Gabrovská pro slivovici



rosti&slavik - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1017) - 179.38 (?)
20.1.2014 13:37

Odpověď po čtyřech létech, ale přece... Troufnul bych si nazvat pološvestku na obrázcích pana (Menitek - xxx.xxx.159.100) jako Toptaste.Dobou zrání, oválně kulatým tvarem, s menší miskou u stopky, kde se na některých plodech po deštích drží voda, a v důsledku toho vzniká vrásčitý povrch mi Toptaste silně připomíná.Dužina dříve tvrdá jak beton, později při konzumaci ulpívá z části na bocích pecky(kostky).U mě dozrává začátkem září, ale vydrží déle.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3   
                     
host - 58.154 (?), 23.9.2008 13:47

Myslím, že na pálení je to dobrá volba. Asi šestiletý sad odrůdy Gabrovská a Stanley je vysazen na Opavsku v Dolním Benešově. Je tam něco přes 100 stromků které loni poprvé plodily a jak jsem mluvil s majitelem, tak je s volbou spokojený. Sám jsem je nechutnal, ale o sad je vzorně pečováno a úrody bude určitě každoročně přibývat.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 85.27 (?), 23.9.2008 14:03

Ono to s těmi švestkami vhodnými na pálení je trochu složitější. V minulosti dominovaly jako surovina převážně 2 odrůdy:  Domácí velkoplodá a Durancie. Obě se vyznačují vysokým obsahem cukru a pozdní dobou dozrávání. Z těchto důvodů byla příprava kvasu poměrně snadná. Plody se sbíraly do škopků, někdy i nezakrytých. Chladnější počasí a vysoká cukernatost do jisté míry brání nemocem kvasu, jako je třeba octovatění, takže švestky lze klidně přihazovat, nádoby snesou uskladnění kdekoli - venku i ve sklepě, netřeba kvasných uzávěrů. Pálit bylo možno klidně až za rok.
   Nové tolerantní pološvestky poskytnou pálenku neméně chutnou. Jsou ale obvykle ranější, rozdílně šťavnaté a méně sladké,  proto víc náchylné na plesnivění a špatná kvašení. Jednoduché řešení - doslazení kvasu cukrem - zhorší kvalitu výsledného produktu. Je proto třeba o kvas víc pečovat - o čistotu ovoce,  rozmačkání, hermetický uzávěr nádoby, plnění v jedné době, zakvašení ušlechtilým zákvasem, včasné vypálení, atd.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 151.2 (?), 14.11.2008 11:01

Mám malou zahradu a dočetl jsem se, že Gabrovská má malý vzrůst a širokou korunu.No kdyby to byla pravda tak by to byla ideální odruda pro mě.Prosím ty kteří tuto odrudu už mají aby mi to potvrdili nebo vyvrátili.Prý je odolnější šárce.

Rostaf

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Menitek - (2) - 159.100 (?), 21.8.2009 12:08
Dobry den, nechci otravovat s novym tematem tak to pripojim tady.CHtel bych potvrdit nebo vyvratit jestli na fotkach je skutecne gabrovska.Byly mi prodany jako gabrovska, ale nejak se neshoduji doby zrani(obrazovy atlas peckovin - "je podle oblastí a jednotlivých typů v poslední dekádě srpna nebo v první dekádě září, přibližně ve stejnou dobu jako odrůda Stanley").Stanley je o 4 metry vedle.Je tvrdy jak beton a "gabrovska" uz dozrala.Byla to prvni uroda po 5letech od vysazeni.V 60% pripadu se ne uplne oddeli od pecky.Ptam se, protoze v dobe co jsem je kupoval se stavalo, ze jste dostali neco jineho nez chteli.Vitam kazdou reakci.Dekuji predem.
1
1
2
2
3
3
4
4
5
5
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 94.10 (?), 21.8.2009 12:13

Záměnu odrůd nelze vyloučit ani v současnosti. Z první úrody se ale závěry dělají těžko, počkal bych.
  Mně tedy Gabrovská dozrává o dost později, asi o měsíc.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 147.233 (?), 21.8.2009 14:05

Já bych to viděl na Wengenheimovu i tak to je dobra volba když vidim 50 lete stromy teto odrudy opsypané metraky plodu šarka nešarka co druhý nebo co třetí rok. JS

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 94.10 (?), 21.8.2009 14:16

Odrůdu si určit netroufám, slivoní je spousta jsou si dost podobné. Gabrovská to, podle mě, ale není. Jednak dozrává později, navíc její plody jsou na obě strany víc do špičky - takové švestkovější. Tohle je pološvestka

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Menitek - (2) - 159.100 (?), 21.8.2009 17:31
No te Wengenheimove by to celkem sedelo doba zrani i vaha plodu popis atd.Byl to muj typ i podle obrazku bych to tak typoval.Vypada to teda, ze doslo k zamene.
6
6
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
rosti&slavik - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1017) - 179.38 (?), 20.1.2014 13:37

Odpověď po čtyřech létech, ale přece... Troufnul bych si nazvat pološvestku na obrázcích pana (Menitek - xxx.xxx.159.100) jako Toptaste.Dobou zrání, oválně kulatým tvarem, s menší miskou u stopky, kde se na některých plodech po deštích drží voda, a v důsledku toho vzniká vrásčitý povrch mi Toptaste silně připomíná.Dužina dříve tvrdá jak beton, později při konzumaci ulpívá z části na bocích pecky(kostky).U mě dozrává začátkem září, ale vydrží déle.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 67.66 (?), 20.1.2014 20:42

Nezdá se mi,  že by 21.8.mohla být Toptaste zralá - dřív než Stanley

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Ako očistiť zalakované časti?14.4.2024
Cesta z litého betonu13.4.2024
Motorova pila stihl 02813.4.2024
Kouří do místnosti12.4.2024
Ventilátor na krbová kamna12.4.2024
Motorova pila stihl 02812.4.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika