Elena



Stránky: 1,  2,  3,  4,  5  >   
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10095) - 70.240 (?) 
22.9.2012 13:28, zobrazeno: 57099x

Je to možná zvláštní, vážení přátelé, ale pološvestka ELENA (Vlaška x Stanley), mě jako už tradičně každý rok, zlobí. Plody jsou na pohmat sice měkčí, ale bledě zelená dužnina, vykazující svou měkkostí také znaky zralosti, je chuťově velmi mdlá. Jen u úplně měkkých, jaksi už rozbředlých plodů se dostavuje jakási sladce aromatická chuť připomínající např. Annu Späth. Tato chuť by vyhovovala, pokud by se dostavila u o něco pevnějších plodů. Je možné, že je to horším stanovištěm, ale vyrovnaně sladce aromatické plody jsem ještě nikdy ve větší míře nezažil. Ani kupované. Tam byly sice plody velmi vzhledné, avšak zřejmě podtržené, takže o ničem. Plodnost stromu se sice každý rok zvětšuje, ovšem kvalita plodů zatím nevyhovuje.

Elena (19.9. 2012)
Elena (19.9. 2012)
Elena (19.9. 2012)
Elena (19.9. 2012)
Elena (19.9. 2012)
Elena (19.9. 2012)
Elena (19.9. 2012)
Elena (19.9. 2012)
Elena (19.9. 2012)
Elena (19.9. 2012)
Elena (19.9. 2012)
Elena (19.9. 2012)
Elena (19.9. 2012)
Elena (19.9. 2012)
Elena (19.9. 2012)
Elena (19.9. 2012)
Elena (19.9. 2012)
Elena (19.9. 2012)
Elena (19.9. 2012)
Elena (19.9. 2012)
Elena (19.9. 2012)
Elena (19.9. 2012)
Elena (19.9. 2012)
Elena (19.9. 2012)
Elena (19.9. 2012)
Elena (19.9. 2012)
Elena (19.9. 2012)
Elena (19.9. 2012)
Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
host - 183.140 (?), 27.9.2012 18:38

Konečně hodnocení tak jak to je. Elena půjde ven, protože ač pozdní, tach v chuti nic moc, dužnina nazelenalá, nevadilo by, ale chuť opravdu nevýrazná. Annu Spath si seženu, docela jste mne navnadil:-))david

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10095) - 73.1 (?), 27.9.2012 20:36

Elenu si lze jen těžko splést s jinou odrůdou pro svůj charekteristický tvar plodů. Takže se nejedná o žádný omyl. Papírově se všude uvádí její chuť jako výborná. Takže by to tak mělo být, ale není. Odrůda se i přesto prosazuje na trhu. Ovšem nikdy jsem prozatím takové to Eleny ze známých důvodů předčasné sklizně, chutné nejedl. Nevím. Kdy už by mělo být tepleji, než letos? Náznaky sladce aromatické chuti tam jsou, ale jen u některých plodů a tak je tomu každý rok. Jinou zkušenost s Elenou má zřejmě asi jako jediný Miloš.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Mikeš13 - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1994) - 218.123 (?), 27.9.2012 21:45

Diskuze kolem Eleny mě dost zajímá - letos jsem ji poprvé ochutnal (pouze jeden plod, který z cca 20 vydržel na stromku), takže hodnotit zatím nemohu.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
rosti&slavik - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1017) - 88.38 (?), 27.9.2012 21:55

Pamatuju se, že před 5-10 roky byla hodně propagována, jako perpektívní odruda v různých, hlavně odborných článcích, asi jako v dnešní době Topy.Taky pochází z Německa.Mě nikdy nezaujala, možná neprávem jsem jí přehlížel.Odrazovala mě skutečnost, že pochází z Vlašky.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10095) - 126.7 (?), 27.9.2012 22:10

A to by měla být právě velká přednost. Přece není možné, že by si tvrzení, že Vlaška je považována za nejchutnější švestku, pánové Sus a Blažek vymysleli. Kam se ta nejchutnější švestka ztratila? Věřím, že někde je, že někde existuje. Stejně, jako Karel Höger veřil v něco jiného ve filmu Zlatá reneta. Ale tam to nakonec zůstalo jen u té víry.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
rosti&slavik - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1017) - 88.38 (?), 27.9.2012 22:33

Jsou to taky jenom "lidé", kteří mají svůj názor.Trochu odbočím, ale bude to k věci.

Je to podobné, jako Vy, když odrůdu Harbrite vynášíte do nebe, asi Vám chutná, proto jí tak hodnotíte, což je správné.Ve většině atlasů je této odrudě ale přičítaná v uvozovkách chuť jen dobrá, nebo velmi dobrá, NIKDY né aromatická, nebo výborná, až vynikající, což mě mate.Jiným odrudám tyto adjektíva přisuzují.Ptám se proč?Né každému chutnají třeba nahořklé, byť broskvové chutě.Flamingo jste popsal jako dobré s ovocnou chutí, jen uspokojivé.V papírech bývá ohodnocena jako výborná, nasládlá.

Proto je hodnocení pánů Blažek, Sus takové, jaké je.Možná jí hodnotil jen jeden, možná oba.Brali Vlašku jako klon DV, která je považována za nejlepší.Vlaška pochází z Itálie,a možná tam,kde je větší suma teplot  bude výborná.To jsou všechno dohady.V časopise Zahrádkář hodnotil p.Sus odrůdu Valjevka jako výbornou,a hodnocení jiných odrůd se s mým názorem rozcházejí taky.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10095) - 5.249 (?), 28.9.2012 11:12

Vlaška je pro mě stále nevyřešenou záležitostí. Pěstuje se tady už dlouho a ve všech pomologiích se uvádí její výborná chuť. Moje letošní, bohužel jenom tři plody, vykazovaly přesně takovou chuť, která je uvedena např. v malé pomologii z roku 1965. Je to ještě mnohem lepší, sladce aromatická chuť, než má např. Anna Späth. Na tuto dokonale vyváženou sladce aromatickou chuť nikde jinde nenarazíte. Konkurovat mohou jen některé klony Domácí švestky ve velmi vyzrálém stádiu plodů. Bohužel Vlaška je zřejmě ještě mnohem více citlivější na šárku, protože ji na rozdíl od Domácí švestky, nikde k prodeji nenabízejí. Německá odrůda Elena tuto sladce aromatickou chuť kopíruje jen částečně, ale hlavně je přítomna jen někdy a u některých plodů. Prozatím. Co se týče broskvoně Harbritte, tak si na ní cením hlavně její každoroční stabilně aromatické chuti. Prozatím jsem takovou to vlastnost u žádné jiné odrůdy nezaznamenal. Není ale všem dnům konec. Plody Flaminga jsou kvalitní, chuť mají výraznou, ale není to chuť pro mě typicky broskvová.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10095) - 70.240 (?), 28.9.2012 19:09

Ještě bych chtěl poznamenat, že plody Vlašky jsou větší, než plody Eleny a mají silnou, pevnou, jakostní dužninu. Takovou nemají plody Eleny ani zdaleka. Ve vlákně s názvem Vlaška končí, nám poskytl pěkné fotografie Vlašky pan Mikeš. Jsou to fotky přímo "žurnálové". Výbornou chuť potvrdil také. Moje Vlašky jsou v tomto vlákně na fotkách o něco baculatější, ale celkový vzhled není zase tolik rozdílný. Že bych na Vlašky pana Mikeše měl chuť, o tom není pochyb. Pan Mikeš je společně s Honzou z Vysočiny jediným udržovatelem této královny švestek. Bohužel nectnosti s velkou červivostí a následným propadem i citlivostí na šárku jsou všeobecně známy.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
rosti&slavik - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1017) - 88.38 (?), 28.9.2012 20:11

Měli jsme Vlašku.Uroda na stromku lámala větve.V tomto směru dříč.V té době jsme nevěděli co to vůbec postřik je, pranic nevadilo, že si obaleč bral svůj desátek úrody.Do nedávna, když jsem ještě obrážel kamenné zahradnictví, byla na trhu, ptal jsem se po Topech, nevěděli co to je.Tak aspoň Čačanskou rodnou, ani tu neměli.Měli jen Domácí, a právě Vlašku.Ohrnul jsem nos, otočil,a šel pryč.Byla v každém třetím.Dnes nevím jaká je situace na trhu.

Myslím si, že ty nejlepší švestky jsou ty malé plody z odkopků, které se časem křížíly samovolně, a jsou na stráních, a starých zahradách.Nedávno jsem takové jedl.Ještě se vrátím k Topům, a hodnocení pánů odborníku.Vždy když se píše honocení švestek a slivoní, jsem nečetl, že by se o některé odrůdě z řady Topů psalo-chuť výborná, až vynikající, sladká,výborná.O Topech se píše jen dobrá, harmonická,nebo velmi dobrá.Ve škole dobrá byla za tři.Já chtěl ale za jedna-výborná.Proto jsem si pořídil Valjevku, ta mi ale nedává co chci.Pak už jedině Bystrická, a její klony.No uvidíme.O výborných švestkách píší jen o těch, které jsou menší, podlouhlé.To jsem si nevymyslel, tak to je.Vlaška, Valjevka,Domácí, Tuleu Grass, Gabrovská,Elena a překvapivě se tam dostal i zástupce z Čačaku-Rodná.Všechno co je malé,je podle nich výborné,ale nesmí to být z Německa,snad až na tu Elenu.Někdy je ale kvalita jiná, např. už zmiňovaná Valjevka.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika