co se starými švestkami?



vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 100.5 (?)
6.9.2008 7:27

Pokud to jde, je jistě lepší řezat v živém dřevě - jedině tak je šance, že se rána zahojí.
   Jinak prosychání větví je u slivoní fyziologický jev - tzv. samozmlazování. Strom se jakob brání přehoustnutí koruny.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4,  5   
                     
host - 67.226 (?), 5.9.2008 21:52

...u suchých větví lze předpokládat, že i řez bude v částečně suchém či zaschlém dřevě, tam bych to já příliš neřešil. Pokud bude řez v živém dřevě, pak větší plochy (než je např. 10ti koruna) bych ošetřil.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 100.5 (?), 6.9.2008 7:27

Pokud to jde, je jistě lepší řezat v živém dřevě - jedině tak je šance, že se rána zahojí.
   Jinak prosychání větví je u slivoní fyziologický jev - tzv. samozmlazování. Strom se jakob brání přehoustnutí koruny.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Daniela. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1262) - 204.208 (?), 6.9.2008 8:57

Já zatírám všechny řezy - ať jsou malé, či velké. Tím člověk vůbec nic nepokazí.  Zdravím - Daniela.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
sengge - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (281) - 114.115 (?), 6.9.2008 10:12

Mám malý technický dotaz k ošetřování řezných ploch při řezů stromů. Zkušenější příbuzný, se kterým konzultujeme úpravy v zahradě, mi říkal, že se ustupuje od natírání řezu (ať už balzámem nebo latexem atd.), protože pod nátěrem živé dřevo nedýchá ani nemůže přirozeně zaschnout, koncentruje se tam vlhkost a místo aby se rána přirozeně zahojila, tak podléhá častěji infekcím a hnilobě. Jaký je názor  "rady moudrých"?

Za odpověď předem děkuji 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Katkas - (3) - 75.204 (?), 6.9.2008 11:12

já zamazávám štěpařským vozkem a nikdy nebyl problém.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
romila - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (914) - 75.132 (?), 6.9.2008 14:19

Při stříhání a řezání menších větví do průměru cca 2-3cm nezatírám vůbec-pouze u broskvoní dělám výjimku. Při řezu většího průměru než jsem uvedla, používám už několik let stromový balzám, stejně jako když odstraňuji klejotok. Pokud odstraňuji skutečně silné větve 15-30cm apod. průměr, zatírám latexem. Stromy jsou zdravé a  "zavalují" dobře. Dost to závisí od toho, kdo je na co zvyklý, když se mu to osvědčilo. M.R.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 67.226 (?), 6.9.2008 20:55

Doc. Ing. Josef Sus, Csc. - tak myslím, že tenhle pán má dost titulů na to, abychom si od něj nechali poradit, cituji:
Hojení ran urychluje nejen správná technika řezu, ale především přesun termínu řezu do teplotně příznivého období(řez peckovin v době vegetace). Větší řezné rány (průměr nad 30 mm) doporučujeme v zahrádkách po zahlazení ostrým nožem ošetřit štěpařským voskem, stromovým balzámem, Santarem nebo Latexem. Tolik tedy profesionál. Já bych ještě dodal, že se povídá, že v případě používání Latexu by tento měl mít přibližně barvu kmene, tedy šedou. Patrně z důvodů zabránění rozdílných teplot pod kůrou a pod ranou.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 175.250 (?), 6.9.2008 21:25

Pěstuji švestky jak pravé, tak duranzie mnoho let a mohu souhlasit stím, že rána (pokud je větev správně uřezaná a ne "amputována") se má dobře ošetřit a to nejlépe voskem. Jinak tam postupuje nákaza dřeva do hlouky aniž by to bylo patrné zvenčí. Letos se mne rozlomily 2 duranzie nadměrnou úrodou a to byly vždy místa, kde byla odřezána silná větev před několika lety. Jinak u švestek zvláště platí, že je zapotřebí včas vysazovat náhradu. Na nějaké zmlazování starších stromů nevěřím a dosti "nemilosrdně" je odstraňuji. Švestka má a to bylo tady spomenuto nějakou samoznlazovací schopnost, tím, že odumírají větve. Bohužel na rozdíl jiných stromů odumírají ve kmeni i tzv. vodivé dráhy, které dříve příslušely právě odumřetým větvím. To se pozná podle toho červeného dřeva po rozřezání kmene nebo při uříznutí silnější větve.  A tak při likvidaci stromu poznám kolik na půměru má švestka toho světlého dřeva a tudíž asi na kolik procent mohla být výkonná. Mnohdy to mezikruží na obvodu kmene je tak 1 cm tlusté a to je málo.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
romila - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (914) - 69.79 (?), 6.9.2008 22:53

Citování odborníka v příspěvku 67.226 mě tedy dost potěšilo. Přeci jen nedělám vše úplně špatně. M.R.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 85.27 (?), 7.9.2008 10:51

Ona ta citace odborníka není až tak průzračná. Pana docenta Suse uznávám jako odborníka, jeho články jsou vždy velmi poučné a instruktivní.   Mezi řádky lze číst  "doporučujeme" a  "v zahrádkách". Tedy žádné "je nutno" a "všude se provádí". Docela by mě zajímalo, jestli rány po řezu zahlazuje a zatírá on sám.
   Skutečnost vidím asi takto: Ten, kdo zahrádkaří pro zábavu a se svými stromy se mazlí a rozpráví, ten jistě zatře všechny rány a doma má sbírku balzámů. Kdo pěstuje ovoce na výnos, patrně rány nezatírá, nerentuje se to. Náklady na práci, čas a cenu balzámu se nevrátí.
   Netvrdím že výrobci a prodejci zahradní chemie nutně sponzorují zahrádkářský časopis a naučné příručky. Ani nechci říci, že profesionální ovocnáři nepodrazí své dvorní dodavatele chemie tím, že by prohlásili, tento přípravek používáme a tento druhý je na nic.
  

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?8:04
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika