Bystrická slivka



   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
                     
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10100) - 70.240 (?) 
29.2.2012 20:22

Typy Domácích švestek s výraznou, specifickou příchutí, to je "švestková pohádka", kterou když jednou okusíte, tak už pak stále pátráte po podobných odrůdách. To je ta dokonalost, pro kterou by jste většinu jiných odrůd, které máte doma, obětoval. Mít dva, tři takové stromy a byl bych naprosto spokojen a nic bych už nesháněl. Vidím, že host 47.15 má úplně stejnou zkušenost, jako mám já.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
                     
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10100) - 70.240 (?), 29.2.2012 20:07

To jste mě Stano moc nepotěšil. Já bych měl samozřejmě zájem o tu Bystrickou muškátovou.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
rosti&slavik - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1017) - 151.38 (?), 17.3.2012 21:01

Taky jsem si myslel, že Bystrická je synonymum Domácí velkoplodé, a možná to tak i je, a aby šla více na odbyt vymysleli nadřazení Bystrická.Nevím, kde je pravda.Na známém webu ji popisují, jako "klon Domácí švestky vynikající kořenité muškátové chuti a vysoké cukernatosti, a velikosti 30-35g, což by bylo více, jak např.Katinka, Gabrovská.Taky obrázek téhle švestky se zdá více kulatější, a větší.Kdybych měl místo, asi bych si ji koupil, ale nemám, tak bych to řešil rouby.

Za mého mládí jsme měli na zahradě caa osum stromu domácí švestky, ale co je zajimavé, z každého stromu měly plody jinou chuť, taky velikost plodů, a některé dříve blatovatěly, jiné vydržely pevnější delší dobu.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
rosti&slavik - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1017) - 151.38 (?), 18.3.2012 18:25

Asi to není nejlepší závěr s pojmenovaním kvůli komerčnímu využití.Nejspíše opravdu bude více klonu domácí velkoplodé, a ta zrovna bude pocházet někde od (Slovenské už podle názvu)Bystrice.V nedávné době z Polska k nám přišly nové odrudy (Tolar, Nectavit,Promis),které se taky nebudou moc lišit od Domácí velkoplodé, a když, tak minimálně.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
rosti&slavik - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1017) - 88.38 (?), 24.10.2012 18:27

Dnes mi dorazila zásilkovou službou Bystrická.Jsem rád, protože už ji letos málokde nabízí.Přišla mi z prodejestromku, ale pochází z Plantexu.Je roubována na myrobalánu, a je to velmi masívní stromek.Co mě překvapilo na tak mladém stromku byly trny v délce skoro pěti cm, a je jich požehnaně.Je možné, že by to byla odrůdová vlastnost?Na jiných modrých peckovinách jsem toto neviděl.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
peetoo - (49) - 41.143 (?), 24.10.2012 18:42

Je to odrodová vlastnosť, Bystrická slivka ma trny, viem to, pretože letos mi pri oberačke jeden skončil v ruke a to dosť hlboko.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 178.235 (?), 24.10.2012 19:21

Každá "trnka" má zpočátku trny, je to její "obrana " proti okusu zvěří a pod. Starší stromy s modrým ovocem už trny tolik nemají.Myslím si, že jak Domácí, tak i Bystrická jsou jen klony, nikoliv druhy, protože stromy neznají naše "člověčí" hranice. A naší snahou je upřednostnit Domácí před Bystrickou a naopak.Oba druhy patrně znají svůj společný původ, který neuznává lidské hranice.To jen my, lidé.Proto se snažím udržet svoji Domácí kvalitním (spodním)hnojením a Šarka mně ani tolik nevadí.Nevěříte?  AB

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
rosti&slavik - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1017) - 88.38 (?), 24.10.2012 19:47

Pane AB nikde jinde jsem na mladých stromcích, ani DV neviděl takové obrovské trny.Kdybych měl aparát, tak to sem dám.Mám na focení jen mobil, ale to se některým diskutujícím takové fotky nelíbí.

Nerozumím Vašemu vyjádření"Oba druhy patrně znají svůj společný původ, který neuznává lidské hranice.To jen my, lidé.

Šarka postupuje pozvolna.Přiznaky můžete vydatným hnojením potlačit, ale konečnému řešení se nevyhnete.

Spíše mě zajímá, zda existují dva druhy Bystrické, jak se zmínil Stano o několik přízpěvků výše-Bystrická, a Bystrická muškátová.A zda je mezi nimi rozdíl, nebo je to bezvýznamné.To abych si nemusel pořizovat další klon.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
P.Z. - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (717) - 148.21 (?), 24.10.2012 20:27

Myslim ze ano, moje bystricke slivky maju takisto trny.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Rony - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1084) - 12.162 (?), 24.10.2012 20:38

Bystická muškátová je původní pěstovaná švestka na Slovensku a je téměř k nerozeznání od Domácí velkoplodé, Bystrické a dříve pod názvy místními jako Wegierka, Ugorka, Madžarka, Bystričankla a jiné. Koupil jsem pře 30-ti léty ve Veselém u Piešťan 3 ks přímo od šlechtitele v tamní školce p. Cifraniče. Všechny chytly na Valašsku brzo šarku ale jeden strom ještě mám a to co na ní zůstane nemá konkurenci.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?28.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika