH přežily v pohodě. 2. Jádroviny - velká násadba plodů 3. Ořešáky pomrzly M.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 144.38 (?), 18.6.2017 13:57

Dobrý den. Pane doktore, zkusím trochu reagovat. 19 stromů meruněk, vůbec nic. 16 stromů broskvoní, vůbec nic, ve dřevě sežezáno skoro jako bonsaje. 38 hlav stolních odrůd vinné révy zmrzlé až k zemi, zatím obráží 26 hlav. V sadu 125 stromů švestek, téměř nula. U domu jádroviny opět nic. Ale mám letos moc pěkný porost brambor, ostatně už týden kopu. Nejhorší ovocnářský rok za celý můj život co pamatuju, a že už pamatuju. Stanislaw

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 236.1 (?), 18.6.2017 14:10

Ne že by mě těšilo neštěstí druhých, pane Stanislawe, ale vidím, že na tom ještě nejsem tak zle, a to jsem Vám tu polohu vždycky záviděl. Aspoň jsem mohl broskvoně ořezat "na babku" jako vrbu a nemusel se ohlížet na ponechané plůdky. 
   Nejhorší můj rok byl 2012, kdy zmrzlo všechno včetně jeřabin, aronií a rybízu. Špatný byl ještě 1981, kdy jsem musel jablka kupovat.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 234.14 (?), 25.6.2017 8:01
Slivky si stoja (skôr visia 😃) celkom dobre. Ak sa nestanú nepredvídateľné veci, tak úroda by mohla byť bohatá. To sa týka tak sliviek (Bystrická, Čačanky, Tegera, Katinka) ako i ringlôt (Althanova, Zelená r.), viď foto. IH





Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 234.14 (?), 25.6.2017 8:31
...a najviac obsypaná plodmi je Aprimira (foto). IH


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 234.26 (?), 25.6.2017 19:03

Pán Hlavatý ako je na tom u vás Katinka a Tegera so šarkou? Máte na nich nejaké priznaky?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 234.196 (?), 25.6.2017 19:23
234.26: Nie, žiadne. IH
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 236.1 (?), 1.7.2017 16:36

...ako je na tom u vás Katinka a Tegera so šarkou? Máte na nich nejaké priznaky?

U mě mají příznaky na listech obě. Tegera i na plodech.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 234.84 (?), 30.6.2017 23:52
Sú iste aj kvalitnejšie odrody, ale máloktorá ju prekoná v spoľahlivej rodivosti aj v menej priaznivých rokoch. Čačanská lepotica (foto aktuálne-dnes). IH


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Ako očistiť zalakované časti?14.4.2024
Cesta z litého betonu13.4.2024
Motorova pila stihl 02813.4.2024
Kouří do místnosti12.4.2024
Ventilátor na krbová kamna12.4.2024
Motorova pila stihl 02812.4.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika