Hnědé konce letorostů u švestky



m@rten - (40) - 78.114 (?)
26.6.2013 14:09

Mě letos hálčivec taky zlobí na nově vysazené Hagantě. Nejlepší je stříknout stromky před vypučením nějakým sirnatým postřikem, ale fakt pořádně, letos jsem to udělal zběžně a hálčivec jak vyšitý.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3   
                  
Paľo. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1739) - 199.130 (?), 25.6.2013 0:56

Dnes poobede som kontroloval jabloňovú stenu a na žiadnej jabloni som nenašiel jediného mravca. Finta s lepovými pásmi vyšla. Pršať u nás začalo až navečer.

Málem by som zabudol na ešte jeden otestovaný a lacný spôsob likvidácie vošiek, ktoré v tomto roku mnohých záhradkárov trápia. V sobotu som zistil na vlani vysadenej Hanite, že viac ako polovica korunky je na spodu listov zamorená voškami- husto jedna vedľa druhej na všetkých mladých aj starších listoch. Keďže išlo o krátkodobú záležitosť, okraje listov sa ešte nezvinovali. Stačilo zobrať hadicu so záhradnou pištolou, nastaviť na nej jemnú trysku a v priebehu 10 minút bola Hanita do poslednej vošky poumývaná. Dnes som prezeral korunku, listy sú čisté, vošky im našťastie neublížili. Prirodzene, že v slivkovom sade plnom vzrostlých stromov sa táto ekologická metóda pre prácnosť použiť nedá.

Pokiaľ ide o pokrútené červené listy na koncoch slivkových konárkov pána Pohodara, teším sa úprimne spolu s p.Vinšálkom a Rostislavíkom, že sa podarilo nájsť pravdepodobnú príčinu ochorenia. Patrí im zaslúžená pochvala. Odporúčam p.Pohodarovi nielen na konci leta zasiahnuť akaricídmi samičky chystajúce sa prezimovať, ale najmä na jar pri rašení ošetriť slivku vhodnejšími sírnatými prípravkami, najlepšie 2x- napr. Sulka K a o 14 dní Sulikol K. Nepochopil som slová p.Rostislavíka: "Kdo chce, tak si najde na netu, jak vypadá poškození vlnovníkem višňovým na výhoncích slivoní, a nesvádí všechny škody jen na mšice." Som presvedčený, že v snahe poradiť každý z nás lovíme na nete potrebné info a obrázky. Pri mojom tipovaní pôvodcu ochorenia som uviedol Agromanuál, ktorý výstižnými snímkami približuje, ako podobné je postihnutie voškou skorocelovou s príznakmi na listoch slivky p. Pohodara. Vošky môžu narobiť v záhradke veľkú galibu. Nielenže môžu prenášať vírusové choroby, ale bránia rastu listom, letorastom a mladým plodom, špinia ich svojími výkalmi. Tam, kde nastúpia do práce prirodzení predátori (slniečka a ich larvy) a odvedú dobre svoju prácu, našiel som veľakrát list odspodu čistý, iba so šupinkami- zvyškami suchých zlikvidovaných vošiek, ktoré stačilo iba sfúknuť. Zvinuté okraje listov a zmena farby do červena už sa bohužiaľ nenapravia.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 237.232 (?), 25.6.2013 6:54

Mšice všude, kam oko pohlédne. Ani se mně na tu zahradu nechce chodit. Ale zaznamenal jsem jednu zajímavost: na lesklém listu ryngle byla a to opakovaně včelka, jakoby se pásla. Vím, že mnohým tento postřeh přijde k smíchu, ale neměl by někdo vysvětlení?   I.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
PavelO - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (59) - 76.46 (?), 25.6.2013 8:00

Ano včelky sbírají sladkou šťávu kterou produkují mšice. Takový med se potom nazívá medovicový. Takhle to sbírají včelky hlavně v lese kde není dostatek květů.

Pavel

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
rosti&slavik - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1017) - 88.38 (?), 25.6.2013 11:53

Někdy je docela složité z psaného textu porozumět, jak to ten autor vlastně myslelblush.Jestli to bylo mýšleno jako invektivum, máme se hned urazit, nebo to bylo jen přátelské šťouchnutí do zad kamarádawink?Scott Fahlman který před třiceti léty přectavil první varianty "veselého a smutného" netušil, jaký to bude mít úspěchyes...a pokračování.Do budoucna budu asi emotikony pro lepší porozumění více používat.

Pan Palo si stěžuje, že nepochopil moje slova... Kdo chce, tak si najde na netu, jak vypadá poškození vlnovníkem višňovým na výhoncích slivoní, a nesvádí všechny škody jen na mšice....Je to bez urážky dobře míněná rada,ne-li upozornění,protože nejde slepě vše svádět na jednoho škůdce,aniž bychom poznali toho pravého.Vše může být trochu jinak.Někdy podobné poškození můžou mít odlišné původce.Občas zatvrzele trváme na svém přesvědčení, a jsme hluší k argumentům jiných.Mě se to stává také, jde jen o to být otevřenější, a naslouchat , porozumět argumentům oponenta a připustit, že bychom  se mohli mýlit.

Chtěl bych ještě popravit svoje tvrzení "...proto by v případě napadení mšicemi na snímcích pana pohodara byly určitě dobře patrné...Na snímcích by patrné nebyly, protože jsou listy vyfoceny ze zhora, ale byly by patrny vizuálním zjíštěním panem pohodarem přímo na spodní straně listů samotných.Pokud by opravdu bylo poškození způsobeno mšicemi, tak by se tam určitě nejaké našly.

Pane host - xxx.xxx.237.232 jak už taky pan Pavel přede mnou prozradil, tak včelky, a nejenom ony si libují ve sladkých výměšcích, které produkují mšice.Všelijaká havěď hmyzí si na nich pochutnává, taky mravenci, vosy,sršni, a jiní, a jiní.Samozřejmě taky včelaři je poměrně rádi vidí na svých stromech, ale spíše na stromech sousedů, protože včelky si tam zaletí pro sladkou medovicismiley.Pro výrobu sladké medovice je nejlepší npř. nějaká renglota, která přešla v květnu mrazem, a všechny plůdky zmrzly.Díky tomu bude strom bez zátěže, a přebytečná energie, která je uvnitř proudí mízou do listí, které jsou více přitažlivé pro mšice.Takže pak jsou na stromě kolonie mšic, které nezničí ani opakované postřiky v silné koncentraci.Ale pro hmyz je to ráj na zemi.

Poškození na plodech švestky Hálčivcem višňovým
Poškození na plodech švestky Hálčivcem višňovým
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
sneck - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (142) - 195.173 (?), 26.6.2013 12:05

Vyplati se strikat proti halcivci visnovemu?...pripadne cim?..

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
rosti&slavik - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1017) - 88.38 (?), 26.6.2013 14:00

Nevím jak rozsáhlé může být poškození hálčivcem višňovým, ani zda jsou škody citelné.Myslím si, že více škodí na mladých stromcích ve výsadbách, mladých letorostech, než na vzrostlých stromech.Ještě jsem se nesetkal s poškozením plodů, jak je zobrazeno na snímku.Možná někdy dávno-už si nepamatuju.Na svých stromcích poškození mám, a je docela časté.Jak už poradil pan Vinšálek, tak je v tuto dobu vhodné zastříhavání mladých letorostů, jejich vrcholků.Tím taky dosáhnete vhodného tvaru stromku, i odstraníte napadnutou část.Můžete taky ošetřit přípravky Sanmite, Omite,ale neznám vhodný termín ošetření-zda jen na jaře, nebo i v tuto dobu.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
m@rten - (40) - 78.114 (?), 26.6.2013 14:09

Mě letos hálčivec taky zlobí na nově vysazené Hagantě. Nejlepší je stříknout stromky před vypučením nějakým sirnatým postřikem, ale fakt pořádně, letos jsem to udělal zběžně a hálčivec jak vyšitý.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 183.198 (?), 27.7.2013 23:46

Dobrý den,

můžete mi prosím někdo poradit, co máme na švestkách my? Některé listy jsou do žluta, jiné vypadají jakoby je něco ožíralo. Děkuji.

listy švestky
listy švestky
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
gabca - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (77) - 183.198 (?), 27.7.2013 23:47

ještě ty druhé, nebyla jsem přihlášená :-)


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 102.201 (?), 28.7.2013 9:12

Mám za to, že je to kombinace dírkovitosti listů s nevyváženou výživou. Příliš postřiků s dusíkem a  vápníkem (Wuxal Calcium), někdy to udělá i mulčování posečenou trávou

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?28.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika