Gabrovská - co s novým terminálem



Mimmo - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2261) - 91.93 (?)
29.3.2017 15:32
Podle barvy kury na 5. snimku je to evidentne podnozova vetev. Pokud se nepletu, tak odstranit.
Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
Stránky: 1,  2,  3   
hugovotr - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (627) - 132.20 (?), 29.3.2017 14:40, zobrazeno: 8441x

Dobrý den,

už jsem to tu zmínil v příspěvku o jabloních. Jedná se o Gabrovskou na mirobalánu nasazenou na podzim 2013. V roce 2015 pod nejspodnější kosterní větví vyrazil nový letorost, jak je vidět na první fotce z listopadu 2015. Chtěl jsem z něj udělat další kosterní větev, ale během loňského roku se z něj prakticky stal nový terminál, jak je vidět na dalších fotografiích z roku 2016. Co teď s tím?

1. nový silný výhon zcela odstranit

2. výrazně ho zkrátit a pomocí DSR zpomalit jeho růst

3. snažit se vypěstovat novou korunu na tomto výhonu a původní korunu odstranit (to asi ne:)

4. něco jiného

listopad 2015
listopad 2015
duben 2016
duben 2016
červenec 2016
červenec 2016
srpen 2016
srpen 2016
Březen 2017
Březen 2017
Březen 2017
Březen 2017
Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 149.212 (?), 29.3.2017 14:52

neroste to náhodou podnož pod naroubovanou korunkou? 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Mimmo - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2261) - 91.93 (?), 29.3.2017 15:32
Podle barvy kury na 5. snimku je to evidentne podnozova vetev. Pokud se nepletu, tak odstranit.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
hugovotr - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (627) - 132.20 (?), 29.3.2017 15:43

Ten stromek nebyl roubovaný v korunce. Raději ale ještě zkontroluji.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Jiří 1968 - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1422) - 137.210 (?), 29.3.2017 20:37

Já by toho vlka ušmiknul, i po skrácení je pořád dominantní a bude slivoni odebírat většinu energie.Plodným dřevem taky nepřekypuje, takže pryč s ním.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Mimmo - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2261) - 91.93 (?), 29.3.2017 20:46

Podle fotografie je to těžké spolehlivě určit. Pokud jsou však na něm trny jako na kmenotvorné odrůdě, pak to asi nebude totéž dřevo jako v korunce, kde trny nejsou. Může to být dvojitě štěpovaný stromek. Jizvy po horním štěpování by však měly být vidět. Samozřejmě by byl zajímavý experiment nechat to vykvést a zaplodit. Ale já bych to asi taky odstranil.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 100.59 (?), 29.3.2017 21:55

Tohle není bez příčiny, aby vyrazil zespodu výhon, který převezme dominanci. Buď je stromek naroubován až nahoře, nebo na 2x (tedy mezipodnož např z důvodu horší afinity Gabrovské k nějaké podnoži, nebo k získání/potlačení specifických vlastností), nebo došlo k nějakému fyziologickému problému nad místem výhonu (nemoc, poškození dřeva hmyzem, virem, houbou či Bůhvíčím...). Máte jen jeden stromek, nebo jich bylo koupeno ze stejného zdroje více?

Pokud je výhon z podnože, jednoznačně odstranit (má jinou barvu a trnové výhony-ale to není zárukou, že jde o podnož). Pokud došlo k výhonu z důvodu, že původní korunka "má problém" a výhon je Gabrovská, pak je výhon mnohem životaschopnější - a zvolil bych jej, ale počkal asi ještě sezonu frown s rozhodnutím. Daník

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
hugovotr - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (627) - 33.4 (?), 29.3.2017 23:12
Gabrovskou mám jen jednu. Snažil jsem se to místo pod korunkou co nejlépe vyfotit, já jsem tam místo srůstu s podnoží neviděl. Zkontroluji kmen u země.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 186.2 (?), 30.3.2017 6:40

Ještě jsem na to koukal na větším monitoru - mě se ta barva kůry a špičaté plodonoše jako Gabrovská moc nezdají... Může tam být naroubováno kopulací a nemusí to být poznat. Já bych to možná přehodnotil a ten výhon u báze odstranil, zatřel. A pokud by se ukázalo, že ta původní korunka má nějaký fyziologický problém, v budoucnu stejně vyžene ze spodu nějaký výhon. Nebo jste ho mohl zkusit přeroubovat a případně mít 2 odrůdy v koruncesmiley. D.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 114.80 (?), 30.3.2017 7:43

Základným problémom je, či je ten silný výhonok Gabrovská, alebo podnož. Ak podnož, tak musí ísť preč. Ak Gabrovská, tak by prichádzalo do úvahy odstrániť pôvodnú korunku a previesť kmeň na tento výhonok. Ani jedno riešenie nie je ideálne. V prípade odstránenia silného výhonku vznikne na kmeni plošne veľká rana, hojenie je otázne. V prípade že postupom bude odtránenie silného výhonku, prichádza do úvahy najprv jeho zaškrtenie pevným materiálom (drôt) čo najtesnejšie pri kmienku. Tým sa preruší tok miazgy k nemu a bude atrofovať, pôvodný kmienok by mal prevzatím prúdenia miazgy zhrubnúť. A až neskôr v druhom kroku ten silný výhonok odrezať na konárový krúžok, už za zlepšených pomerov v hrúbke medzi pôvodným kmienikom a bujným "kradošom" miazgy.

Je to len úvaha, netvrdím že najlepšie riešenie.    IH 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika