Kněžice



Mimmo - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2261) - 91.93 (?)
11.9.2018 18:45

Opravdu zničí všechno. Nová rajčata vysázená v srpnu jsem postříkal insekticidem a sbírám na nich ojedinělé jedince. Nymfy naštěstí neumějí létat. Stará rajčata jsou na odpis. Máte štěstí, že se tento druh nevyskytuje na sever od 45. rovnoběžky. Ale i ty severské druhy se umějí ukázat. Bio zemědělci to mohou letos zabalit. Pomůže jen mráz a to ihned.

Kněžice zeleninová na zdeformovaném rajčeti.
Kněžice zeleninová na zdeformovaném rajčeti.
Nymfa
Nymfa
Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
Mimmo - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2261) - 91.93 (?), 2.9.2018 12:02, zobrazeno: 5291x

Znáte někdo účinný insekticid s krátkou ochranou lhútou na kněžice. Na každém rajčeti, paprice, mandli, hroznu denně nalézám kněžice zeleninové a ještě jeden druh, který neumím identifikovat. Plody se vlivem sání rychle kazí.

Kněžice zeleninová
Kněžice zeleninová
Kněžice
Kněžice
Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Josef. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2694) - 148.34 (?), 2.9.2018 13:15

Narychlo jsem kněžice "prolétl" a myslím, že obě jsou kněžice zeleninové - Nezara viridula. Na druhé fotce ovšem není dospělá, ale nějaké vývojové stadium - nymfa.

(Díval jsem se hlavně na biolib.cz)

Josef.

Na jádro otázky však odpovědět nedokážu, nevím, nemám zkušenosti.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Mimmo - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2261) - 91.93 (?), 2.9.2018 13:48

Díky za určení.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Mimmo - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2261) - 91.93 (?), 3.9.2018 21:31

Už se mi vrhly i na ořechy, ale tam snad tolik škody nenadělají. Přitom ořechy, mandle ani hrozny nejsou zelenina.

Nymfa kněžice zeleninové na zralém ořechu
Nymfa kněžice zeleninové na zralém ořechu
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Daník - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (789) - 100.59 (?), 3.9.2018 21:56

jsou to bestie, kdybych dal na hromadu všechny meruňky, maliny, jablka, hrušky a další ovoce, co mi letos napíchly a následně shnilo, bude toho pořádná kupa. Použití insekticidů prakticky nemá maloplošně smysl - napíchnou, pakliže uhynou, přiletí další. Letos jsou přemnožené, tak snad je něco sklátí...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Mimmo - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2261) - 91.93 (?), 11.9.2018 18:45

Opravdu zničí všechno. Nová rajčata vysázená v srpnu jsem postříkal insekticidem a sbírám na nich ojedinělé jedince. Nymfy naštěstí neumějí létat. Stará rajčata jsou na odpis. Máte štěstí, že se tento druh nevyskytuje na sever od 45. rovnoběžky. Ale i ty severské druhy se umějí ukázat. Bio zemědělci to mohou letos zabalit. Pomůže jen mráz a to ihned.

Kněžice zeleninová na zdeformovaném rajčeti.
Kněžice zeleninová na zdeformovaném rajčeti.
Nymfa
Nymfa
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Mimmo - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2261) - 91.93 (?), 28.9.2018 16:37

Nemám dobrý odhad. Mrazy přišly i do Bulharska, ale „Mirizlivky“ ještě nezmrzly. (Kněžice se tady nazývají i jinými lidovými jmény, jako Smradlivky, Bubolečky a Voneštice). Je fakt, že jsem zaznamenal pouze 0°C a to ještě mimo obec. Naštěstí tu nezmrzly ani užitečné rostliny, z nichž některé jsou na mráz velmi citlivé (skočec, kotvičník, rajčata, papriky, cukety...). Takže budu čekat. Od zkušených vinařů jsem se dozvěděl, že stříkají proti kněžicím a vosám přípravkem Decis, který má krátkou ochrannou lhůtu. Já už letos ničím stříkat hmyz nebudu. Na druhou stranu, brzy ráno nad okresním městem na pravém břehu Dunaje létá letadlo a plošně stříká nebo práší něco proti komárům. Asi půjde o výrazně větší objem insekticidů než u zahrádkářů. Takže západonilská horečka má zase o něco menší šanci.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Mimmo - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2261) - 91.93 (?), 29.10.2018 17:12

Občas utrhnu zelenou papriku nebo rajče a vypadají většinou dobře. Ty, které venku zčervenají, jsou však bez vyjímky nejedlé - poškozené sáním kněžic zeleninových. Snad jen s vyjímkou pálivých paprik, které jim chutnají méně. Množily se opravdu geometrickou řadou. Zdá se, že už se nemnoží a naopak jen hledají zimní úkryt. Nedávno jsem otevřel kufr auta a bylo jich tam na gumovém těsnění deset. Na zelenině je jich teď mnohem méně než v září, přestože teploty jsou u nás stále letní (dnes ráno 12, odpoledne 27ºC). Snad tady zmrznou při -20ºC úplně všechny a nějaký čas tu nebudou, než zase přiletí s teplým větrem ze středomoří.

Paprika poškozená sáním kněžic
Paprika poškozená sáním kněžic
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 168.103 (?), 26.5.2019 9:34

Kněžice chlupaté vyrazily na námluvy. Walter


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika