Nakup Calypso 480 SC



   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
                     
pkovarik - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1331) - 112.187 (?) 
21.3.2018 14:19

To ale nikdo netvrdí. Zkopíroval jsem podstatné pasáže z výzkumu. Šlo o sledování účinků neonikotinoidů, v tomto případě imidaclopridu. Neonikotinoidy obsažené v Calypsu mají na včely stejný účinek.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
                     
Libor1 - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (173) - 232.220 (?), 21.3.2018 9:35

"Citace z návodu ke Calypsu:

"Řepka olejka..."

Citace z navodu k DDT  (60-te roky):

"Absolutne neskodny, 100% ucinny"

Citace z navodu k Azbestovej krytine, izolacii (60-te roky):

"Absolutne neskodny, 100% ucinny"

Citace z obalu k cigaretam (50-te roky):

"Absolutne neskodne"

Citace z navodu k solariam  (80-te roky):

"Absolutne neskodne UVA UVB, 100% ucinny"

Citace z obalu k tabletam Contergan (70-te roky):

"Absolutne neskodne"

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 84.155 (?), 21.3.2018 20:49

K účinkom Calypsa na včely, okrem už zmieňovanej dezorientácie, patrí ešte aj podráždenosť včiel. Pôsobí na ich nervový systém. Včely pod vplyvom calypsa sú bodavejšie a útočnejšie. Takže neohľaduplný striekač calypsa môže mať výhrady na suseda včelára, že jeho včely sú bodavé, pritom si za to môže sám. Nezabúdajme že calypso je systémový a teda dostáva sa do peľu aj po postriekaní inej časti rastliny. Nehovoriac už o úlete postreku na kvitnúce rastliny, či buriny v podraste. Dezorientácia vedie k znižovaniu stavu včelstva až ku kolapsu. Už tu písali včelári koľko včelstiev im odišlo, keď družstvo striekalo repku. Žiaľ včele sa nedá povedať "tam nechoď". 

Áno aj ja som použil pár krát calypso práve na piliarku slivkovú v dobe, keď tieto informácie neboli. Pri dnešných vedomostiach to už neurobím. Jednoducho preto že mám problém s opeľovaním. Včely tú nie sú (nikto v okolí nechová) a čmeliaky so samotárkami toľko nezvládnu. Nechcem ničiť tých pár opeľovačov čo tu ostalo. Je bezohľadné primiešať im to svin*tvo k obedu, veď pre nás toľko robia.

A vám páni, litrovým nákupcom, sa dá odkázať len toľko, že ohľaduplnosť nie je vaša silná stránka. Prirodzene by som vás nechcel mať za susedov.  s pozdravom Radovan

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 84.155 (?), 21.3.2018 21:02

Calypso ostáva v rastlinných pletivách niekoľko dní. Niektoré štúdie hovoria o troch týždňoch. Samozrejme koncentrácia bude s časom klesať. Pri použití v jabloniach pred kvitnutím dostáva včela plnú dávku, alebo aspoň jej veľkú časť. Takéto použitie je úplne mimono. Radovan

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Walter - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1252) - 168.21 (?), 21.3.2018 21:33

zatímco při použití postřiku do slivoní ve stadiu 80% opadaných okvětních lístků kontaminace včel téměř nehrozí, protože v té době rozvétají pro ně atraktivnější jádroviny

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Walter - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1252) - 168.21 (?), 21.3.2018 21:36

no a čím pro včely méně škodlivým byste doporučil zasáhnout proti květopasovi?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 84.155 (?), 21.3.2018 22:04

Áno, máte pravdu náhrada za calypso sa ťažko hľadá. Aj kvôli jeho spoľahlivosti. Pyretroidy sú ešte horšie. Pod slivkami mám v dobe odkvitania kvitnúcu lúku. Takže zasiahnutie najmä čmeliakov lietajúcich viac pri zemi je pravdepodobné. Učinky calypsa na opeľovačov si predstavujem ako keby Vám niekto dal vypiť hodne špatnú pálenku s metanolom. Asi by som sa tiež stratil, niekoho pohrýzol, prípadne aj zgebol. Radovan

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Walter - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1252) - 168.21 (?), 21.3.2018 22:43

Otevřel jsem si stránky agromanuálu a hned na titulní straně je článek od rostlinolékaře Ing. Galla s titulkem Aktuální přehled ochrany zahrad, sadů a vinic-březen a duben 2018. Zajímavý článek od odborníka, který léta pracoval v státní rostlinolékařské správě. V článku je tabulka doporučených chemických přípravků proti škůdcům, a to včetně zde diskutovaného Calypsa 480 SC. Calypso je tu doporučeno k použití proti přezimujícím škůdcům, obalečům a pilatce. Takže co vyřeší naše diskuze o škodlivosti, když na oficiálních stránkách je aktuální doporučení používat.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 133.114 (?), 22.3.2018 4:25

Mám stejný názor. Z malých pěstitelů se dělají hlupáčkové a na o několik řádů větší plochy se to i nadále "profesionálně" používá.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 205.204 (?), 22.3.2018 7:12

Nemám dojem, že by odporúčania v podobných časopisoch boli robené na základe kritéria škodlivosti k necieľovým organizmom. Skôr ide o to, nakoľko je daný prípravok účinný proti cieľovým organizmom a či je povolený. 

Stále sa tu bavíme o tom, že calypso nepatrí do kvitnúceho porastu.. To snáď žiaden prípravok, aspoň nie insekticídny. Lenže akýkoľvek systémový prípravok prechádza pletivami a dostáva sa aj do napr. gutačnej vody (malých kvapiek vody vytláčaných z pletív). Včely nezbierajú len nektár, či peľ, ale aj vodu a preferejú práve aj gutačnú vodu, lebo je mäkká. Takže s tým treba tiež rátať, ukazuje sa, že tento pôvod otravy včiel je minimálne rovnako významný než z kvitnúcich porastov. Nehovoriac o vplyve na iné druhy hmyzu, ktoré sú na ošetrené rastliny priamo naviazané a trávia na ich povrchu oveľa dlhší čas - dravé pavúky, ucholaky (škvor),...

K náhradám:

Ako bývalý včelár, ktorý skončil so včelárstvom práve kvôli neonikotinoidom, som neonikotinoidy vyradil už niekedy cca okolo roku 2010. Postupne som prešiel na "bio" režim, vytvorila sa akási rovnováha, škodlivé organizmy sú držané na uzde predátormi, nie chémiou. Zasahujem najmä proti obaľovačom - (madex+biobit) - tam predátori nefungujú. Kvôli voškám roznášaným mravcami mám lepové pásy na stromoch. Proti mravcom bojujem spintorom.  Spintor je inak vcelku dosť účinný na mnoho druhov hmyzu, treba ho ale práve preto používať s rozumom, lebo zabíja aj široké spektrum necieľových organizmov. Na mladých broskyniach obaľovač broskyňový je riešený tabakovým výluhom, na starých ho už neriešim. Piliarku riešim výluhom z Quassia amara.

Výsledky sú veľmi dobré, netvrdím, že každý rok vynikajúce. Časovo (treba robiť viac postrekov) aj z hľadiska správneho načasovania je to náročnejšie než použiť nejakú chémiu čo blbuvzdorne všetko vybije. Ale mne to za to stojí, najmä nechcem sám sebe ničiť zdravie keď postreky aplikujem.

Trnavsko 145 mnm   

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Cesta z litého betonu18.4.2024
Husqvarna 36. - zapalování17.4.2024
Ako očistiť zalakované časti?14.4.2024
Cesta z litého betonu13.4.2024
Motorova pila stihl 02813.4.2024
Kouří do místnosti12.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika